Obchody 73. rocznicy Bitwy Rad?owskiej, 8 - 9 wrze?nia 2012 r.

poniedziaÅ‚ek, 10 wrzeÅ›nia 2012 12:50

bitwa

Uroczysto?ci 73. Rocznicy Bitwy Rad?owskiej pod patronatem Pana Marka Sowy Marsza?ka Województwa Ma?opolskiego rozpocz??y si? 8 wrze?nia br. w Biskupicach Rad?owskich msz? ?wi?t? w intencji poleg?ych ?o?nierzy i mieszka?ców Biskupic. Nast?pnie wszyscy udali si? pod pomnik, gdzie odby?a si? wieczornica patriotyczna: od?piewanie hymnu pa?stwowego, zapalenia ogni pami?ci, odczytanie opisu Bitwy o most w Biskupicach Rad?owskich, apel poleg?ych i salwa honorowa, z?o?enie wie?ców i wi?zanek, monta? s?owno – muzyczny w wykonaniu uczniów Zespo?u Szkolno – Przedszkolnego w Biskupicach Rad?owskich.
9 wrze?nia br. z rad?owskiego rynku wyruszy?a Kompania Honorowa 6. Brygady Powietrznodesantowej im. Gen. St. Sosabowskiego, orkiestra d?ta, poczty sztandarowe i kolumna uczestników, którzy zatrzymali si? na placu przed Pomnikiem Bohaterów Wrze?nia 1939 r., aby od?piewa? „Rot?”, odda? ho?d poleg?ym ?o?nierzom, obro?com rad?owskiej szko?y oraz z?o?y? symboliczne wi?zanki kwiatów.

G?ówne uroczysto?ci odby?y si? na cmentarzu parafialnym w Rad?owie, gdzie przy Kwaterach ?o?nierzy Armii „Kraków” odby?a si? msza ?wi?ta w intencji ?o?nierzy, uczestników Bitwy Rad?owskiej i ich rodzin , której przewodniczy? Ks. mjr Mateusz Hebda Kapelan Prezydenta RP wraz z Ks. Proboszczem Januszem Maziark?. Uroczysto?ci oficjalne rozpocz?? Pan Mieczys?aw Kras – Starosta Tarnowski oraz Pan Zbigniew M?czka – Burmistrz Rad?owa witaj?c wszystkich przyby?ych. Burmistrz wr?czy? podzi?kowania za wspó?prac? z Gmin? Rad?ów Panu P?k Zdzis?awowi Baszakowi, Ks. mjr Mariuszowi Hebdzie oraz Porucznikowi Franciszkowi K?dzieli. Pan P?k Zdzis?aw Baszak, który jako nieliczny z ?yj?cych uczestnik walk wrze?niowych, wspomnia? w krótkich s?owach o bohaterstwie ?o?nierzy walcz?cych podczas bitwy na ziemi rad?owskiej. Zaapelowa? równie? do m?odzie?y o patriotyzm i umi?owanie ojczyzny. Tradycyjnie odczytano apel poleg?ych i wykonano salw? honorow?. Po z?o?eniu wie?ców i wi?zanek kwiatów wszyscy udali si? do parku przy Zespole Szkó? Ponadgimnazjalnych w Rad?owie, gdzie odby?a si? inscenizacja historyczna epizodu Bitwy Rad?owskiej, realizowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesie? 39.
Podczas obchodów odby? si? równie? piknik historyczny, na który z?o?y?y si?: diorama historyczna, wystawa „Garnizon Tarnów”, prezentacja wydawnictw historycznych i filmów dokumentalnych.

Partnerem obchodów by? Tarnowski Oddzia? Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Patronat medialny: Radio RDN Ma?opolska, Gazeta Krakowska, Telewizja Internetowa IMAV, Portal Intarnet.pl, Extra Galicja.

Zaplecze gastronomiczne przygotowa?a Restauracja Rad?owska oraz OSP Rad?ów.

Dzi?kujemy mieszka?com oraz go?ciom, za tak licznie przybycie na uroczysto?ci.

Dzi?kujemy wszystkim, którzy zaanga?owali si? w organizacj? obchodów, a w szczególno?ci Starostwu Powiatowemu w Tarnowie, Panu Kierownikowi Konradowi Rudzi?skiemu, pracownikom Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Rad?owie, dyrektorom i nauczycielom szkó? Gminy Rad?ów, uczniom i rodzicom, s?u?bom porz?dkowym, Pani Dyrektor Annie Golec, pracownikom i uczniom Zespo?u Szkó? Ponadgimnazjalnych w Rad?owie za pomoc oraz koordynacj? uroczysto?ci.

Chwa?a bohaterom!

73 rocznica Bitwy Rad?owskiej. Rad?ów