Aktualności
30 lat KRUS jak jeden dzień.... czyli wspomnienia prewenta
czwartek, 16 grudnia 2021
Analizując zgłaszane do KRUS wypadki związane z pracą rolniczą, wskazać można kilka najczęściej powtarzających się przyczyn tych nieszczęśliwych zdarzeń. Wśród nich wymienić można brak dbałości o należyty stan techniczny używanych maszyn i urządzeń, niekorzystanie z odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej oraz niewłaściwe wykonywanie pracy. Z takim właśnie przypadkiem miałem do czynienia kilka dni temu. Ale po kolei….
Nadchodzące zimne dni przypomniały rolnikowi o konieczności zgromadzenia drewna na opał. Chcąc ogrzać dom i pomieszczenia gospodarcze musiał zatroszczyć się o odpowiednią ilość przeznaczonego do spalenia materiału. Mężczyzna postanowił wykorzystać do tego celu zwalone przez wichurę, ogromne drzewo obalone w należącym do niego lesie. Wyposażony w napędzaną silnikiem spalinowym pilarkę wybrał się więc pewnego chłodnego już poranka na teren spustoszonego przez wiatr zagajnika. Przed przystąpieniem do pracy nie sprawdził niestety działania hamulca bezpieczeństwa ani stopnia napięcia i ostrości łańcucha. Zbyt luźny łańcuch pilarki zwisał z prowadnicy, a jego tępe ogniwa nie nadawały się do dalszego użytkowania. Rolnik, podejmując działanie w dresowych spodniach i sportowych butach nie zadbał także o odpowiedni strój do pracy. Nie korzystając z odzieży wyposażonej we wkładki antyprzepięciowe, rękawic, butów z protektorowaną podeszwą i metalowymi noskami, kasku, ochronników słuchu i zabezpieczających oczy gogli dobrowolnie naraził się na ryzyko groźnego wypadku….
Podczas próby przecięcia grubego na około 0,7 m pnia leżącego na podłożu drzewa, w momencie kontaktu górnej części końcówki prowadnicy z drewnem, doszło do odrzutu pilarki w kierunku górnej części ciała poszkodowanego. W wyniku zaistniałego zjawiska odbicia, doznał on groźnych obrażeń głowy.
Przygotowywany dla poszkodowanego protokół z postępowania powypadkowego zakończyłem informacją na temat kampanii prewencyjnych realizowanych przez KRUS:
- „Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz” – zwracającą uwagę na zagrożenia wypadkami z udziałem zwierząt,
- „Rola rolnika, by upadku unikał” – wskazującą na zagrożenia związane z upadkami,
- „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz” – odnoszącą się do zagrożeń związanych z wypadkami z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych,
- „Rolniku, nie daj się kleszczom” – jej celem jest profilaktyka chorób odkleszczowych,
- „Kości i stawy to też rolnika sprawy” – wskazującą na przyczyny urazów układu ruchu.
Wszystkie powyższe kampanie prewencje realizowane są na co dzień zarówno przez pracowników Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie jak i podległych mu Placówek Terenowych.
Wojciech Mruk
Placówka Terenowa KRUS w Tarnowie
27
stycznia
Imieniny
Anieli, Juliana i Przemysława
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje