Rad?owska pere?ka na Do?ynkach Prezydenckich w Spale

wtorek, 18 wrzeÅ›nia 2012 07:34

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów spa?a 2012 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

spala

Klasyczny wieniec z Rad?owa znalaz? si? w?ród szesnastu najpi?kniejszych wie?ców w Polsce i reprezentowa? region Ma?opolski na uroczystych Do?ynkach Prezydenckich w Spale. Grupie wie?cowej z rad?owskiego Klubu Seniora towarzyszy? burmistrz Zbigniew M?czka.
Po raz pierwszy w historii wieniec z ziemi rad?owskiej wzi?? udzia? w ogólnopolskim ?wi?cie Plonów. Dzie?o misternie zosta?o wykonane z podstawowych zbó?, w które wkomponowano a? dwadzie?cia rodzajów zió?, ozdobione niemal?e wszystkimi rodzajami owoców i warzyw rosn?cych na ziemi rad?owskiej. Wcze?niej by? bezkonkurencyjny na gminnym i ma?opolskim ?wi?cie plonów.

Rad?owski wieniec zwróci? uwag? znawców, etnografów, liczne mass media oraz tysi?ce go?ci przyby?ych z ca?ej Polski. Grupa wie?cowa spotka?a si? z par? prezydenck?, która ch?tnie skosztowa?a pierników zdobi?cych wieniec, a pani prezydentowa Anna Komorowska przyj??a od burmistrza naszego miasta krakowskie korale.
Wieniec z Rad?owa podarowany zosta? Wiktorowi Szmulewiczowi – prezesowi Krajowej Rady Izby Rolniczej. Udzia? w uroczystej mszy ?wi?tej, w korowodzie do?ynkowym, a pó?niej w g?ównych uroczysto?ciach do?ynkowych, na d?ugo pozostan? w pami?ci rad?owskim uczestnikom Do?ynek Prezydenckich.

Artystkom naszego miasta sk?adamy gratulacje, podzi?kowania i s?owa uznania.
Najpi?kniejszy ma?opolski wieniec – per?? Do?ynek Prezydenckich wykona?y: Maria Wierzbicka, Apolonia Zachara, Anna Wychowaniak, Janina ?oboda, Irena Ma?ek, Józefa Wróbel, Danuta Dobek i Wiktoria Mosio.

*

Do?ynki Prezydenckie w Spale organizowa? w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mo?cicki. Po 62. latach, w 2000 roku reaktywowa? t? tradycj?, mi?o?nik Spa?y i tradycji Roman Jagieli?ski. W latach 2006-2008 do?ynki w Spale mia?y charakter regionalny. W 2009 roku powróci? do nich Lech Kaczy?ski. Bronis?aw Komorowski jest czwartym prezydentem, który przyje?d?a do Spa?y.

Fotoreporta? oraz obszerna relacja z Do?ynek Prezydenckich w Spale opublikowane zostan? w najbli?szym numerze miejsko-gminnego kwartalnika „Rad?o”.

fot. Z. Marcinkowski

{gallery}spa?a 2012{/gallery}