Edukacja historyczna i regionalna na placu zabaw w Rad?owie

Å›roda, 27 maja 2015 12:10

Plac zabaw przy ZS w Rad?owie

Plac zabaw przy ZS w Rad?owieNa placu zabaw zlokalizowanym na terenie Zespo?u Szkó? w Rad?owie najm?odsi mog? nie tylko dobrze si? bawi?, ale tak?e poznawa? lokaln? histori?. Jest to mo?liwe dzi?ki wydzielonej na nim sta?ej ekspozycji plenerowej. Sk?ada  si?  na ni? dwumetrowej wysoko?ci, wykonana w lipowym drewnie  rze?ba rycerza Rad?o autorstwa Tadeusza Kowala z Woli Rad?owskiej oraz tablice historyczne o tematyce regionalnej. Rze?ba nawi?zuje do legendy o rycerzach Mieszka I, w?ród których mia? si? znajdowa? rycerz z Rad?owa,  zgodnie z literack? wizj? powie?ci „Dzikowy skarb” Karola Bunscha, a przypomnian? przez Profesora Franciszka Ziejk? w „Dziedzictwie Mieszkowych dru?ynników”. Spopularyzowa? t? legend? Józef Trytek w wierszowanym utworze skierowanym g?ównie do najm?odszych mieszka?ców Rad?owa.

Drugim elementem s? 4 du?e dwustronne dioramy opracowane wspólnie przez nauczycieli przedszkola, historii i j?zyka polskiego. Barwnie i ciekawie opisuj? najwa?niejsze wydarzenia z dziejów Ziemi Rad?owskiej, nadanie praw miejskich i herb Rad?owa, legend? o rycerzu Rad?o, ?ycie ludzi w pa?acu i wiejskiej chacie, rodzin? i szko?? w przesz?o?ci i obecnie. Tre?? zosta?a dostosowana do mo?liwo?ci percepcyjnych dzieci, w?ród których b?dziemy kszta?towa? wi?? z „ma??  ojczyzn?”.  Opracowanie graficzne wykona? Mateusz Kowal z Woli Rad?owskiej.

Plac zabaw powsta? dzi?ki dobrej wspó?pracy Rad?owskiego Forum Rozwoju z dyrekcj? Zespo?u Szkó? w Rad?owie, przy wsparciu i ?yczliwo?ci ze strony Burmistrza Rad?owa. Jest otwarty dla wszystkich i zapraszamy gor?co dziadków, rodziców i dzieci do wspólnego sp?dzania czasu wolnego, gdzie mo?na  po??czy?  zabaw? na dobrze wyposa?onym obiekcie  z edukacj? regionaln? w oparciu o dioramy historyczne i osobiste oraz rodzinne wspomnienia przekazywane m?odszemu pokoleniu.

Projekt pn. "Budowa obiektu rekreacyjno-sportowego w miejscowo?ci Rad?ów z elementami edukacji historycznej wraz z organizacj? imprezy rekreacyjno-kulturowej" realizowany przez Rad?owskie Forum Rozwoju

Warto?? projektu: 88 000,00 z?

Kwota dofinansowania ze ?rodków PROW na lata 2007-2013: 50 000,00 z?

Partner - Miasto i Gmina Rad?ów

Marek Urbanek