Aktualności
Placówka Wsparcia Dziennego w Radłowie
poniedziałek, 04 stycznia 2021
Informujemy, że w dniu 31.12.2020 r. zakończono realizacje projektu pn. Prowadzenie placówki wsparcia dziennego w formach połączonych – specjalistycznej i opiekuńczej - dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Radłów w latach 2018 – 2020.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach 9 Osi Priorytetowej Region spójny społecznie, Działanie 9.2 Usługi społeczne i zdrowotne, Poddziałanie 9.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne w regionie, Typ projektu: C. wsparcie dla tworzenia i/lub działalności placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Beneficjent Projektu: Gmina Radłów.
Partner Projektu: Stowarzyszenie na rzecz przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej „AMOS”.
Celem projektu było utworzenie oraz prowadzenie Placówki Wsparcia Dziennego - działającej w formach połączonych – specjalistycznej i opiekuńczej dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Radłów- zapewniającej 30 miejsc statutowych.
W okresie realizacji projektu Specjalistyczna Placówka Wsparcia Dziennego w Radłowie objęła swoim wsparciem 93 wychowanków oraz ich rodziny. Rekrutacja prowadzona była w sposób ciągły- zgodnie z Regulaminem Rekrutacji.
Placówka w ramach usług wspierania rodziny zapewniała w swojej ofercie
w szczególności:
- Pracę z dzieckiem prowadzoną w oparciu o Indywidualny Plan Wsparcia, opracowany z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, potencjału, predyspozycji, potrzeb dziecka oraz jego rodziny;
- Zajęcia opiekuńczo- wychowawcze dla dzieci – prowadzone w wymiarze 6 h dziennie, od poniedziałku do piątku oraz w dwie soboty w miesiącu
- Specjalistyczne zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci;
- Indywidualne wsparcie logopedyczne oraz psychologiczne dla dzieci.
- Oddziaływania wychowawcze, edukacyjne oraz terapeutyczne mające na celu rozwój u wychowanków kompetencji kluczowych wskazanych w Zaleceniu Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z dnia 18 grudnia 2016 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (tj. w szczególności kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, świadomość i ekspresja kulturalna).
- Zajęcia psychoprofilaktyczne dla dzieci z elementami Treningu Zastępowania Agresji TZA-ART.
- Zajęcia psychoprofilaktyczne dla dzieci z zakresu przeciwdziałania przemocy/praw dziecka/nastawionych na kształtowanie postawy tolerancji i otwartości wobec osób niepełnosprawnych/uwrażliwiających na zagadnienia dyskryminacyjne.
- Warsztaty psychoprofilaktyczne dla dzieci, z zakresu nabywania i wzmacniania kompetencji społecznych, w tym umiejętności konstruktywnego radzenia sobie ze stresem oraz przeciwdziałania zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży.
- Zajęcia z zakresu bezpieczeństwa dzieci w internecie – cyberprzemoc. Akcja edukacyjna prowadzona przez SPWD w Radłowie w okresie wakacyjnym znalazła się wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu „Sieciaki na Wakacjach w Twojej miejscowości 2019", organizowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
- Zajęcia psychoprofilaktyczne dla dzieci z elementami Treningu Zastępowania Agresji TZA-ART.
- Zajęcia artystyczne, rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci i młodzieży, w szczególności zajęcia artystycznego rękodzieła bazującego na takich technikach pracy artystycznej jak: decoupage/malarstwo, scrapbooking, krawiectwo oraz rzeźbiarstwo.
- Zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe/informatyczne – w szczególności warsztaty robotyki i programowania oraz zajęcia rozwijające funkcje poznawcze z wykorzystaniem programów multimedialnych.
- Organizację i realizację wyjazdów kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych (kino/ teatr/basen/ parki rozrywki) dla dzieci.
- Zapewnienie codziennego wyżywienia dla uczestników placówki wsparcia dziennego (podwieczorek w ramach usługi cateringowej, warsztaty kulinarne dla dzieci);
- Wsparcie dla rodziców w zakresie rozwiązywania problemów opiekuńczo- wychowawczych w ramach:
a) Indywidualnych konsultacji psychologiczno- pedagogicznych dla rodziców
b) Organizacji zajęć integracyjnych dla dzieci i rodziców
c) Wzmacniania więzi poprzez organizację wydarzeń kulturalno – integracyjnych czy angażowanie rodziców/opiekunów w działania na rzecz Placówki.
d) Organizacji warsztatów podnoszących kompetencje wychowawcze dla rodziców.
Oferta Placówki dostosowana była także do pracy z osobami niepełnosprawnymi, celem wsparcia rodzin zmagających się z problemem niepełnosprawności dziecka.
W zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz niwelowania barier dostępności dla osób niepełnosprawnych Placówka realizowała zajęcia w lokalu dostosowanym pod względem architektonicznym dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami- zgodnie z wymaganiami prawnymi w tym zakresie. W Placówce zatrudniony była także wychowawca, który dodatkowo posiadał wykształcenie kierunkowe oraz doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi- pedagog specjalny, opiekun osoby niepełnosprawnej.
Działania prowadzone przez Specjalistyczną Placówkę Wsparcia Dziennego w Radłowie swoje założenia metodyczne opierały głównie na gruncie nowoczesnego, synergetycznego modelu profilaktyki społecznej, koncepcji Resilience, koncepcji Twórczej Resocjalizacji prof. Marka Konopczyńskiego, oddziaływaniach poznawczo-behawioralnych oraz założeniach pedagogiki twórczości.
W okresie realizacji Projektu w Placówce obowiązywała Procedura Ochrony Dzieci przez Przemocą. Z dniem 5 maja 2020 r. Placówka otrzymała certyfikat Chronimy Dzieci, przyznawany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, potwierdzający spełnienie wysokich standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Z związku z wystąpieniem epidemii COVID-19 w Placówce wdrożono Procedurę Bezpieczeństwa na terenie Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego w Radłowie, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
W okresie zawieszenia działalności stacjonarnej placówek wsparcia dziennego, w Placówce realizowana było wsparcie z wykorzystaniem metod i technik porozumiewania się na odległość- szczegółowo uregulowane w Procedurze ZDALNEJ FORMY WSPARCIA Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego w Radłowie z dnia 02.11.2020 r.
Głównym rezultatem projektu jest nabycie przez uczestników kompetencji społeczno - emocjonalnych zapewniających prawidłową realizację zadań rozwojowych oraz satysfakcjonujące funkcjonowanie społeczne.
Informacja o kontynuacji działań w ramach okresu trwałości.
Informujemy, ze z dniem 01.01.2021 r. Specjalistyczna Placówka Wsparcia Dziennego w Radłowie kontynuować będzie swoją działalność w ramach zachowania okresu trwałości Projektu.
Placówka zapewniać będzie 30 miejsc statutowych i realizować będzie wsparcie opiekuńczo- wychowawcze, zajęcia ogólnorozwojowe oraz usługi specjalistyczne (logopedyczne, socjoterapeutyczne, psychologiczne) o zakresie i charakterze zbliżonym do usług świadczonych w ramach projektu- adekwatne do potrzeb wychowanków.
Rekrutacja prowadzona będzie w sposób ciągły, zgodnie z Regulaminem Rekrutacji dostępnym na stronie:
http://www.stowarzyszenie.amos.org.pl/images/Rekrutacja/REGULAMIN-REKRUTACJI.pdf
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji udzielane są pod nr tel +48 533 727 323, za pośrednictwem poczty e-mail: stowarzyszenie@amos.org.pl lub osobiście w siedzibie Placówki przy ul. Brzeskiej 9 – po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie (z uwagi na obostrzenia wynikające z epidemii COVID-19).
W procesie rekrutacji przestrzegana jest zasada równości szans kobiet i mężczyzn oraz zasada niedyskryminacji. W praktyce oznacza to, iż kryteriami kwalifikującymi do udziału w Projekcie są wiek oraz sytuacja życia kandydatów, niosąca ryzyko zagrożenia wykluczeniem społecznym – nie natomiast płeć, rasa, wyznanie czy niepełnosprawność, które wykluczałyby z udziału w Projekcie. Priorytetem działań Placówki jest umożliwienie udziału w zajęciach osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, dlatego też Placówka przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W okresie zawieszenia działalności stacjonarnej placówek wsparcia dziennego w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19- Specjalistyczna Placówka Wsparcia Dziennego w Radłowie realizować będzie zajęcia w formie zdalnej – zgodnie z Procedurą Zdalnej Formy Wsparcia Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego w Radłowie z dnia 02.11.2020 r.
26
grudnia
Imieniny
Dionizego, Kaliksta i Szczepana
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje