Informacje
Monografia o Władysławie Grabskim
piątek, 21 czerwca 2019
Autorką publikacji: „Władysław Grabski (1924-1970). Działalność architekta – badacza na Politechnice Krakowskiej” jest dr Joanna Jadwiga Białkiewicz – pracownik naukowy tejże uczelni. – Praca nad monografią Władysława Grabskiego nie była przypadkiem. Mój ojciec prof. Zbigniew Białkiewicz przez lata współpracował z W. Grabskim, który był jego przełożonym. Bardzo sobie cenił Grabskiego jako człowieka i naukowca. Przyjaźnili się. Ojciec zainicjował pomysł wydania opracowania dotyczącego niezwykłości postaci naukowej, którego nie zdążył za życia zrealizować. To był mój rodzinny obowiązek, aby zamysł wydania publikacji został sfinalizowany – informuje dr Białkiewicz.
Prace nad publikacją trwały kilka lat. W jej tworzeniu ma udział Danuta Grabska, rodzinnie zaangażowana i zafascynowana postacią wujka - naukowca. Również radłowska biblioteka włączyła się w proces powstawania publikacji, przekazując autorce dokumenty, art. prasowe i fotografie.
Naukowe opracowanie znajdzie się w zbiorach gminnej sieci bibliotek. Planuje się też autorską promocję książki połączoną z rodzinnymi wspomnieniami o niezwykłym naukowcu Władysławie Grabskim.
***
dr hab. inż. arch. Władysław Grabski (1924 – 1970)
Władysław Grabski – architekt, wykładowca akademicki. Członek SARP O. Kraków.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1951). Doktor nauk technicznych (1962), doktor habilitowany (1968).
Starszy asystent w Katedrze Historii Architektury Polskiej Politechniki Krakowskiej. Adiunkt i kierownik Zakładu Konserwacji Zabytków i Inwentaryzacji Zabytków. Wykładowca historii architektury i form kamieniarskich w Technikum Przemysłu Kamienia Budowlanego w Krakowie (1951-60). Pracownik dydaktyczny w Katedrze Historii Architektury Polskiej na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Członek Sekcji Konserwatorskiej SARP. Członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Sekretarz naukowy Komisji Urbanistyki i Architektury PAN w Krakowie. Odznaczenia m.in.: Honorowa Odznaka Politechniki Krakowskiej, Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego. Laureat nagrody Rektora Politechniki Krakowskiej (dwukrotnie), nagrody III stopnia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
12
stycznia
Imieniny
Bernarda, Czesławy i Grety
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje