poniedziaÅ‚ek, 21 maja 2012 10:22

BiskupiceBiskupice Rad?owskie. W minion? niedziel?, podczas uroczystej mszy ?w., ks. prob. Grzegorz ?yrkowski po?wi?ci? nowy sztandar ufundowany przez mieszka?ców wsi dla miejscowej Ochotniczej Stra?y Po?arnej.

Barwny, pi?knie haftowany zast?pi godnie dotychczasowy – ci??ki i nieco wys?u?ony. – Dzia?ajcie na wzór ?w. Floriana, który po?wi?ci? si? s?u?bie Bogu i cz?owiekowi. B?d?cie stra?akami w ?wietle w?asnej wiary, by dawa? siebie drugiemu cz?owiekowi. Mundur was wyró?nia, ale najwa?niejsze jest to, co macie w sercu zapisane: Bóg, Honor i Ojczyzna. Zachowajcie t? tradycj? swoich przodków – apelowa? w homilii
ks. G. ?yrkowski. Po modlitwie i po?wi?ceniu, proboszcz uca?owa? sztandar, a druhowie w od?wi?tnym szyku udali si? ul. Bohaterów Wrze?nia do swojej stra?nicy. Dru?yn? poprowadzi? Ryszard Mi?, a  sztandar poniós? Piotr Garncarz w asy?cie Marcina Tracza i Kacpra Knapika.

Zwie?czeniem uroczysto?ci by? piknik wiejski zorganizowany na stadionie przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Rad?owie, a w nim: mecz pi?ki no?nej, pokaz ratownictwa medycznego oraz zabawy rekreacyjno-sportowe.

W uroczysto?ci biskupickich fajermanów, udzia? wzi?li burmistrz Zbigniew M?czka, wiceburmistrz Wies?aw Armatys i so?tys wsi Kazimierz Sarnecki.

W ponad dziewi??dziesi?cioletniej historii jednostki, to ju? trzeci z kolei sztandar. Pierwszy, ufundowany m.in. przez Poloni? ameryka?sk?, niestety nie zachowa? si? do naszych czasów. W latach powojennych zagin?? w niewyja?nionych okoliczno?ciach na jednym z powiatowych zgrupowa? stra?aków w Biskupicach Melszty?skich.