Wydarzenia
Narodowe Czytanie 2017
sobota, 02 września 2017
które w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej, pod patronatem Pary Prezydenckiej, przyjmie formę literackiej biesiady. Początek o godzinie 12:00, w siedzibie biblioteki – Dom Kultury w Wał-Rudzie I piętro.
W biesiadzie literackiej i głośnym czytaniu udział wezmą: osobistości Miasta Radłowa, nauczyciele, bibliotekarze, młodzież, czytelnicy biblioteki i mieszkańcy Wał-Rudy. Pauzy między fragmentami prezentowanego dzieła wypełni muzyka ludowa, przyśpiewki weselne oraz ciekawostki literackie dramatu powstałego na kanwie autentycznego wesela poety Lucjana Rydla z chłopką z podkrakowskich Bronowic Jadwigą Mikołajczykówną.
„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.
Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.
Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.
Patronat lokalny nad wydarzeniem objął Zbigniew Mączka - Burmistrz Miasta Radłowa.
23
grudnia
Imieniny
Dagny, Sławomiry i Wiktora
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje