Zużyte baterie, leki i elektrośmieci
Zużyte baterie pochodzące z gospodarstw domowych są również odpadem komunalnym z kategorii odpadów niebezpiecznych.
Po wyczerpaniu baterie należy gromadzić osobno (najlepiej wrzucać je do przeznaczonego na ten cel pudełka lub szufladki). Po zgromadzeniu większej ilości zużyte baterie możemy wyrzucić do specjalistycznych pojemników zlokalizowanych w sklepach, placówkach oświatowych i innych instytucji. W gminie Radłów pojemnik na tego rodzaju odpad ustawiony jest m. In. w budynku Urzędu Gminy. Zużyte baterie można również oddać w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Sposób Postępowania z zużytymi Lekami
Przeterminowane leki pochodzące z gospodarstw domowych są odpadem komunalnym z kategorii odpadów niebezpiecznych co oznacza, iż nie można wrzucać ich do kosza razem z innymi odpadami czy np. spuszczać w toalecie. Miejscem gdzie zgodnie z prawem możemy wyrzucić przeterminowane lekarstwa są specjalistyczne pojemniki znajdujące się najczęściej w aptekach.
Na terenie gminy Radłów pojemnik taki znajduje się w aptece i ośrodku zdrowia. Przeterminowane leki można też oddać w punkcie selektywnej zbiórki odpadów.
"ELEKTROŚMIECI"
Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 9 d) ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2024 poz. 399) poniżej przedstawiony został wykaz podmiotów zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych
- CONTEKO Sp. z o.o. 33-130 Radłów ul. Woleńska 15 (firma ta odbiera również zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w Punkcie Odbioru Odpadów Komunalnych zlokalizowanym na placu siedziby firmy w określonych w harmonogramie terminach)
Sprawy dotyczące zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego są regulowane w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2013 poz. 1155) zwanej dalej ustawą. Rodzaje sprzętu elektrycznego i elektronicznego określa załącznik nr 1 do ustawy. Z art. 35 ustawy wynika obowiązek oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego podmiotowi który posiada zezwolenie na zbieranie tego rodzaju odpadów natomiast z art. 36 wynika zakaz umieszczania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z innymi odpadami. Za nie przestrzeganie powyższych przepisów może grozić kara grzywny od 500 zł do 5.000 zł
Na terenie gminy Radłów, dwa razy do roku, w okresie wiosennym i jesiennym - organizowana jest bezpłatna zbiórka odpadów elektrycznych i elektronicznych na zasadzie wystawki sprzed posesji.
„Elektrośmieci” można także zostawić bezpłatnie w sklepie, przy zakupie nowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Sklep ma obowiązek przyjąć tę samą ilość i ten sam rodzaj sprzętu, co nowo zakupiony, bez względu na markę.
Podmioty które posiadają zezwolenie na zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego można wyszukać na stronie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska pod adresem internetowym: http://rzseie.gios.gov.pl/szukaj_rzseie.php
Wykaz zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (na podst. Planu Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego).
Nazwa i adres przedsiębiorcy | Adres zakładu przetwarzania | Zdolności przerobowe [Mg/rok] |
Spółdzielnia Pracy ARGO-FILM w Warszawie ul. Paca 9/1, 04-361 Warszawa |
Zakład Nr 2, ul. Fabryczna 7a, 33-100 Tarnów | 3 794 |
Spółdzielnia Pracy ARGO-FILM w Warszawie ul. Paca 9/1, 04-361 Warszawa |
Zakład Przetwarzania Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ul. Fabryczna 3 33-100 Tarnów |
5000 |
3
stycznia
Imieniny
Arlety, Danuty i Lucjana
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje