Informacje
Wspólnie zadbajmy o jakość powietrza
sobota, 28 listopada 2020
Gmina Radłów zakupiła tablicę informacyjną oraz trzy czujniki sprawdzające jakość powietrza. Urządzenia zostały zamontowane na budynkach użyteczności publicznej, by ostrzegać przed smogiem i zachęcać wszystkich do dbania o jakość powietrza.
Jeden z nich zainstalowany w Radłowie, a pozostałe w Przybysławicach i w Zabawie. Sensory Airly mierzą dla nas, w czasie rzeczywistym, stężenie pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10, ciśnienie atmosferyczne, temperaturę powietrza oraz jego wilgotność. Dane te można odczytać na na przystanku na rynku, na stronie www.gminaradlow.pl/dla-turysty/pogoda/jakosc-powietrza oraz w aplikacji Airly.
Przypominamy również, że spalanie odpadów oraz innych szkodliwych materiałów w piecach i kotłowniach domowych jest ustawowo zakazane i karane.
Nie wolno spalać np.: zużytych opon i odpadów z gumy, opakowań foliowych, opakowań po farbach i lakierach, wszelkich przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych, drewna o wysokiej wilgotności, papieru z kolorowym nadrukiem.
Uchwała antysmogowa dla Małopolski
Od roku 2017 obowiązuje w Małopolsce uchwała antysmogowa. Wprowadza ona ograniczenia i wymogi, które stopniowo będą doprowadzać do wyeliminowania z naszego otoczenia urządzeń przestarzałych i niskosprawnych. Wprowadza ona także całkowity zakaz wykorzystania najniższej jakości węgla oraz mokrego drewna, które generują największe zanieczyszczenie powietrza.
Uchwała Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Uchwała ogranicza powstawanie nowych źródeł emisji zanieczyszczeń:
• Od 1 lipca 2017 roku nie jest możliwa w Małopolsce instalacja kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu.
• Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub kominka albo wymieniają kocioł lub kominek na nowy, są zobowiązane zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu.
Dla mieszkańców, którzy już obecnie korzystają z ekologicznego ogrzewania – gazu, oleju, ogrzewania elektrycznego lub pomp ciepła – uchwała nie wprowadza żadnych nowych obowiązków lub ograniczeń.
11
stycznia
Imieniny
Feliksa, Honoraty i Marty
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje