Informacje
Każdy ma obowiązek przyłączyć się do kanalizacji!
czwartek, 23 czerwca 2022
Szanowni Mieszkańcy
W związku z zakończeniem budowy kanalizacji w miejscowości Łęka Siedlecka, Burmistrz Radłowa informuje, że niezwłocznie po zakończeniu inwestycji, każdy właściciel zamieszkałej nieruchomości lub wykorzystywanej do celów rekreacyjnych położonej w Łęce Siedleckiej ma obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt 2, ust. 6 i ust. 7 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 poz. 1297 z poźn. zm), zwanej w dalszej treści ustawą. Zwolnienie z tego obowiązku może nastąpić tylko w przypadku, gdy nieruchomość została wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.
Uchwała SN Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2017 r. w składzie siedmiu sędziów doprecyzowuje definicje przyłączy i normuje orzecznictwo w tym zakresie w następującym kształcie:
Przyłączem kanalizacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (jednolity tekst: Dz. U. z 2017 r., poz. 328) jest przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej.
Ponadto w uzasadnieniu ww. uchwały doprecyzowana została kwestia interpretacji zapisów w zakresie pokrywania kosztów przyłącza:
Art. 15 ust. 2 ustawy o zaopatrzeniu rozstrzyga o tym, kto ma pokryć koszty wybudowania przyłącza. Z art. 15 ust. 2 ustawy o zaopatrzeniu wynika, że „realizację budowy przyłączy do sieci […] zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci”, co oznacza, że osoba ta ma zarówno sfinansować budowę przyłączy (na własny koszt), jak i doprowadzić do ich wybudowania (zapewnia realizację budowy przyłączy). Art. 15 ust. 2 ustawy o zaopatrzeniu można zatem traktować jako przepis nakładający na osobę ubiegającą się o przyłączenie do sieci wyłącznie obowiązek finansowego i organizacyjnego zastąpienia przedsiębiorstwa sieciowego w realizacji brakującego „odcinka sieci”, który pozwoli na doprowadzanie wody do instalacji wewnętrznej albo odprowadzanie ścieków z instalacji wewnętrznej w nieruchomości. Wyjaśniałoby to brak przesłanki ekonomicznej, jako podstawy odmowy przyłączenia do sieci – przedsiębiorstwo sieciowe nie jest bowiem zobowiązane do rozbudowy sieci celem podłączenia do niej każdej nieruchomości, ale w przypadku wybudowania brakującego odcinka, określanego mianem przyłącza, jest zobowiązane przyłączyć nieruchomość do sieci.
W świetle powołanej uchwały SN koszty budowy przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych powinny być ponoszone przez odbiorców końcowych, w tym wypadku mieszkańców.
W związku z powyższym, właściciele nieruchomości, o których mowa na wstępie, powinni skontaktować się z Radłowskim Przedsiębiorstwem Komunalnym bezpośrednio w jego siedzibie w Niwce 76 lub telefonicznie, tel. 605 767 640, (14) 678 20 83 – w celu ustalenia szczegółów dotyczących przyłączenia budynku do kanalizacji oraz uzyskania warunków technicznych. Przyłącza do sieci mogą wykonywać również firmy zewnętrzne, niemniej jednak należy ten fakt zgłosić Radłowskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu, którego pracownicy będą sprawowali nadzór nad robotami. Po zakończonych pracach należy zrobić inwentaryzację powykonawczą.
Przypomina się, że w przypadku, gdy sieć kanalizacyjna nie istnieje, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, obowiązani są, w razie kontroli, do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.
Na terenie naszej gminy rozpoczyna się cykl kontrolny w tym zakresie. Kontrola polegała będzie na wezwaniu właściciela nieruchomości do Urzędu celem przedłożenia zawartej umowy z przedsiębiorcą oraz okazaniu dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba.
W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, należy również pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków), co musi również zostać odpowiednio udokumentowane, umowami na wywóz osadów ściekowych oraz dowodami uiszczania opłaty za w/w usługę.
Usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Burmistrza Radłowa.
Niedopuszczalne jest, by ścieki z budynków mieszkalnych były gromadzone lub wywożone wspólnie z gnojówką lub gnojowicą na grunty rolne.
Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy, kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1- podlega karze grzywny.
28
grudnia
Imieniny
Antoniusza, Cezarego i Teofilii
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje