Aktualności
Jak upamiętnić "Żołnierzy Niezłomnych"
poniedziałek, 28 grudnia 2015
W siedzibie radłowskiej biblioteki odbyło się otwarte spotkanie dyskusyjne, dotyczące formy upamiętnienia działalności "Żołnierzy Niezłomnych" wywodzących się z ziemi radłowskiej. Inicjatorami spotkania byli burmistrz Zbigniew Mączka i przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Kapera. Gościem specjalnym spotkania była historyk dr Maria Żychowska.
Trudny i kontrowersyjny temat dla lokalnej społeczności musiał poczekać, aż ponad siedemdziesiąt lat, by móc mówić, dyskutować o nim publicznie. Takiej debaty domagała się część mieszkańców gminy Radłów. Są również oponenci, którzy najchętniej pozostawili by temat skomplikowanej historii powojennego czasu, w świętym spokoju. Zdaniem burmistrza Z. Mączki: - Od tematu nie uciekniemy. Trzeba go podjąć, rozważać i przekazywać prawdziwą historię młodszym pokoleniom, choćby była ona trudna do przyjęcia. W wspominanych czasach wszyscy byli w jakichś sposób dotknięci wydarzeniami odradzającej się Polski. byli też tacy, którzy poświęcili wszystko - własne i rodziny życie.
Z taką opinią zgadza się dr Maria Żychowska - ceniona autorka licznych publikacji tematycznie związanych z działalnością grup niepodległościowych na naszym terenie. W swoim wystąpieniu nakreśliła tło sytuacji politycznej w kraju i regionie oraz grup niepodległościowych, które nie zgadzały się na totalną sowietyzację Polski. W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania dzielili się własnymi wspomnieniami oraz historią przekazaną przez ich ojców.
Trudne czasy, działalność grup niepodległościowych, a także mieszkańców, którzy ucierpieli w wyniku powojennej sytuacji politycznej na terenie gminy, winny być upamiętnione. Zamysł ten ma być zrealizowany 1 marca 2016 roku, podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
23
stycznia
Imieniny
Fernandy, Jana i Rajmundy
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje