Pokaż
menu
boczne

Aktualności

Pod Słońcem Hiszpanii

czwartek, 09 listopada 2017

W dniach 22-29.10.2017 uczniowie oddziałów gimnazjalnych w Radłowie uczestniczyli w kolejnej wymianie europejskiej. Tym razem naszym celem była trzecia co do wielkości metropolia Hiszpanii, Walencja - miasto sztuki, zabytków i wspaniałej kuchni, urzekające piękną piaszczysta plażą i temperaturą, która nawet w zimie rzadko spada poniżej 15 stopni. Jej motto brzmi „niewiarygodne, ale prawdziwe”. Istotnie, większość rzeczy, które zobaczyliśmy lub doświadczyliśmy tutaj była niewiarygodna.  
Dzięki niezwykłej życzliwości i otwartości Hiszpanów nasza grupa bardzo szybko zaaklimatyzowała się w nowych warunkach. Uczniowie polscy i hiszpańscy wspólnie uczestniczyli w lekcjach geografii, techniki i doświadczeniach chemicznych, odkrywali lokalne osobliwości w trakcie gry miejskiej a także mieli okazję wykazać się swoim talentem muzycznym i tanecznym na zajęciach z profesjonalnym muzykiem i tancerzami.

Po dniach spędzonych w szkole przyszła kolej na zapoznanie się z bogatą historią i zabytkami miasta, które za czasów królestwa Aragonii było bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym. To tutaj tworzyli poeci i malarze, bankierzy finansowali wyprawę Krzysztofa Kolumba, kwitł handel winem, oliwą, owocami i jedwabiem. Z tych czasów pozostała jedna z najwspanialszych budowli Walencji wpisana na Listę Dziedzictwa UNESCO - Giełda Jedwabiu. Naprzeciw niej wznosi się największa hala targowa w Hiszpanii - Mercado Central, z misternymi zdobieniami i ceramiką. Najważniejsza chrześcijańska świątynia Walencji – La Seu de Valencia mieści niezwykły skarb. Przechowywany jest w niej zgodnie z tradycją legendarny Święty Graal, czyli kielich którego używał Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. Duże wrażenie zrobiły na nas wnętrza kościoła Świętego Mikołaja. Niepozorny z wyglądu budynek w całości pokryty jest wewnątrz barokowymi freskami. Dumą Walencji jest Miasto Nauki i Sztuki – wyjątkowy kompleks futurystycznych budynków utrzymanych w bieli i błękicie, stanowiących centrum kulturalno-rozrywkowo-edukacyjne. Znajduje się w nich planetarium, Muzeum Nauki i Techniki, kino IMAX, sale koncertowe i największe oceanarium w Europie, gdzie spędziliśmy kilka godzin spacerując między groźnymi rekinami, płaszczkami, morsami i oglądając pokazy delfinów. W Walencji nie brak wspaniałych terenów rekreacyjnych usytuowanych w dawnym korycie rzeki Turii. O każdej porze można spotkać tu ludzi uprawiających sport lub spacerujących po parku. Wśród dzieci sporym zainteresowaniem cieszy się Park Guliwera. Jego gigantyczna postać przywiązana linami do ziemi przez liliputy stanowi rozległy plac zabaw. Wielką frajdą było wspiąć się na jego ręce i zjechać po połach marynarki.

Region Walencji słynie z żyznych gleb na których uprawia się ryż i owoce cytrusowe. Na nich też opiera się lokalna kuchnia. Dzięki gościnności rodzin hiszpańskich degustowaliśmy tradycyjną paellę, stanowiącą wizytówkę regionu, niewielkie przekąski tapas i charakterystyczny, dostępny tylko w tym miejscu napój orchata. Ostatni dzień poświęciliśmy na zwiedzanie portu i wypoczynek na plaży przy „niewiarygodnej, lecz prawdziwej” o tej porze roku temperaturze blisko 30 stopni. Nic dziwnego, że czas rozstania był dla nas szczególnie trudny. Czekamy więc z niecierpliwością na rewizytę naszych hiszpańskich przyjaciół w Polsce. Mamy nadzieję, że wyniosą z pobytu w Radłowie równie przyjemne wspomnienia.

Opiekunowie wymiany
                                                                                                                           Marta Maślak i Joanna Małek

Pod Słońcem Hiszpanii

r

Kategorie spraw urzędowych

W dniu 17.06.2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody / Dz. U. z 2017 r., poz. 1074/, zgodnie z którą:
Osoby fizyczne, zamierzające usunąć drzewa na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 83 f ust. 1 pkt 3a uop) są obowiązane dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew(a) do Urzędu Miejskiego w Radłowie jeżeli obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm przekracza:

-80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
-65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
-50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości z której drzewo ma być usunięte /numer działki, miejscowość, obręb/ oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości. Zgłoszenia może dokonać jedynie właściciel nieruchomości, w przypadku współwłasności należy uzyskać zgodę wszystkich współwłaścicieli działki lub pełnomocnictwa do wystąpienia w ich imieniu.

Urząd Miejski w Radłowie po otrzymaniu zgłoszenia w terminie 21 dni dokonuje oględzin zgłoszonych do wycinki drzew. W terminie 14 dni od dokonania oględzin, organ może w drodze decyzji administracyjnej wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. Usunięcie drzewa bez zgłoszenia lub pomimo wydania przez organ sprzeciwu traktowane jest usunięcie bez zezwolenia i sankcjonowane administracyjną kara pieniężną. Wydanie przez organ sprzeciwu upoważnia właściciela nieruchomości do złożenia wniosku o wydanie decyzji zezwalającej na usunięcie drzewa. Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji administracyjnej w placówce pocztowej. /Zaleca się upewnić poprzez kontakt np. telefonicznie w Urzędzie Miejskim w Radłowie czy taki przeciw został wydany/Organ może przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 8 /14 dni od dokonania oględzin/ wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia do usunięcia drzewa.

W przypadku nieusunięcia drzew przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia, o którym mowa w ust. 4. Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - prawo budowlane, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ, o którym mowa w art. 83a ust. 1, uwzględniając dane ustalone na podstawie oględzin, nakłada na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.
Osoby fizyczne usuwające drzewa na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz podmioty o osobowości prawnej, spółdzielnie mieszkaniowe itp. mogą usunąć drzewa po uzyskaniu decyzji administracyjnej zezwalającej na usunięcie drzew. W tej sytuacji należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.

Dodatkowych informacji można uzyskać w Referacie Gospodarki i Środowiska I piętro, pok. Nr 9 w godz. pracy Urzędu tj. : pon.: 07.30-17.00, wt.-Czw. 07:30-15:30, pt.: 07:30-14:00 bądź pod numerem telefonu: 14 6782044 wew. 19

Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew/krzewów

11.01.2022

Wniosek o wycinkę .docx
Wniosek o wycinkę .pdf

Zgłoszenie do ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb), przydomowych oczyszczalni ścieków

Opis

Zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków PDF
zgl-ewid-szamb-20210804.pdf

Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Opis

Deklaracja

Oświadczenie o spełnieniu warunków wymaganych do wykonywania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Opis

Wniosek.doc

Wniosek o wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Opis

Wniosek.doc

Informacja o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystywania

Opis

Informacja.doc

Wniosek o dofinansowanie z budżetu Gminy Radłów prac związanych z usuwaniem i utylizacją odpadów zawierających azbest pochodzących z budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz siedzib instytucji

Opis

Wniosek.docx

Wydanie wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Radłów

Wniosek.doc

Wniosek o określenie wstępnych warunków zjazdu z drogi gminnej/powiatowej.

Wniosek.doc

Wniosek o wyrażenie zgody na dojazd drogą będącą własnością Gminy.

Wniosek.doc

W przypadku planowanego nowego zjazdu z drogi wojewódzkiej dołączyć wstępne warunki RDW w Tarnowie ul. Ostrogskich 5a, 33-100 Tarnów.

Wniosek.doc

Informacja o urządzeniach melioracji wodnych w rejonie lokalizacji inwestycji.

Wniosek.doc

Informacja o urządzeniach melioracji wodnych w rejonie lokalizacji inwestycji.

Wstępne oświadczenie

Formularz CEIDG-1 wraz z załacznikami

Opis

ceidg-1-v1.06z.pdf

Formularz CEIDG-1 bez załączników

ceidg-1-v1.06.pdf

Wniosek o ustalenie numeru porządkowego

Opis

Wniosek PDF

 

Podatki i opłaty lokalne na 2024 r.

 

Urząd Miejski w Radłowie

ul. Kolejowa 7
33-130 Radłów

NIP: 873-10-01-716
REGON Gminy Radłów: 851660915
REGON Urzędu Miejskiego w Radłowie: 000545656

Pokaż na mapie

Kontakt

tel.: 14 678-20-44

tel.: 14 678-20-73

fax: 14 678-28-18

e-mail: sekretariat@gminaradlow.pl

Godziny urzędowania

Dzień Godzina
Poniedziałek 7:30 - 17:00
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00
Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych została współfinansowana ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz projektu „Wdrożenie standardów świadczenia elektronicznych usług publicznych - ePUAP w gminie: Wierzchosławice, Pleśna, Radłów, Szczurowa, Zakliczyn” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.