piÄ…tek, 09 listopada 2012 17:39

ZS w Rad?owie

11 listopada 1918 r. jest niew?tpliwie jedn? z najwa?niejszych, symbolicznych dat w naszej historii. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita znowu pojawi?a si? na mapie Europy. Marzenia Polaków o wolnej i niepodleg?ej Ojczy?nie w ko?cu si? zi?ci?y. Determinacja i wola zwyci?stwa po??czona z wysi?kiem militarnym i dyplomatycznym przerodzi?y si? w upragniony sukces. Chc?c uczci? wszystkich obro?ców Ojczyzny i odda? ho?d poleg?ym w Zespole Szkó? w Rad?owie odby?a si? uroczysta akademia. W murach szko?y go?cili?my w?adze naszego Miasta z Panem Burmistrzem Zbigniewem M?czka na czele, Zast?pc? Burmistrza Panem Wies?awem Armatysem i Przewodnicz?cym Rady Miejskiej Panem Piotrem Kaper?. Przybyli Radni Rady Miejskiej w Rad?owie, Proboszcz rad?owskiej parafii - ks. Janusz Maziarka, przedstawiciele Zarz?du Rejonowego Zwi?zku ?o?nierzy Wojska Polskiego w Tarnowie. Go?cili?my tak?e: Komendanta Gminnego OSP Pana Ksawerego Stefa?czyka, Przewodnicz?cego Zarz?du Osiedla w Rad?owie Pana Kazimierza Urbanka, Pana Konrada Rudzi?skiego - Kierownika ZOSiP Gminy Rad?ów, Pana Zbigniewa Marcinkowskiego - dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rad?owie oraz Przewodnicz?cego Rady Rodziców Zespo?u Szkó? w Rad?owie Pana Adama Radamskiego.

Uczniowie szko?y podstawowej pod kierunkiem nauczyciela j. polskiego Pani Doroty Stono przedstawili monta? s?owno - muzyczny mocno osadzony swoj? tre?ci? w naszej lokalnej, rad?owskiej historii, a nawet w jej dziejach legendarnych. Po wyst?pie dyrekcja i spo?eczno?? uczniowska nagrodzi?a tytu?ami „Przyjaciela Szko?y” i „Orderami U?miechu”: Pu?kownika Józefa Wójcikowskiego, Kapitana Zbigniewa Babiucha i Porucznika Franciszka K?dziel?. Ostatnim punktem uroczysto?ci by?o podsumowanie I Gminnego Konkursu Historycznego "I wojna ?wiatowa na Ziemi Rad?owskiej" zorganizowanego przez dyrekcj? Zespo?u Szkó? w Rad?owie – Pana Marka Urbanka i Pana Piotra Malca. Inicjatorem konkursu by? Burmistrz Rad?owa Pan Zbigniew M?czka.
Bolesne do?wiadczenia naszych przodków z czasów Wielkiej Wojny zg??biali uczniowie z 4 gimnazjów i 5 szkó? podstawowych z terenu naszej gminy.
Wyniki gimnazjalistów:
I miejsce - Martyna Lechowicz (Gimnazjum Rad?ów)
II miejsce - Wojciech Lechowicz (Gimnazjum Zabawa)
III miejsce - Przemys?aw Wi?cek (Gimnazjum Rad?ów)
Szko?y podstawowe:
I miejsce - Justyna Bajorek (SP Niwka)
II miejsce - Natalia Rojek (SP Rad?ów)
III miejsce - Ma?ogorzata Janicka (SP Rad?ów) i Natalia Dulian (SP Niwka)
Uczniowie wykazali si? rzeteln? wiedz? i trzeba by?o organizowa? dogrywki ustne, aby wy?oni? zwyci?zców. W przysz?o?ci – zgodnie z zapowiedzi? Pana Burmistrza - formu?a konkursu ulegnie rozszerzeniu o kategori? doros?ych, a dla uczestników b?d? przygotowane atrakcyjne nagrody.

Obchody ?wi?ta Niepodleg?o?ci w Zespole Szkó? w Rad?owie - fot. Jakub Stono

Obchody ?wi?ta Niepodleg?o?ci w Zespole Szkó? w Rad?owie – fot. Z. Marcinkowski