Aktualności
Zagrożenie wystąpienia choroby niebieskiego języka (BTV) w Polsce.
piątek, 25 października 2024
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie w związku z dynamiczną sytuacją epizootyczną w odniesieniu do choroby niebieskiego języka (BTV) w Europie oraz zagrożenia wystąpienia zakażeń w Polsce zwraca się z prośbą, o jak najszersze informowanie podmiotów zajmujących się chowem i hodowlą bydła, owiec i kóz o w/w chorobie, jej objawach i sposobach jej zapobiegania.
CHOROBA NIEBIESKIEGO JĘZYKA (Bluetongue) jest chorobą zwierząt przeżuwających, zarówno domowych jak i dzikich wywoływaną przez wirusy. Choruje bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, afrykańskie antylopy czy wielbłądy.
Choroba ta podlega obowiązkowi zwalczania na terenie RP.
Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie.
Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi. Oznacza to, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi. Oznacza to, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi.
Objawy u bydła:
Bydło zakaża się znacznie częściej niż owce, aczkolwiek bydło choruje rzadko. Ponadto choroba ta u bydła przebiega w łagodniejszej postaci niż u owiec. Po przechorowaniu bydło może stać się nosicielem zarazka, co prowadzi do zakażania kuczmanów i przenoszenia wirusa za ich pośrednictwem na zwierzęta zdrowe.
Z uwagi na długi okres wylęgania choroby objawy kliniczne u bydła mogą nie być widoczne nawet do 60-80 dnia po zakażeniu. Jednakże jeśli wystąpią, można zaobserwować:
– gorączkę,
– zapalenie mięśni,
– ślinienie,
– zaczerwienienie, przekrwienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej oraz innych eksponowanych nabłonków, głównie strzyków,
– owrzodzenie opuszki zębowej i niekiedy końca języka;
– zapalenie koronki i tworzywa racic;
– u krów mlecznych – łuszczenie się naskórka strzyków wraz z tworzeniem się strupów,
– niepłodność i ronienia, rodzenie zdeformowanych i słabych cieląt.
Objawy u owiec:
– posmutnienie, depresja,
– gorączka powyżej 41 C,
– stan zapalny jamy ustnej, któremu towarzyszy obfite ślinienie,
– obrzęk głowy, w szczególności warg i języka,
– przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej,
– sinica warg i języka,
– owrzodzenie warg, opuszki zębowej oraz w niektórych przypadkach języka;
– obrzęki, skręcanie głowy i wymioty,
– zapalenie koronki i tworzywa racic powodujące kulawiznę, sztywny chód i zzucie puszki racicowej,
– u zakażonych samic ciężarnych może dochodzić do poronień lub rodzenia zdeformowanych jagniąt.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie zaleca hodowcom przeżuwaczy:
– wystrzegać się zakupu zwierząt do własnej hodowli pochodzących z niewiadomego źródła,
– zapewnić okresowe wizyty lekarza weterynarii w gospodarstwie
– jak najszybciej zgłaszać lekarzowi weterynarii wszelkie podejrzane objawy kliniczne oraz „nienormalne” zachowanie się zwierząt,
– zwalczać owady w pomieszczeniach inwentarskich, w których przebywają zwierzęta.
Biorąc jednak pod uwagę sytuację epizootyczną w odniesieniu do BTV w Europie, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tanowie apeluje do hodowców bydła, owiec i kóz z terenu powiatu tarnowskiego o zwracanie szczególnej uwagi na objawy opisane pod linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/o-chorobie-niebieskiego-jezyka
oraz bardzo rygorystyczne stosowanie zasad ochrony zwierząt przed chorobą, które zostały opisane pod linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zasady-ochrony-przezuwaczy-przed-choroba.
O każdym podejrzeniu wystąpienia choroby należy niezwłocznie poinformować powiatowego lekarza weterynarii, najbliższy podmiot świadczący usługi lekarsko – weterynaryjne bądź wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
15
listopada
Imieniny
Amielii, Idalii i Leopolda
piątek, 29 listopada 2024
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje