Å›roda, 03 wrzeÅ›nia 2014 07:52

Pszczyna W 75. rocznic? bitwy pod Pszczyn?, 1 wrze?nia, delegacje z Rad?owa i Tarnowa, pod przewodnictwem burmistrza Zbigniewa M?czki, uda?y si? na rocznicowe uroczysto?ci do Pszczyny - woj. ?l?skie. We wrze?niu 1939 r. Pszczyna i Rad?ów tragicznie zosta?y do?wiadczone dramatem wojennym. W bojach na ziemi pszczy?skiej i rad?owskiej, blisko pó? tysi?ca m?odych ?o?nierzy odda?o ?ycie za ojczyzn?, która by?a ich matk?. Synowie ziemi rad?owskiej gin?li pod Pszczyn?, a pszczy?scy pod Rad?owem. Tragiczne wydarzenia przed laty, dzi? po??czy?y te dwa miasta - ich synowie oddali najwspanialsze lata ojczy?nie. Od pi?ciu lat, delegacje z Pszczyny i Rad?owa wspólnie czcz? rocznicowe uroczysto?ci.

Tegoroczne obchody rozpocz??y si? liturgi? w ko?ciele Podwy?szenia Krzy?a ?wi?tego i Matki Bo?ej Cz?stochowskiej w Pszczynie, w której uczestniczyli przedstawiciele w?adz samorz?dowych, kombatanci, m?odzie? szkolna, liczne poczty sztandarowe, Kompania Honorowa Wojska Polskiego i orkiestra d?ta z Kopalni „Pniówek”. W homilii ks. prob. Józef Marek nawi?za? do boju pod Pszczyn?, w którym zgin??o 217 ?o?nierzy, w tym równie? ?o?nierze 16. Pu?ku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Modlono si? za poleg?ych bohaterów, bardzo m?odych obro?ców, których cia?a zmasakrowane zosta?y przez g?sienice czo?gów. Odtworzone zosta?y s?owa Jana Paw?a II o wzajemnym poszanowaniu cz?owieka, o pokoju i narodach, którym nie wolno rozwija? si?  kosztem innych i wzajemnie si? upokarza?.

Dalsze uroczysto?ci kontynuowano w pszczy?skim parku - na cmentarzu wojennym „Pod Trzema D?bami”. Tu, gdzie spoczywaj? ?o?nierze boju pod Pszczyn?, odby? si? Apel Poleg?ych, Salwa Honorowa i w zadumie z?o?ono pod pomnikiem wi?zanki kwiatów i wie?ce. Burmistrz Zbigniew M?czka w wyst?pieniu nawi?za? do miejscowo?ci tragicznie dotkni?tych kampani? wrze?niow?, podkre?li? wa?no?? udzia?u w uroczysto?ci m?odzie?y oraz oficjalnie zaprosi? zebranych na obchody 75. rocznicy bitwy pod Rad?owem oraz na historyczn? inscenizacj? przeprawy mostowej w Biskupicach Rad?owskich.

Rad?owsk? delegacj? na uroczysto?ciach w Pszczynie reprezentowali: burmistrz Zbigniew M?czka,  przew. Rady Miejskiej Piotr Kapera, komendant gminny OSP w Rad?owie (cz?onek Zarz?du G?ównego Zwi?zku OSP RP w Warszawie) Ksawery Stefa?czyk, kierownik o?wiaty Konrad Rudzi?ski, dyr. Zespo?u Szkó? w Rad?owie Marek Urbanek, uczniowie z pocztem sztandarowym Szko?y Podstawowej im. Bohaterów Wrze?nia 1939 r. w Rad?owie z nauczycielk? Halin? Winiarsk? oraz  Alicja Pad?o z Niwki, której ojciec Karol ?rodawa poleg? w bitwie pod Pszczyn?.  Tarnowsk? delegacj? tworzyli: ?o?nierze, kombatanci, M?odzie?owa Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16. Pu?ku Piechoty Ziemi Tarnowskiej oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Tarnowskiej Konfederacji Motocyklistów „Wataha”. Opraw? medialn? zapewni?a redakcja rad?owskiego kwartalnika „Rad?o”.

Fotorelacja Zbigniew Marcinkowski