Aktualności
I Ogólnopolski Plener Malarski w Radłowie – „Joie de vivre (Radość życia) ”
czwartek, 27 września 2018
W roku 1889 na wycieczkę do Radłowa wybrało się siedmiu znanych malarzy krakowskich. Byli to: Antoni Piotrowski, Ludomir Benedyktowicz, Wincenty Wodzinowski, Stanisław Tondos, Piotr Stachiewicz, Stanisław Radziejowski, Ludwik de Laveaux.
Wyżej wymienieni malarze gościli w radłowskim pałacu. Przebywali oni w Radłowie 5 dni, tj. od 7 do 11 czerwca. Jak to w zwyczaju artystów bywało, potrafili się bawić, żartować. Zakładamy, że nie nudzili się tu w Radłowie, bo i lasy były piękne, stawy, można było polować, wypoczywać. Jeden dzień goście z Krakowa postanowili poświęcić na plener malarski i coś namalować. Na płótnie o wymiarach 97 cm : 80 cm. Każdy namalował pewien fragment. Obraz ten zatytułowali „Szkice z Radłowa”. Jest to obraz olejny.
I tak Antoni Piotrowski jest autorem fragmentu obrazu „Omnibus dowożący wycieczkowiczów do Radłowa” i przedstawia karetę- duży powóz z zaprzęgiem 4-o konnym.
Ludwik Benedyktowicz namalował mały fragment „Pejzaż o zachodzie słońca”,
Wincenty Wodziński „Portret miejscowej wychowanicy”,
Stanisław Tondos „Wieże mariackie”,
Piotr Stachiewicz „Piwonie”,
Antoni Piotrowki i Stanisław Radziejowski „Ludwik de Laveaux i Antoni Piotrowski na sofie”,
Antoni Piotrowski „Portret Piotra Stachiewicza”,
Ludwik de Laveaux „Portret Wincentego Wodzinowskiego”,
Stanisław Radziejowski „Tył głowy Stanisława Tondosa”.
Namalowany obraz krakowscy malarze podarowali zarządcy dóbr, który ich gościł - Jerzemu Kraskowskiemu. Po tym, jak dobra radłowskie nabył w 1891 r. prof. UJ Straszewski Maurycy, pan Jerzy Kraskowski przeniósł się do Krakowa. Jego córka prof. Ludwika Kraskowska – Nitsch urodziła się jeszcze podczas pobytu rodziców w Radłowie.
W roku 1910 Jerzy Kraskowski podarował obraz „Szkice Radłowa” Muzeum Narodowemu w Krakowie i tam obraz ten można oglądać.
Natomiast kopię tego obrazu, wykonaną metodą elektroniczną na płótnie, można podziwiać w radłowskiej bibliotece, gdzie już na stałe jest wyeksponowany.
Przedstawiona powyżej historia dała początek idei pleneru malarskiego w Radłowie. „Spełniło się moje marzenie! Było warto!” – powiedział Burmistrz Radłowa pan Zbigniew Mączka na wernisażu kończącym plener.
W dniach 9-22 września 2018 roku w Gminie Radłów odbył się I Ogólnopolski Plener Malarski w Radłowie – „Joie de vivre (Radość życia) ”, ale również towarzyszyło mu wiele innych ciekawych inicjatyw.
Laureaci konkursu plastycznego pt. „Gmina Radłów w oczach dziecka” dostąpili możliwości pracy wraz z zaproszonymi artystami. Te właśnie warsztaty oraz dodatkowe materiały plastyczne były nagrodą główną dla laureatów konkursu plastycznego .
W tych dniach odbywały się również warsztaty malarskie, rękodzieło artystyczne. W tzw. „mobilnym centrum kultury pod chmurką” mieszkańcy gminy mieli sposobność podziwiać niektóre eksponaty z izby regionalnej. Dla najmłodszych milusińskich w niedzielne popołudnie na radłowskim rynku przygotowano plac zabaw "Rajtek".
W „centrum pod chmurką” swoimi możliwościami podzielili się też panie z Klub Seniora w Radłowie, które zaprezentowały „magiczne lasy” w szkle. Specjalistyczna Placówka Wsparcia Dziennego w Radłowie prowadzona przez Stowarzyszenie AMOS natomiast zademonstrowała malarstwo na tkaninie przy wykorzystaniu płóciennych toreb.
Z zaproszenia skorzystał również ośrodek wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy w Siedlcu. Opiekunowie i ich podopieczni prowadzili warsztaty plastyczne z wykorzystaniem technik dowolnych, tzw. „dla każdego coś fajnego”.
Innego dnia z „mobilnego centrum kultury” skorzystały dzieci przedszkolne i klasy pierwsze szkoły podstawowej, którym zostało przybliżone rzemiosło kowalstwa artystycznego. Przedszkolaki mogły podziwiać i dotykać rarytasów kunsztu.
Dnia 21 września br. w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie odbył się wernisaż na zakończenie I Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Radłowie – „Joie de vivre (Radość życia) ”.
Swoje prace wyeksponowali: Katarzyna Kania, Milena Brudkowska, Sylwester Stabryła, Zbigniew Kotowski, Michał Smółka, Jacek Reczyński, Jan Żyrek, Krzysztof Kopeć, Maria Bereźnicka-Przyłęcka, Adam Plackowski, Olga Pelipas, Anita Baenisch-Juda, Grażyna Mucha, Honorata Świderska oraz Agnieszka Słowik-Kwiatkowska.
Oprawę muzyczną podczas spotkania zapewniło tzw. „Trio okazjonalne” w osobach: Karoliny Kowal, Joanny Jachimek oraz Jakuba Gawełek.
W trakcie wernisażu można było nie tylko zapoznać się z pracami malarzy, ale też porozmawiać. Wspólnie spędzony czas minął szybo i bezpowrotnie. Organizatorzy już planują, kolejny plener.
Partnerem wydarzenia był Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych w Radłowie oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie.
Organizator: Stowarzyszenie Radłowskie Forum Rozwoju w Radłowie.
Patronat honorowy: Burmistrz Radłowa pan Zbigniew Mączka.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej PROW na lata 2014-2020.
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa Inwestująca w obszary wiejskie"
Projekt pn. "I Ogólnopolski Plener Malarski - Radłów 2018" szansą na rozwój kultury i sztuki oraz promocję obszaru Przedgórza współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.4 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność"
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
27
listopada
Imieniny
Franciszka, Kseni i Maksymiliana
wtorek, 10 czerwca 2025
XXII Ogólnopolski Konkurs Poetycko – Plastyczny Bł. Karolino, świeć nam przykładem
piątek, 29 listopada 2024
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje