piÄ…tek, 17 kwietnia 2015 14:44
Nowoczesna profilaktyka w Placówce Wsparcia DziennegoPodstawowym za?o?eniem i punktem wyj?cia do proponowanych zaj?? jest uruchomienie procesu twórczego u dzieci i m?odzie?y. Spo?ród elementów, które wchodz? w sk?ad struktury procesu twórczego i determinuj? go, najistotniejsze to: emocje, motywacja, percepcja, pami??, my?lenie i wyobra?nia. Metodyki dzia?a? w tym zakresie dostarcza zw?aszcza koncepcja twórczej (re)socjalizacji prof. M. Konopczy?skiego oferuj?c dzia?ania, które mog? uruchomi? u dzieci i m?odzie?y potencja? potrzebny do nauki zachowa? akceptowanych spo?ecznie. Pomagaj? bowiem uruchomi? wewn?trzne procesy poznawcze w kierunku kreowania nowej to?samo?ci spo?ecznej opartej na realizacji ról spo?ecznych i ?yciowych. Tym samym umo?liwiaj? dzieciom i m?odzie?y prawid?owe funkcjonowanie w spo?ecze?stwie, szczególnie w najbli?szych ?rodowiskach takich jak rodzina, grupa rówie?nicza oraz ?rodowisko lokalne.. W ostatnim czasie realizowane s? warsztaty mediacji rówie?niczych oraz zaj?cia teatralno- umuzykalniaj?ce.
Jak rozwi?zywa? konflikty z pomoc? mediatora ? Jak skutecznie wymediowa? porozumienie stron ? Jakie techniki mediacyjne zastosowa? ? Jak przygotowa? ugod? mediacyjn?? I czym jest nurt sprawiedliwo?ci naprawczej ? Nasi wychowankowie ju? wiedz? a pierwsze próby mediacji maj? za sob?. Jak wynika z przeprowadzonych dot?d zaj?? to tak?e ?wietna zabawa pozwalaj?ca roz?adowa? emocje oraz zintegrowa? grup?. Nie nale?y zapomina?, ?e skuteczna profilaktyka to tak?e aktywizacja kulturalna dzieci i m?odzie?y oraz buduj?ca, pe?na szacunku i zaufania atmosfera. Warsztaty prowadz? wychowawcy Placówki oraz go?cinnie (w ramach wolontariatu) Pan Piotr Niedojad?o- muzyk, aktor oraz kompozytor muzyki do spektakli- wspó?pracuj?cy z teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
Zapraszamy!
mgr Edyta Ko?uch