piÄ…tek, 23 listopada 2012 20:15

KsiazkaUkaza?o si? drugie poszerzone wydanie ksi??ki Adama Tomczyka „Z pami?ci”, autora ur. w Przybys?awicach. Jej pierwsze wydanie rozesz?o si? bardzo szybko. Autor us?ysza? od Czytelników wiele s?ów uznania i pochwa?, gdy? T? ksi??k? czytali z zapartym tchem. Pisana jest j?zykiem plastycznym, pe?nym obrazów i tak sugestywnym, ?e wywo?uje emocje i wzrusza.

Na liczne pytania Czytelników autor postanowi? wznowi? wydanie. Ksi??ka jest poszerzona o dalsze trzy opowie?ci, tak ?e razem zawiera ich osiem. Do poprzednich opowie?ci, budowanych na relacjach starszych mieszka?ców naszego regionu, ich losach i wojennych prze?yciach, autor do??czy? w drugim wydaniu opowie?? „Wrzesie?”. W niej przedstawia czas s?u?by wojskowej i udzia? w kampanii wrze?niowej W?adys?awa Nowaka z Miechowic Ma?ych, obecnie stuletniego ju? mieszka?ca ?abna. Doda? równie? opowie?? o Akcji III Most na zabawskich ??kach w lipcu 1944 roku, o jej konspiracyjnym przygotowywaniu i przebiegu, kiedy to partyzanci z gmin Rad?ów, ?abno i Wietrzychowice w pe?nych napi?cia i dramatyzmu okoliczno?ciach na podle?nych ??kach przyj?li brytyjski samolot i wys?ali go do Anglii z cz??ciami tajnej broni Hitlera rakiety V2. Jest te? w ksi??ce opowie?? o cmentarzach z I wojny rozsianych po naszej okolicy. To nie przewodnik, ale emocjonalny spacer pe?en odniesie? i refleksji o ?o?nierskiej ?mierci, wojnie, bohaterstwie i pami?ci. Jest to ksi??ka o historii tej zapami?tanej, opowiadanej o naszej ziemi najbli?szej. Czytelnik rozpozna w niej swoje miejsca, znajomych ludzi i historie, o których ju? s?ysza?, ale odfrun??y gdzie? jak li?? na wietrze. W tej ksi??ce s? z?apane w klamry d?oni. Jest to historia lokalna ?abna, Odporyszowa, Otfinowa, Rad?owa, Zdrochca, Marcinkowic i Przybys?awic rodzinnej wsi autora, naznaczona naszym miejscem na ziemi, ale jak?e w ludzkich losach uniwersalna. Adam Tomczyk wyda? ksi??k? w?asnym sumptem. Nowa publikacja zawiera 265 s. oraz liczne fotografie. Lokalny bestseller Tomczyka, to znakomity upominek na ?w. Miko?aja, b?d? prezent pod choink?. Aby naby? ksi??k?, wystarczy skontaktowa? si? z autorem (tel. 696 424 561), b?d? zajrze? do rad?owskiej biblioteki. Tu autor pozostawi? kilkana?cie egzemplarzy do sprzeda?y. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rad?owie planowana jest autorska promocja zaktualizowanej i poszerzonej ksi??ki.