Aktualności
"Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem..."
sobota, 12 marca 2016
Tegorocznej edycji konkursu przyświecały słowa Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Formy konkursowe, w tym prace plastyczne jak i poetyckie nadesłane zostały niemal z terenu całej Polski. Na konkurs napłynęło bowiem łącznie 832 prace – w tym 597 plastycznych i 235 poetyckich. Prace konkursowe zostały przysłane z 10 województw: kujawsko – pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i małopolskiego.
Finał Konkursu swoją obecnością zaszczycili: Małopolski Wicekurator Oświaty Grzegorz Baran, delegat ks. Biskupa Andrzeja Jeża ks. dr Robert Dytko, Jacek Hudyma przedstawiciel Starosty Romana Łucarza, oraz Burmistrz Miasta i Gminy Radłów Zbigniew Mączka.
Małopolski Wicekurator Oświaty Grzegorz Baran powiedział:
Trzeba dostrzec i docenić wartości edukacyjne, a także wychowawcze niesione przez cele tego Konkursu. Postać Błogosławionej Karoliny Kózkówny jest wyśmienitym Patronem dla Szkoły, a poprzez wartości, którymi kierowała się w codziennym życiu, doskonałym wzorem do naśladowania - zarówno dla dziecka, jak również młodego i starszego człowieka. Stąd bierze się szczególne znaczenie Konkursu Poetycko-Plastycznego „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem…”, który poprzez obie formy skierowany jest do szerokiego kręgu zainteresowanych, w kontekście typów szkół oraz osób dorosłych.
Życzę, by słowa „dobro to nie wiedza, to jest czyn” wypowiedziane w ubiegłym wieku przez Romaina Rollanda, francuskiego pisarza i laureata literackiej Nagrody Nobla, mogły inspirować społeczność Publicznego Gimnazjum im. Bł. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej do dalszych wartościowych inicjatyw.
Następnie głos zabrał przewodniczący komisji konkursowej pan Ryszard Ostrowski, starszy wizytator KO w Krakowie: Czasy kryzysu wartości, upadku autorytetów i powszechnego deficytu empatii w społeczeństwie niezwykle mocno odciskają się na najmłodszym pokoleniu. Najczęściej objawia się to w konfliktach międzypokoleniowych, naruszeniem powszechnie obowiązujących norm, przekraczania granic dobrego smaku. Wtedy zazwyczaj dorośli wspominają dobre czasy, kręcą głową nad upadkiem obyczajów, bezradnie rozkładając ręce, wzdychając „ach ta dzisiejsza młodzież”. Gdyby zapytać te uczone głowy, co złego widzą w dzisiejszym pokoleniu, odpowiadają, ze młodzież jest płytka, bezideowa, że „ bardziej woli mieć, niż być”, ze żyje w wirtualnym świecie. (…). Zdecydowana większość ludzi twierdzi, że to wina szkoła. Ale to nie tylko szkoła wychowuje. Wychowujmy wszyscy. To z nas biorą przykład nasze dzieci, nawet jeśli się do tego nie przyznają(…) Jan Zamojski powiedział „Takie będą Rzeczypospolite, jakich młodzieży
Chowanie” i miał dużo racji. Odwiedzając wiele szkół, odnoszę niekiedy wrażenie, że ich nauczyciele wynaleźli na te współczesną chorobę duszy skuteczną szczepionkę i oto jak ją stosują. Widzieliśmy przed chwilą prezentację, która dowodzi, że w tej szkole dzieje się dużo dobrego Kolejnym przykładem dobrego oddziaływania na uczniów jest organizowany już po raz trzynasty i potężniejszy z roku na rok konkurs o błogosławionej Karolinie. Jego uczestnicy, poznając misję bł. Karoliny, piszą wiersze, malują obrazy, i niejako przy okazji stają się wnikliwymi obserwatorami, zdolnymi do głębokiej refleksji rozróżniania wszelkich subtelności uczuć, nazywania rzeczy po imieniu w języku poezji, malarstwa, muzyki. Potrafią zaczarować chwilę i zamknąć ją w plastycznej czy poetyckiej wizji czasu i miejsca. Dzięki Karolinie zaczynają rozumieć język Chrystusowej miłości. Co roku nowe zastępy takich uczniów opuszczają mury szkoły. Włączają się w społeczeństwo. Jeśli wszyscy będą tak kształtowani, tak wrażliwi, jeśli coraz więcej szkół będzie pracować tak jak ta, to możemy myśleć o przyszłości z nadzieją.
Słowa Delegata księdza Biskupa ks dr Robert Dytko: Konkurs związany z Błogosławioną Karoliną, uświadamia nam, że potrzebujemy we współczesnym świecie autorytetu. Niewątpliwie takim wzorem jest Bł. Karolina, która uczy nas miłości do Pana Boga, ale też do drugiego człowieka. Korzystając z okazji w imieniu księdza Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie i gratuluję wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim laureatom i finalistom.
Burmistrz Radłowa pan Zbigniew Mączka powiedział: Święci są koło nas, tylko trzeba ich szukać. Każdy z nas może zostać świętym, każdy z nas może być dobrym przykładem, ale tylko wtedy gdy potrafi pomóc bliźniemu. Dlatego życzę wszystkim, aby tę pomoc rozdawali, ale też otrzymywali od innych.
Uświetnieniem finału była wystawa prac plastycznych uczestników, jak również ekspozycja prac malarskich pana Edmunda Wilka. Oprawę artystyczną przygotował Zespół Ludowy Wolanie pod kierunkiem pani Kingi Biel – Dubiel i Kapela działająca przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Radłowie oraz Chór szkolny działający w Zespole Szkolno Przedszkolnym prowadzony przez Pana Grzegorza Gawełka i panią Annę Bąk. Idea konkursu cieszy się niezwykłym zainteresowaniem, szerząc tym samym wartości, jakie przyświecały postaci bł. Karoliny. Organizatorzy konkursu szczególny nacisk położyli w tegorocznej edycji na następujące zagadnienia: Przebaczenie odnawia każdego człowieka, Miłosierdzie spotkaniem ponad podziałami, Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata… Jan Paweł II, Błogosławiona Karolina przykładem troski o drugiego człowieka, Bóg nas wzywa przez potrzebujących, Nasze misyjne zaangażowanie. Hasło tegorocznego konkursu wpisało się w Rok Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka i hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.
Miłosierdzie to pomoc i służba drugiemu człowiekowi na wzór Boga miłosiernego, który przebacza nam grzechy.
Laureatka I miejsce konkursu w kategorii szkoły podstawowej Magdalena Szpila ze SP w Radłowie przygotowała wiersz pt. Logika miłosierdzia
Logika miłosierdzia
I znowu zebrali się wokół gruszy …
Jeden, drugi, trzeci.
Sumując uścisk dłoni
Utworzyli krąg.
Idealnie równy i piękny.
Nic ich nie dzieliło.
Stali się iloczynem miłości,
Którą dzieli między siebie
Biorąc w nawias urazy i zwątpienie.
Ułamek tamtej chwili zaprocentował
Tworząc zbiór wartości –
bezmiar miłosierdzia.
Laureatka II miejsca Kamila Pajdo z PG w Woli Radłowskiej w swoim wierszu Drogą do jedności napisała
„Drogą do jedności”
Niech nasza droga będzie wspólna.
Niech nasz dom będzie ciepły.
Niech nasza miłość będzie największa.
Kochajmy za nic i pomimo.
Chodźmy w tym samym kierunku – razem
Przebaczmy tym, którzy nas skrzywdzili.
Tym, których nienawidzimy do dzisiaj.
Nie bójmy się stawać nowymi ludźmi,
lepszymi ludźmi …
Konkurs łączy pasjonatów, ludzi głębokiej wiary potrafiących w dobie postępu dostrzec wartości ponadczasowe czerpane z Pisma Św. i wzoru świętych i błogosławionych, a w tym wyjątkowym Roku Miłosierdzia wskazuje sposób postępowania w codziennym życiu. W tegorocznej edycji konkursu nagrodzono 116 uczestników. Wśród laureatów i finalistów wyróżnionych nie zabrakło uczniów ze szkół wchodzących w obręb Gminy Radłów. Nagrodzone oraz wyróżnione prace zostały opublikowane w biuletynie pokonkursowym. Wyrazy wdzięczności kierujemy do wszystkich przybyłych na uroczystość podsumowania i wręczenia nagród XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko – Plastycznego „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”, a laureatom i ich opiekunom składamy serdeczne gratulacje.
Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, Publicznego Gimnazjum im. Bł. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej, serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które wsparły naszą inicjatywę organizacji konkursu. Dziękuję SCE w Tarnowie współorganizatorowi konkursu na czele z p. dr Barbara Dagmarą Niziołek, Kustoszowi Sanktuarium Bł. Karoliny – ks. Zbigniewowi Szostakowi. Dziękuję sponsorom, dzięki którym ufundowano nagrody są wśród nich: Zbigniew Mączka Burmistrz Radłowa, Roman Łucarz Starosta Powiatu Tarnowskiego, Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Stolinski – Filia Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Radłowie, Bogumiła i Jan Pięta Firma Janpol, Jerzy Seremet – Firma Bratko, Stanisława i Andrzej Kijakowie, J. Piotrowski Firma Les – Drób, Michał Wojtkiewicz, Urszula Augustyn, Stanisław Jachimek, Sylwester Bogacki – PSG, Tatiana i Józef Szwiec – Firma Witospol, Zdzisław Kupisz – Firma Bazalt, Antoni Kotapka, Kazimierz Krupa, Bożena Kwaśniak, dwie osoby anonimowe. Słowa wdzięczności kieruję do piekarni, które przekazały pieczywo na poczęstunek dla laureatów: Piekarnia Strusinianka - Marcin Błaszkiewicz, Piekarnia Malinka – Maria Czosnyka, Piekarnia ,,U Michała” Przybysławice. Serdeczne podziękowania składam na ręce Rodziców, którzy przygotowali pyszne ciasta domowe dla laureatów i wyróżnionych osób oraz dla gości zaproszonych. Serdecznie dziękuję również Pani Marii Łazarz za upieczenie świeżego, domowego, wiejskiego chleba, którym mogliśmy poczęstować zaproszonych gości.
Dziękuję serdecznie komisji konkursowej w składzie: mgr Ryszard Ostrowski – przewodniczący, mgr Jadwiga Bieś. mgr Kazimierz Dżalak, mgr Weronika Mostowy – Kuźniar, mgr Karolina Masło, mgr Krystyna Putała, mgr Bernadeta Styczeń, ks. Zbigniew Szostak, mgr Mirosław Śledź, która pracowała bezinteresownie przez kilka dni przy ocenie prac konkursowych.
Dziękuję pracownikom zespołu: Nauczycielom i Pracownikom obsługi za przygotowanie wystaw i wszystkim życzliwym osobom, które wsparły nasze przedsięwzięcie. Dziękuję pracownikom Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa za pomoc przy dekoracji oraz nagłośnieniu. Dziękuje Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Radłowskiej za wypożyczenie krzeseł i pomoc w kierowaniu ruchem w dniu finału, podziękowania składam na ręce pana prezesa Stanisława Kotasińskiego i państwa Marii i Wojciecha Kogutów.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym osobom zdobytych nagród. Dziękuję wszystkim, którzy wzięły udział w naszym konkursie za pracę włożoną w przygotowanie prac przesłanych do nas.
Jadwiga Bieś
Video oraz fotorelacja z XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko – Plastycznego "Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem...", który odbył się 11 marca br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Radłowskiej.
Finał XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego -
Nazwa
Opis
5
listopada
Imieniny
Balladyny, Elżbiety i Sławomira
piątek, 29 listopada 2024
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje