Aktualności
Niepodległa na Dzień Flagi
piątek, 30 kwietnia 2021
Po raz kolejny zapraszamy do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
#mojaflaga na Dzień Flagi RP
W akcji #mojaflaga dotychczas brali udział miedzy innymi Adam Małysz, Marcin Gortat i Energa Basket Liga, Tour de Pologne i Czesław Lang oraz czołowi polscy lekkoatleci tacy jak Adam Kszczot, Konrad Bukowiecki, Paweł Wojciechowski czy Marcin Lewandowski. W promocję akcji angażowały się również Polski Komitet Olimpijski, Polska Liga Siatkowa i profil Łączy Nas Piłka. Ambasadorami akcji są też wszyscy Polacy, którzy wywieszają biało-czerwoną podczas świąt państwowych i w ważnych momentach życia.
Dotychczas w internecie akcja #mojaflaga przyciągnęła uwagę ponad miliona internautów. Mamy nadzieję, że i w tym roku pod hasztagiem znajdziemy setki tysięcy powiewających biało-czerwonych flag. Wystarczy wywiesić je przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, zrobić zdjęcie i umieścić w social mediach z odpowiednim oznaczeniem. Nie musi to być duża flaga, możemy uszyć ją sami, albo zrobić z papieru. Ważne, abyśmy pokazali, że w tym dniu jednoczą nas barwy narodowe.
Zachęcamy wszystkich Polaków i przyjaciół Polski do przyłączenia się do wspólnego świętowania Dnia Flagi RP także w tym roku!
Flaga, godło, hymn. Jak dbać o symbole narodowe?
Jak dbać o polskie symbole narodowe? Czy flagę należy prasować? Jak się zachować podczas odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego? „Póki my żyjemy” czy „kiedy my żyjemy”? Odpowiedź na te pytania w trzech krótkich wskazówkach umieszczono na przyjaznych planszach o symbolach narodowych do pobrania. Godło, flaga i hymn towarzyszą mieszkańcom Polski codziennie w szkołach, urzędach czy podczas wydarzeń sportowych. Biuro Programu „Niepodległa” zachęca do zadbania o polskie symbole narodowe.
Symbole narodowe obok nas
Symbole narodowe są wyjątkowym elementem przestrzeni. Łopoczące flagi, spoglądające z godła orły i melodia Mazurka Dąbrowskiego towarzyszą obywatelom praktycznie każdego dnia. Gdy zbliżają się święta narodowe zwraca się na nie większą uwagę. Z okazji Dnia Flagi RP 2 maja czy Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada flagi zdobią domy, ulice i przestrzenie wspólne. Godło RP swoją obecnością wskazuje, że w budynku ma siedzibę ważny organ, którego praca służy społeczeństwu. Mazurek Dąbrowskiego, w wykonaniu muzycznym lub a cappella, często wyznacza początek roku szkolnego czy ważnych uroczystości.
Aby ułatwić troskę o polskie symbole narodowe wybrano 3 symbole, które Polacy spotykają najczęściej. Każdemu poświęcono jedną planszę. W górnej części znajduje się opis symbolu zgodny z obowiązującym prawem. Użyte kolory godła i flagi odpowiadają tym wskazanym w ustawie. Poniżej znajdują się 3 wskazówki dotyczące najczęściej pojawiających się wątpliwości. Więcej informacji o fladze, godle, hymnie i pozostałych symbolach można znaleźć na stronach rządowych, w protokole dyplomatycznym i w ustawie z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Otaczanie symboli narodowych szacunkiem jest przywilejem, ale i obowiązkiem każdego obywatela.
Flaga, godło i hymn
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do korzystania z przygotowanych plansz. Zadbajmy o nasze symbole. Nie piszmy po godle, odprasujmy flagi, pilnujmy tekstu hymnu i dzielmy się tą wiedzą dalej.
Plansze do pobrania:
- Symbole Narodowe – Flaga Polski
- Symbole Narodowe – Godło Polski
- Symbole Narodowe – Hymn Polski
Źródło: niepodlegla.gov.pl
25
listopada
Imieniny
Elżbiety, Katarzyny i Klemensa
wtorek, 10 czerwca 2025
XXII Ogólnopolski Konkurs Poetycko – Plastyczny Bł. Karolino, świeć nam przykładem
piątek, 29 listopada 2024
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje