Aktualności
Uroczystości 73. rocznicy akcji „III MOST”
poniedziałek, 24 lipca 2017
W tej miejscowości w nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku żołnierze AK, zorganizowali akcję przerzutu fragmentów niemieckiej rakiety V2 na teren Anglii. Rakietę przetransportował za granice Polski samolot, który wylądował na lądowisku „Motyl” w Wał Rudzie.
Podczas pierwszego dnia obchodów odbył się marsz na trasie Jagniówka – lasy radłowskie – Wał – Ruda – Zabawa – Biskupice Radłowskie. W jego trakcie były ćwiczenia z taktyki drużyny piechoty oraz obsługi broni z udziałem rekonstruktorów.
Wieczorem odbyła się rekonstrukcja konspiracyjnego lądowiska „MOTYL” przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Wrzesień 39".
Drugi dzień uroczystości rozpoczął się od złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym akcję „III MOST” w Wał-Rudzie. Pobrano również ziemię z lądowiska Motyl, trafi ona w urnie pod pomnik Armii Krajowej, który jest budowany w Krakowie. Następnie uczestnicy obchodów udali się do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie na mszę św., której przewodniczył ks. kapelan Marcin Krępa. Na zakończenie mszy ks. Zbigniew Szostak wręczył pamiątkowe ryngrafy wydane z okazji 30-lecia beatyfikacji bł. Karoliny, darczyńcy „Dakoty” Panu Przemysławowi Pawłowiczowi oraz Prezesowi firmy Omega Pilzno, Panu Adamowi Godawskiemu.
Dalsza część obchodów została przeniesiona na plac przy Sankturaium, obok wraku samolotu, gdzie pamiątkowe odznaczenia za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z rąk prof. Leszka Żukowskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego otrzymała Pani Józefa Szczurek-Żelazko Poseł RP oraz Pan Zbigniew Mączka Burmistrz Radłowa. Medal na 25-lecie ŚZŹAK w Dębicy otrzymał mjr prof. Leszek Żukowski - Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na zakończenie dwudniowych uroczystości zebrani mogli zobaczyć pokaz sprawności strzeleckiej w wykonaniu strzelców z Jednostki Strzeleckiej nr 2092 Tarnowie im. Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Tarnowskiej. Pokaz polegał na zainscenizowaniu prawidłowego zachowania patrolu pieszego w przypadku dostania się pod niespodziewany ogień z moździerzy przeciwnika.
Strzelcy wykonali kilka manewrów taktycznych, wezwali wsparcie wozu bojowego BRDM-2, który wykonał zasłonę ogniową i pozwolił na pokonanie przeciwnika w miejscu gdzie została urządzona zasadzka. JS nr 2092 w rozłożonych namiotach tematycznych prezentowała elementy wyposażenia, broń oraz pojazd BRDM-2, który cieszył się największym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników pikniku historycznego.
Podarowany wrak samolotu przez Pana Przemysława Pawłowicza Douglas C-47 Skytrain/Dakota wyprodukowany został w 1943 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu sporo przeszedł, nie tylko za sprawą niemieckich filmowców. Samolot służył w armii amerykańskiej, później w 147. dywizjonie RAF, a następnie na bliskim wschodzie. W latach ’90 „Dak” był atrakcją parku rozrywki Euro Disneyland pod Paryżem, a teraz ma szansę zostać symbolem heroicznych akcji podejmowanych przez żołnierzy AK. Trudnego zadania przetransportowania elementów wraku z Oławy do Zabawy podjęła się bezpłatnie firma OMEGA Pilzno ITiS Godawski & Godawski. Żadne muzeum w Polsce nie posiada tego typu maszyny.
Historia sprowadzenia Dakoty do Zabawy
Historię sprowadzenia Dakoty do parafii Zabawa opowiada darczyńca samolotu Przemysław Pawłowicz.
Uzupełnienie opowiadania – Ryszard Żądło - prezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
28
listopada
Imieniny
Jakuba, Stefana i Romy
wtorek, 10 czerwca 2025
XXII Ogólnopolski Konkurs Poetycko – Plastyczny Bł. Karolino, świeć nam przykładem
piątek, 29 listopada 2024
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje