Niezapomniane prze?ycia !

poniedziaÅ‚ek, 07 wrzeÅ›nia 2015 09:33

OSP Rad?ów23-27 lipca 2015 roku Orkiestra D?ta OSP Rad?ów i OSP Wa? Ruda  wraz z przedstawicielami Urz?du Miasta Rad?owa wyjecha?a do miejscowo?ci Kirchberg w Austrii. W celu wymiany kulturalnej mi?dzy dwoma zaprzyja?nionymi miastami. G?ównym powodem wyjazdu by? Jubileusz 120 – lecia Stra?y Po?arnej Kirchberg.

Uroczysto?ci trwa?y 3 dni. Z okolicznych landów przyjecha?o a? 8 orkiestr d?tych, jak równie? druhowie stra?acy z s?siaduj?cych jednostek. Obchody rozpocz??y si? w pi?tek 24 lipca uroczystym przemarszem ze wzgórza przyko?cielnego wszystkich orkiestr d?tych, druhów oraz zaproszonych go?ci do ko?cio?a w Kirchbergu. Tam te? uroczystym apelem oficjalnie rozpocz?to obchody Jubileuszu 120 – lecia Stra?y Po?arnej Kirchberg. Po zako?czeniu cz??ci oficjalnej, wszyscy uczestnicy udali si? uroczystym korowodem do specjalnie przygotowanego na t? okazj? namiotu biesiadnego. Ka?da orkiestra wchodzi?a do namiotu z marszem. Podobnie Orkiestra D?ta OSP Rad?ów wraz z przedstawicielami Urz?du Miasta. Uczestnicy obchodów witali wszystkich serdecznie gromkimi brawami. W ramach powitania austriackich druhów Orkiestra D?ta OSP Rad?ów obesz?a ca?y namiot w rytm polskiego marsza „U?a?ski szyk”. Nut? przewodni? Jubileuszu by?y wyst?py i prezentacja  zaproszonych orkiestr d?tych. Koncerty odbywa?y si? na zasadzie biegu sztafetowego: jedna orkiestra gra?a, a kolejna ju? czeka?a w gotowo?ci by zacz?? i zaj?? jej miejsce. Muzyczny maraton trwa? tak, a? do pó?nych godzin wieczornych. Dzi?ki czemu m?odzi adepci Orkiestry OSP Rad?ów mogli nie tylko zaprezentowa? swoje umiej?tno?ci, ale równie? podziwia? rzemios?o zaprzyja?nionych austriackich druhów. Dzi?ki uprzejmo?ci ks. Józefa Pawuli (wieloletniego proboszcza parafii Kirchberg), który by? naszym przewodnikiem mogli?my równie? nieco pozwiedza?. W ramach wymiany kulturalnej,  mieli?my przyjemno?? zwiedzi? Salzburg wraz z jego g?ównymi  zabytki m.in. Pa?ac Mirabell, Forteca Salzburg, dom narodzin Mozarta, Klasztor ?w. Piotra oraz wiele innych urokliwych miejsc. Nie mogli?my opu?ci? tego miejsca bez spojrzenia na pi?kne alpejskie widoki ze grzbietu Kehlstein po?o?onego na wysoko?ci 1834 metrów n.p.m. Udali?my si? równie? do Oberdorfu; miejsca dawnego ko?cio?a ?w. Miko?aja, gdzie obecnie znajduje si? kaplica, w której po raz pierwszy 24 grudnia 1818 roku zagrano kol?d? ”Cicha noc” i tak te? od tego czasu jest nazywana kaplica. Orkiestra D?ta OSP Rad?ów mia?a wielki zaszczyt wykona? j? wraz z polskim akcentem 197 lat pó?niej.

Na zako?czenie obchodów Jubileuszowych 120 – lecia Stra?y Kirchberg po mszy ?wi?tej w intencji jubilatów, uroczystym korowodem udali?my si? wszyscy do biesiadnego namiotu. By? tu czas na wymian? prezentów, jak równie? po?egnalnych u?cisków z gospodarzami. Serdecznie dzi?kujemy za tak ciep?e i go?cinne przyj?cie!

Wymiana kulturalna mog?a mie? miejsce dzi?ki wsparciu Pana Burmistrza Zbigniewa M?czki oraz Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Rad?owie.

Serdecznie dzi?kujemy!

Flik Jaros?aw