NIE DAJ SI? NABRA?. SPRAWD?, ZANIM PODPISZESZ

Å›roda, 16 stycznia 2013 12:46

Jerzy Miller, Wojewoda Ma?opolski wspiera kampani? spo?eczn? „Nie daj si? nabra?. Sprawd?, zanim podpiszesz”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi spo?ecze?stwa na ryzyka zwi?zane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaci?ganiem wysoko oprocentowanych krótkoterminowych po?yczek, tzw. „chwilówek”, oraz z korzystaniem z us?ug finansowych, które nie podlegaj? szczególnemu nadzorowi pa?stwa.

Akcja spo?eczna jest wspó?organizowana przez siedem instytucji publicznych: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisj? Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwo?ci, Narodowy Bank Polski, Policj? oraz Urz?d Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wszyscy obywatele powinni zdawa? sobie spraw? z zagro?e? p?yn?cych z niefrasobliwego zawierania umów po?yczkowych i mie? wiedz? umo?liwiaj?c? dokonanie rzetelnej oceny takich ofert. Zbli?aj?cy si? okres przed?wi?teczny to czas szczególnie agresywnej kampanii reklamowej zach?caj?cej do korzystania z szybkich po?yczek (na dowód, bez zabezpiecze?). Klienci firm oferuj?cych tego typu us?ugi finansowe s? cz?sto nie?wiadomi, ?e rzeczywiste roczne oprocentowanie „?atwych pieni?dzy” mo?e si?ga? nawet kilkudziesi?ciu tysi?cy procent. Potencjalni po?yczkobiorcy ulegaj? pokusie zdobycia „szybkiej gotówki” nie zdaj?c sobie sprawy z konsekwencji wynikaj?cych z podpisania pozornie prostej umowy po?yczkowej, co w skrajnych przypadkach mo?e doprowadzi? nawet do utraty dorobku ?ycia.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na niebezpiecze?stwa zwi?zane z zaci?ganiem krótkoterminowych po?yczek na wysoki procent. Ci, którzy decyduj? si? na skorzystanie z pozornie „?atwej gotówki” w instytucji nie podlegaj?cej nadzorowi pa?stwa, cz?sto nie zdaj? sobie sprawy, ?e wpadaj? w r?ce lichwiarzy. Po?yczenie od nich nawet drobnej sumy mo?e prowadzi? w skrajnych przypadkach do utraty dorobku ca?ego ?ycia i osobistych tragedii. Chcemy, aby osoby, które zastanawiaj? si? nad wzi?ciem „szybkiej gotówki”, czyni?y to w sposób ?wiadomy– mówi prof. Marek Belka, prezes NBP.

Na stronie internetowej www.zanim-podpiszesz.pl mo?na zapozna? si? z podstawowymi informacjami dotycz?cymi bezpiecze?stwa na rynku finansowym i czterema zasadami bezpiecznego zaci?gania po?yczek. Za po?rednictwem strony mo?na dowiedzie? si? jak niebezpieczne kruczki prawne s? stosowane w umowach oraz uzyska? dost?p do kluczowych aktów prawnych. Na stronie znajduj? si? równie? kalkulatory finansowe.
Dodatkowo, pod bezp?atnym numerem infolinii Komisji Nadzoru Finansowego (tel. 800 290 479) mo?na uzyska? informacje, które podmioty s? obj?te nadzorem finansowym.

Cztery zasady bezpiecznego zaci?gania po?yczki to:
1. Sprawd? wiarygodno?? firmy.
2. Policz ca?kowity koszt po?yczki.
3. Dok?adnie przeczytaj umow?.
4. Nie podpisuj, je?li nie rozumiesz.

Wi?cej informacji: www.zanim-podpiszesz.pl

Monika Frenkiel