czwartek, 22 listopada 2012 12:57

MGBP Rad?ówZ satysfakcj? pragniemy poinformowa?, ?e Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Rad?owie, za nowatorskie dzia?ania w zakresie rozwoju bibliotekarstwa, popularyzacji czytelnictwa, oraz stwarzanie nowoczesnych i przyjaznych miejsc do obcowania z kultur?,  zaj??a 4. miejsce w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek Publicznych 2012.

Uroczysta gala, podczas której og?oszono wyniki, odby?a si? w luksusowym hotelu Polonia Palace zlokalizowanym w centrum Warszawy. Burmistrzowi Zbigniewowi M?czce przekazano dwa okoliczno?ciowe adresy, podkre?laj?ce  dobr? dba?o?? samorz?du o placówki kultury. Organizatorami rankingu byli: Instytut Ksi??ki w Warszawie i redakcja „Rzeczpospolita”.

Sie? bibliotek publicznych gminy Rad?ów przekszta?ca si? w atrakcyjne, bezp?atne i nowoczesne placówki dost?pu do wiedzy, kultury i informacji. Przy tej szczególnej okazji, za dobr? i twórcz? wspó?prac?, podzi?kowania nale?? si?: w?adzy samorz?dowej, bibliotekarzom oraz pracownikom Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa, którzy w oparciu o fundusze unijne, coraz skuteczniej przeobra?aj? postkomunistyczne domy ludowe, w nowoczesne placówki kultury.

W ko?cowej, ogólnopolskiej punktacji rad?owska biblioteka zaj??a wspomniane czwarte miejsce, a jako biblioteka z gminy miejsko-wiejskiej uplasowa?a si? na drugim miejscu w skali kraju. Pierwsze zaj??a w Ma?opolsce.

***

Rad?owska biblioteka mie?ci si? w samym sercu miasta, w rynku – zabytkowym Ratuszu. Od 2006 roku bibliotekarze pracuj? nad architektur? i wystrojem wn?trz, który si? wci?? zmienia, stwarzaj?c przyjazny klimat do kontaktu i obcowania z ksi??k? oraz kusz?cego uczestnictwa w bogatej i ró?norodnej ofercie kulturalnej.  Biblioteka jest wizytówk? miasta, ??cz?c? przesz?o?? z nowoczesno?ci?. Spe?nia rol? eleganckiej i nowoczesnej placówki kultury. W jej pomieszczeniach odbywaj? si? wa?ne posiedzenia Rady Miasta, presti?owe spotkania burmistrza Rad?owa, okoliczno?ciowe uroczysto?ci dla mieszka?ców gminy. Sta?a galeria ptaków w drewnie, prace malarskie i rze?by lokalnych twórców, stwarzaj? doskona?e t?o do autorskich spotka? i prezentacji muzycznych.

Oprócz dobrego nap?ywu nowo?ci wydawniczych, co jest priorytetem biblioteki, rodacy przekazuj? pami?tki osobiste, m.in.: odznaczenia, medale, monety, banknoty, mapy, dokumenty z by?ego rad?owskiego s?du grodzkiego, ksi??ki dziewi?tnastowieczne, rad?owskie widokówki z pocz?tku 20 w.

Eleganckie wyposa?enie, sprawny i nowoczesny sprz?t komputerowy z bezp?atnym dost?pem do Internetu i klimat zach?caj?cy do indywidualnej edukacji i warto?ciowego sp?dzania czasu – to niektóre atuty, na które zwracaj? uwag? nasi liczni go?cie.

Now? ofert? biblioteki jest tworzenie dzia?u literatury obcoj?zycznej, powi?kszenie zbioru audiobooków, dokumentów elektronicznych i audiowizualnych. Wzbogaca si? zbiór archiwalnych materia?ów o ziemi rad?owskiej, w tym cennych fotografii. To wszystko sprawia, ?e Miejska Biblioteka Publiczna staje si? miejscem ochrony i promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego.