VIII Turniej Szachowy o Puchar Starosty Powiatu Tarnowskiego i Burmistrza Miasta Rad?owa

poniedziaÅ‚ek, 04 lutego 2013 13:47

Turniej w ZSP Rad?ów

Ju? po raz ósmy amatorzy ”królewskiej gry” spotkali si? w Zespole Szkó? Ponadgimnazjalnych  im. Tadeusza Ko?ciuszki w Rad?owie,  by stoczy? pojedynki przy szachownicy o Puchar Starosty Powiatu Tarnowskiego i Burmistrza Miasta Rad?owa.

W tym roku na starcie stan??a rekordowa liczba 87 uczestników. Po raz pierwszy – ze wzgl?du na liczb? startuj?cych, zawody odby?y si? w sali gimnastycznej. Uczniów, ich opiekunów oraz doros?ych uczestników powita?a dyrektor szko?y p. Anna Golec, która ?yczy?a wszystkim osi?gni?cia jak najlepszych wyników ; Burmistrz Rad?owa p. Zbigniew M?czka dokona? oficjalnego otwarcia Turnieju.
Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund, w kilku kategoriach wiekowych : open, szkó? podstawowych, gimnazjów i szkó? ponadgimnazjalnych ; zawody w tej ostatniej kategorii by?y jednocze?nie Mistrzostwami Powiatu dziewcz?t i ch?opców.
S?dziami zawodów byli panowie Wies?aw Kasperek, s?dzia klasy pa?stwowej i Pawe? Kasperek, s?dzia klasy II.
Po kilkugodzinnych zmaganiach przy szachowych stolikach og?oszono zwyci?zców. Dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe wr?czali najlepszym szachistom p. Anna Golec, p. Miros?aw Banach – wicestarosta tarnowski i p. Wies?aw Kasperek – s?dzia g?ówny zawodów.

„Szachy  to mój ?ywio?. Nauka szachów to moja pasja(…) Szachy ucz? ?ycia. Ucz? jak walczy?, i?? na kompromis, jak si? wycofa?, by potem ruszy? do ataku. To królewska gra”
Frank Marshall

Najlepsi w poszczególnych kategoriach:

Szko?y podstawowe: 1. Sara S?owi?ska (Zakliczyn)
2. Wiktoria S?owi?ska (Zakliczyn)
3. Marcin Zwierzy?ski (Rad?ów)
4. Mateusz Ruman (Rad?ów)

Szko?y gimnazjalne: 1. Piotr Oko?ski (Zakliczyn)
2. Maria Frysztak (Rad?ów)
3. Filip ?widerski (Zakliczyn)
4. Karolina ?wierczek (Zakliczyn)

Szko?y ponadgimnazjalne
Dziewcz?ta:
1. Katarzyna ?wierczek (ZSP Zakliczyn)
2. Magdalena Stanuch  (LO Tuchów)
3. Dominika Wabno (LO Tuchów)
4. Ewelina Pochro? (ZSP Rad?ów)

Ch?opcy: 1. Rafa? Zwierzy?ski (ZSP Rad?ów)
2. Krystian Czernek (ZSP Rad?ów)
3. Szymon ?wierczek (ZSP Zakliczyn)
4. Albert Walkowicz (ZSP Rad?ów)

Open : 1. Marek Wojcieszek (??ka Siedlecka)
2. Dawid ?mia?kowski (Rad?ów)
3. Krzysztof ?mia?kowski (Siedlec)
4. Pawe? Bober (Zakliczyn)

W klasyfikacji generalnej zwyci??y? Marek Wojcieszek, kolejne miejsca zaj?li  Dawid i Krzysztof ?mia?kowscy (odpowiednio 2 i 3 m.).

Nale?y mie? nadziej?, ?e przysz?oroczny turniej zgromadzi  jeszcze wi?ksz? liczb? uczestników, gdy? – jak mówi? Salomon Flohr, jeden z najlepszych szachistów lat 30-tych ubieg?ego stulecia  „Szachy -podobnie jak mi?o?? – s? zara?liwe bez wzgl?du na wiek”.