Pokaż
menu
boczne

Aktualności

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

czwartek, 01 marca 2018

Pani Premier w Koszycach Wielkich odda hołd Żołnierzom Wyklętym.

W Koszycach Wielkich odbędą się Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wydarzeniu, zaplanowanym na 3 marca (sobota) weźmie udział Pani Premier Beata Szydło. Organizatorami uroczystości w tamtejszej hali widowiskowo-sportowej są Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł oraz Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów Anna Pieczarka.

Starosta Roman Łucarz pytany czy nie dziwi go, że dopiero po dwudziestu latach od upadku w Polsce komunizmu żołnierze drugiej konspiracji zostali oficjalnie uznani i ustanowiony został dzień pamięci tych, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuacje oporu przez długie lata, a godne pogrzeby tych dzielnych ludzi organizowane są dopiero teraz, odpowiada: Dziwi, ale niestety nie wszyscy w naszym kraju mają choć trochę tej odwagi, jaką mieli Żołnierze Wyklęci. Chociaż nastała wolna Polska, za którą ci dzielni ludzie płacili najwyższą cenę, wciąż w wielu kręgach panował strach przed dawnymi oprawcami. Niektórym wygodniej było też temat przemilczeć, bo twórcy komunistycznego reżimu wciąż mieli mocne wpływy. Potrzebny na stanowisku prezydenta Polski był dopiero ktoś tak odważny jak ś.p. Lech Kaczyński, który w 2010 roku podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta. Warto tutaj przypomnieć, że do reprezentowania w Sejmie stanowiska wnioskodawcy upoważniony został Andrzej Duda, ówczesny podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, a teraz Nasz Prezydent.

- Żołnierze Wyklęci to bohaterowie walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej – mówi dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów Anna Pieczarka. - Oni po zakończeniu okupacji hitlerowskiej nie złożyli broni. Pozostali niezłomni i postanowili powstrzymać idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. Bronili Polaków przed kradzieżami i gwałtami MO, UB czy NKWD. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaka była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości. Ci bohaterowie swoją ideową walką stali się symbolem do naśladowania dla pokolenia, które stworzyło Solidarność i otwarło Polsce, a także innym krajom drogę do wolności.
Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Koszycach Wielkich rozpoczną się o godzinie 17. Zaplanowane jest wystąpienie Wiceprezesa Rady Ministrów Beaty Szydło oraz inne wystąpienia okolicznościowe. Wykład „Żołnierze Wolnej Polski” wygłosi dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. W koncercie galowym „Muzycznie Szlakiem Niepodległej Polski” wystąpią: soliści Wojciech Jackowiec i Eliza Gąsiorowska, Chór Wielopokoleniowy z Zakliczyna oraz Chór Puellae Orantes.

Będzie poczęstunek dla wszystkich staropolskim bigosem i węgierskim gulaszem. W sobotę, 3 marca we wszystkich stolicach gmin w powiecie tarnowskim oraz miejscowościach gminy Tarnów podstawione zostaną bezpłatne autobusy do Koszyc Wielkich. Zapewniony jest też bezpłatny powrót.

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci

r

Kategorie spraw urzędowych

W dniu 17.06.2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody / Dz. U. z 2017 r., poz. 1074/, zgodnie z którą:
Osoby fizyczne, zamierzające usunąć drzewa na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 83 f ust. 1 pkt 3a uop) są obowiązane dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew(a) do Urzędu Miejskiego w Radłowie jeżeli obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm przekracza:

-80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
-65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
-50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości z której drzewo ma być usunięte /numer działki, miejscowość, obręb/ oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości. Zgłoszenia może dokonać jedynie właściciel nieruchomości, w przypadku współwłasności należy uzyskać zgodę wszystkich współwłaścicieli działki lub pełnomocnictwa do wystąpienia w ich imieniu.

Urząd Miejski w Radłowie po otrzymaniu zgłoszenia w terminie 21 dni dokonuje oględzin zgłoszonych do wycinki drzew. W terminie 14 dni od dokonania oględzin, organ może w drodze decyzji administracyjnej wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. Usunięcie drzewa bez zgłoszenia lub pomimo wydania przez organ sprzeciwu traktowane jest usunięcie bez zezwolenia i sankcjonowane administracyjną kara pieniężną. Wydanie przez organ sprzeciwu upoważnia właściciela nieruchomości do złożenia wniosku o wydanie decyzji zezwalającej na usunięcie drzewa. Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji administracyjnej w placówce pocztowej. /Zaleca się upewnić poprzez kontakt np. telefonicznie w Urzędzie Miejskim w Radłowie czy taki przeciw został wydany/Organ może przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 8 /14 dni od dokonania oględzin/ wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia do usunięcia drzewa.

W przypadku nieusunięcia drzew przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia, o którym mowa w ust. 4. Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - prawo budowlane, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ, o którym mowa w art. 83a ust. 1, uwzględniając dane ustalone na podstawie oględzin, nakłada na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.
Osoby fizyczne usuwające drzewa na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz podmioty o osobowości prawnej, spółdzielnie mieszkaniowe itp. mogą usunąć drzewa po uzyskaniu decyzji administracyjnej zezwalającej na usunięcie drzew. W tej sytuacji należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.

Dodatkowych informacji można uzyskać w Referacie Gospodarki i Środowiska I piętro, pok. Nr 9 w godz. pracy Urzędu tj. : pon.: 07.30-17.00, wt.-Czw. 07:30-15:30, pt.: 07:30-14:00 bądź pod numerem telefonu: 14 6782044 wew. 19

Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew/krzewów

11.01.2022

Wniosek o wycinkę .docx
Wniosek o wycinkę .pdf

Zgłoszenie do ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb), przydomowych oczyszczalni ścieków

Opis

Zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków PDF
zgl-ewid-szamb-20210804.pdf

Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Opis

Deklaracja

Oświadczenie o spełnieniu warunków wymaganych do wykonywania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Opis

Wniosek.doc

Wniosek o wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Opis

Wniosek.doc

Informacja o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystywania

Opis

Informacja.doc

Wniosek o dofinansowanie z budżetu Gminy Radłów prac związanych z usuwaniem i utylizacją odpadów zawierających azbest pochodzących z budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz siedzib instytucji

Opis

Wniosek.docx

Wydanie wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Radłów

Wniosek.doc

Wniosek o określenie wstępnych warunków zjazdu z drogi gminnej/powiatowej.

Wniosek.doc

Wniosek o wyrażenie zgody na dojazd drogą będącą własnością Gminy.

Wniosek.doc

W przypadku planowanego nowego zjazdu z drogi wojewódzkiej dołączyć wstępne warunki RDW w Tarnowie ul. Ostrogskich 5a, 33-100 Tarnów.

Wniosek.doc

Informacja o urządzeniach melioracji wodnych w rejonie lokalizacji inwestycji.

Wniosek.doc

Informacja o urządzeniach melioracji wodnych w rejonie lokalizacji inwestycji.

Wstępne oświadczenie

Formularz CEIDG-1 wraz z załacznikami

Opis

ceidg-1-v1.06z.pdf

Formularz CEIDG-1 bez załączników

ceidg-1-v1.06.pdf

Wniosek o ustalenie numeru porządkowego

Opis

Wniosek PDF

 

Podatki i opłaty lokalne na 2024 r.

 

Urząd Miejski w Radłowie

ul. Kolejowa 7
33-130 Radłów

NIP: 873-10-01-716
REGON Gminy Radłów: 851660915
REGON Urzędu Miejskiego w Radłowie: 000545656

Pokaż na mapie

Kontakt

tel.: 14 678-20-44

tel.: 14 678-20-73

fax: 14 678-28-18

e-mail: sekretariat@gminaradlow.pl

Godziny urzędowania

Dzień Godzina
Poniedziałek 7:30 - 17:00
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00
Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych została współfinansowana ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz projektu „Wdrożenie standardów świadczenia elektronicznych usług publicznych - ePUAP w gminie: Wierzchosławice, Pleśna, Radłów, Szczurowa, Zakliczyn” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.