Pokaż
menu
boczne

Aktualności

I Ogólnopolski Plener Malarski w Radłowie – „Joie de vivre (Radość życia) ”

czwartek, 27 września 2018

Pierwszy plener malarski odbył się w Radłowie już 129 lat temu!

W roku 1889 na wycieczkę do Radłowa wybrało się siedmiu znanych malarzy krakowskich. Byli to: Antoni Piotrowski, Ludomir Benedyktowicz, Wincenty Wodzinowski, Stanisław Tondos, Piotr Stachiewicz, Stanisław Radziejowski, Ludwik de Laveaux.

Wyżej wymienieni malarze gościli w radłowskim pałacu. Przebywali oni w Radłowie 5 dni, tj. od 7 do 11 czerwca. Jak to w zwyczaju artystów bywało, potrafili się bawić, żartować. Zakładamy, że nie nudzili się tu w Radłowie, bo i lasy były piękne, stawy, można było polować, wypoczywać. Jeden dzień goście z Krakowa postanowili poświęcić na plener malarski i coś namalować. Na płótnie o wymiarach 97 cm : 80 cm. Każdy namalował pewien fragment. Obraz ten zatytułowali „Szkice z Radłowa”. Jest to obraz olejny.

I tak Antoni Piotrowski jest autorem fragmentu obrazu „Omnibus dowożący wycieczkowiczów do Radłowa” i przedstawia karetę- duży powóz z zaprzęgiem 4-o konnym.
Ludwik Benedyktowicz namalował mały fragment „Pejzaż o zachodzie słońca”,
Wincenty Wodziński „Portret miejscowej wychowanicy”,
Stanisław Tondos „Wieże mariackie”,
Piotr Stachiewicz „Piwonie”,
Antoni Piotrowki i Stanisław Radziejowski „Ludwik de Laveaux i Antoni Piotrowski na sofie”,
Antoni Piotrowski „Portret Piotra Stachiewicza”,
Ludwik de Laveaux „Portret Wincentego Wodzinowskiego”,
Stanisław Radziejowski „Tył głowy Stanisława Tondosa”.

Namalowany obraz krakowscy malarze podarowali zarządcy dóbr, który ich gościł - Jerzemu Kraskowskiemu. Po tym, jak dobra radłowskie nabył w 1891 r. prof. UJ Straszewski Maurycy, pan Jerzy Kraskowski przeniósł się do Krakowa. Jego córka prof. Ludwika Kraskowska – Nitsch urodziła się jeszcze podczas pobytu rodziców w Radłowie.
W roku 1910 Jerzy Kraskowski podarował obraz „Szkice Radłowa” Muzeum Narodowemu w Krakowie i tam obraz ten można oglądać.
Natomiast  kopię tego obrazu, wykonaną metodą elektroniczną na płótnie, można podziwiać w radłowskiej bibliotece, gdzie już na stałe jest wyeksponowany.


Przedstawiona powyżej historia dała początek idei pleneru malarskiego w Radłowie. „Spełniło się moje marzenie! Było warto!” – powiedział Burmistrz Radłowa pan Zbigniew Mączka na wernisażu kończącym plener.

W dniach 9-22 września 2018 roku w Gminie Radłów odbył się I Ogólnopolski Plener Malarski w Radłowie – „Joie de vivre (Radość życia) ”, ale również towarzyszyło mu wiele innych ciekawych inicjatyw.
Laureaci konkursu plastycznego pt. „Gmina Radłów w oczach dziecka” dostąpili możliwości pracy wraz z zaproszonymi artystami. Te właśnie warsztaty oraz dodatkowe materiały plastyczne były nagrodą główną dla laureatów konkursu plastycznego .
W tych dniach odbywały się również warsztaty malarskie, rękodzieło artystyczne. W tzw. „mobilnym centrum kultury pod chmurką” mieszkańcy gminy mieli sposobność podziwiać niektóre eksponaty z izby regionalnej. Dla najmłodszych milusińskich w niedzielne popołudnie na radłowskim rynku przygotowano plac zabaw "Rajtek".
W „centrum pod chmurką” swoimi możliwościami podzielili się też panie z Klub Seniora w Radłowie, które zaprezentowały „magiczne lasy” w szkle. Specjalistyczna Placówka Wsparcia Dziennego w Radłowie prowadzona przez Stowarzyszenie AMOS natomiast zademonstrowała malarstwo na tkaninie  przy wykorzystaniu płóciennych toreb.
Z zaproszenia skorzystał również ośrodek wsparcia –  Środowiskowy Dom Samopomocy w Siedlcu. Opiekunowie i ich podopieczni prowadzili warsztaty plastyczne z wykorzystaniem technik dowolnych, tzw. „dla każdego coś fajnego”.
Innego dnia z „mobilnego centrum kultury” skorzystały dzieci przedszkolne i klasy pierwsze szkoły podstawowej, którym zostało przybliżone rzemiosło kowalstwa artystycznego. Przedszkolaki mogły podziwiać i dotykać rarytasów kunsztu.
Dnia 21 września br. w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie odbył się wernisaż na zakończenie I Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Radłowie – „Joie de vivre (Radość życia) ”.
Swoje prace wyeksponowali: Katarzyna Kania, Milena Brudkowska, Sylwester Stabryła, Zbigniew Kotowski, Michał Smółka, Jacek Reczyński, Jan Żyrek, Krzysztof Kopeć, Maria Bereźnicka-Przyłęcka, Adam Plackowski, Olga Pelipas, Anita Baenisch-Juda, Grażyna Mucha, Honorata Świderska oraz Agnieszka Słowik-Kwiatkowska.
Oprawę muzyczną podczas spotkania zapewniło tzw. „Trio okazjonalne” w osobach: Karoliny Kowal, Joanny Jachimek oraz Jakuba Gawełek.
W trakcie wernisażu można było nie tylko zapoznać się z pracami malarzy, ale też porozmawiać. Wspólnie spędzony czas minął szybo i bezpowrotnie. Organizatorzy już planują, kolejny plener.

Partnerem wydarzenia był Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych w Radłowie oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie.

Organizator: Stowarzyszenie Radłowskie Forum Rozwoju w Radłowie.
Patronat honorowy: Burmistrz Radłowa pan Zbigniew Mączka.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej PROW na lata 2014-2020.

 

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa Inwestująca w obszary wiejskie"
Projekt pn. "I Ogólnopolski Plener Malarski - Radłów 2018" szansą na rozwój kultury i sztuki oraz promocję obszaru Przedgórza współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.4 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność"
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

WERNISAŻ

fot. Anna M. Kędzior

Warsztaty malarskie, rękodzieło artystyczne

fot. Anna M. Kędzior

Warsztaty dla przedszkolaków

fot. Anna M. Kędzior

Warsztaty plastyczne prowadzone przez PWD AMOS

fot. Anna M. Kędzior

Wrsztaty prowadzone przez Klub Seniora w Radłowie

fot. Anna M. Kędzior

Warsztaty plastyczne prowadzone przez malarzy

fot. Anna M. Kędzior

r

Kategorie spraw urzędowych

W dniu 17.06.2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody / Dz. U. z 2017 r., poz. 1074/, zgodnie z którą:
Osoby fizyczne, zamierzające usunąć drzewa na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 83 f ust. 1 pkt 3a uop) są obowiązane dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew(a) do Urzędu Miejskiego w Radłowie jeżeli obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm przekracza:

-80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
-65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
-50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości z której drzewo ma być usunięte /numer działki, miejscowość, obręb/ oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości. Zgłoszenia może dokonać jedynie właściciel nieruchomości, w przypadku współwłasności należy uzyskać zgodę wszystkich współwłaścicieli działki lub pełnomocnictwa do wystąpienia w ich imieniu.

Urząd Miejski w Radłowie po otrzymaniu zgłoszenia w terminie 21 dni dokonuje oględzin zgłoszonych do wycinki drzew. W terminie 14 dni od dokonania oględzin, organ może w drodze decyzji administracyjnej wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. Usunięcie drzewa bez zgłoszenia lub pomimo wydania przez organ sprzeciwu traktowane jest usunięcie bez zezwolenia i sankcjonowane administracyjną kara pieniężną. Wydanie przez organ sprzeciwu upoważnia właściciela nieruchomości do złożenia wniosku o wydanie decyzji zezwalającej na usunięcie drzewa. Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji administracyjnej w placówce pocztowej. /Zaleca się upewnić poprzez kontakt np. telefonicznie w Urzędzie Miejskim w Radłowie czy taki przeciw został wydany/Organ może przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 8 /14 dni od dokonania oględzin/ wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia do usunięcia drzewa.

W przypadku nieusunięcia drzew przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia, o którym mowa w ust. 4. Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - prawo budowlane, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ, o którym mowa w art. 83a ust. 1, uwzględniając dane ustalone na podstawie oględzin, nakłada na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.
Osoby fizyczne usuwające drzewa na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz podmioty o osobowości prawnej, spółdzielnie mieszkaniowe itp. mogą usunąć drzewa po uzyskaniu decyzji administracyjnej zezwalającej na usunięcie drzew. W tej sytuacji należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.

Dodatkowych informacji można uzyskać w Referacie Gospodarki i Środowiska I piętro, pok. Nr 9 w godz. pracy Urzędu tj. : pon.: 07.30-17.00, wt.-Czw. 07:30-15:30, pt.: 07:30-14:00 bądź pod numerem telefonu: 14 6782044 wew. 19

Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew/krzewów

11.01.2022

Wniosek o wycinkę .docx
Wniosek o wycinkę .pdf

Zgłoszenie do ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb), przydomowych oczyszczalni ścieków

Opis

Zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków PDF
zgl-ewid-szamb-20210804.pdf

Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Opis

Deklaracja

Oświadczenie o spełnieniu warunków wymaganych do wykonywania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Opis

Wniosek.doc

Wniosek o wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Opis

Wniosek.doc

Informacja o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystywania

Opis

Informacja.doc

Wniosek o dofinansowanie z budżetu Gminy Radłów prac związanych z usuwaniem i utylizacją odpadów zawierających azbest pochodzących z budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz siedzib instytucji

Opis

Wniosek.docx

Wydanie wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Radłów

Wniosek.doc

Wniosek o określenie wstępnych warunków zjazdu z drogi gminnej/powiatowej.

Wniosek.doc

Wniosek o wyrażenie zgody na dojazd drogą będącą własnością Gminy.

Wniosek.doc

W przypadku planowanego nowego zjazdu z drogi wojewódzkiej dołączyć wstępne warunki RDW w Tarnowie ul. Ostrogskich 5a, 33-100 Tarnów.

Wniosek.doc

Informacja o urządzeniach melioracji wodnych w rejonie lokalizacji inwestycji.

Wniosek.doc

Informacja o urządzeniach melioracji wodnych w rejonie lokalizacji inwestycji.

Wstępne oświadczenie

Formularz CEIDG-1 wraz z załacznikami

Opis

ceidg-1-v1.06z.pdf

Formularz CEIDG-1 bez załączników

ceidg-1-v1.06.pdf

Wniosek o ustalenie numeru porządkowego

Opis

Wniosek PDF

 

Podatki i opłaty lokalne na 2024 r.

 

Urząd Miejski w Radłowie

ul. Kolejowa 7
33-130 Radłów

NIP: 873-10-01-716
REGON Gminy Radłów: 851660915
REGON Urzędu Miejskiego w Radłowie: 000545656

Pokaż na mapie

Kontakt

tel.: 14 678-20-44

tel.: 14 678-20-73

fax: 14 678-28-18

e-mail: sekretariat@gminaradlow.pl

Godziny urzędowania

Dzień Godzina
Poniedziałek 7:30 - 17:00
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00
Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych została współfinansowana ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz projektu „Wdrożenie standardów świadczenia elektronicznych usług publicznych - ePUAP w gminie: Wierzchosławice, Pleśna, Radłów, Szczurowa, Zakliczyn” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.