Informacje
Obchody 75. rocznicy Akcji III Most
wtorek, 30 lipca 2019
27 lipca, w zabawskim namiocie z montażem słowno-muzycznym wystąpiła młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Akcji III Most z Przybysławic. W przerwie koncertu gawędę historyczną wygłosił Sławomir Kordaczuk z Muzeum Ziemi Siedleckiej, a następnie dr Andrzej Gładysz ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39 zaprosił gości, w tym obecną młodzież z Sarnak, do gry terenowej, której fabuła oparta została o historię Akcji III Most.
Jak przypomniał Ryszard Żądło ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie, generał Dwight Eisenhower powiedział, że gdyby Niemcom udało się udoskonalić tę nową broń (V1 i V2) 6 miesięcy wcześniej, inwazja aliancka w Europie napotkałaby na ogromne trudności, a nawet w pewnych okolicznościach stałaby się niemożliwa. – To mówi nam coś o znaczeniu i sile tej broni, a zarazem o tym, jak ważna stała się akcja rozpracowania przez wywiad Armii Krajowej tej broni – dodaje Ryszard Żądło.
W niedzielę 28 lipca w hotelu „Zabawa” odbyła się konferencja poświęcona akcji III Most, w której glos zabrali Maciej Małozięć - wiceprezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Sławomir Kordaczuk - zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, dr Teodor Gąsiorowski - Oddział IPN w Krakowie oraz dr Andrzej Gładysz ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej. Następnie odbyły się uroczystości oficjalne przy pomniku w Wał-Rudzie. Po odprawionej Mszy św. pobłogosławiony i odsłonięty został pomnik w miejscu starej plebanii w Zabawie, w której, przed odlotem do Brindisi z cennym ładunkiem ukrywał się Tomasz Arciszewski, późniejszy premier Rządu RP w Londynie.
Źródło: tarnow.gosc.pl
12
stycznia
Imieniny
Bernarda, Czesławy i Grety
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje