piÄ…tek, 30 marca 2012 07:25

ZSP_wymianaJu? po raz trzeci w murach ZSP w Rad?owie go?cili uczniowie i nauczyciele z zaprzyja?nionej szko?y z Niemiec. Spotkanie to, tak jak w minionych latach, wspar?a finansowo Polsko Niemiecka Wspó?praca M?odzie?y. Tym razem w projekcie trwaj?cym od 16 do 21 marca br., bra?o udzia? 10 osób z Polski i tyle? samo z Niemiec. Realizuj?c ide? wspólnych spotka? uczniów Gymnasium Schlo? Holte – Stukenbrock i ZSP w Rad?owie: „Wi?cej nas ??czy ni? dzieli”, m?odzie? pracowa?a  nad projektem: ”Polska i Niemcy w Unii Europejskiej – co dalej Unio?” Jak wykaza? Eurobarometr przeprowadzony w obu szko?ach, m?odzi Polacy i Niemcy to euroentuzja?ci, którzy ufnie patrz? w przysz?o?? i chc? razem budowa? Europ? bez granic.

Podczas tegorocznego spotkania rozmowy o tera?niejszo?ci i przysz?o?ci Europy przeplata?y si? ze wspomnieniami z przesz?o?ci: zapalenie zniczy pod Pomnikiem Bohaterów Wrze?nia w Rad?owie i pod Pomnikiem Pierwszego Transportu do O?wi?cimia w Tarnowie, a tak?e wspólne ogl?danie filmu „Bitwa Rad?owska” stanowi?y przygotowanie do prawdziwej  lekcji historii, jak? odbyli?my zwiedzaj?c razem Muzeum i Miejsce Pami?ci w O?wi?cimiu - Brzezince. Najwa?niejszym punktem wycieczki by?o zapalenie zniczy i oddanie ho?du ofiarom zbrodni hitlerowskiej pod ?cian? ?mierci. Dla wszystkich by? to niezwykle wa?ny moment i trudno by?o ukry? wzruszenie…
W czasie kilkudniowego pobytu w Rad?owie by? czas na refleksj?, by? i czas  na wspóln? zabaw?, integracj? i nauk?. Uczniowie z Niemiec przeszli intensywny kurs j?zyka polskiego pod czujnym okiem polonistki Fräulein Eweliny, a rad?owscy liceali?ci szlifowali swój niemiecki.
Wspólnie, wykazuj?c si? swoimi talentami plastycznymi  i niezwyk??  kreatywno?ci?, pracowali te? nad projektem: „Co dalej Unio”? Podczas wykonywania  ró?nymi technikami ciekawych plakatów pomoc? i rad? s?u?yli uczniom mistrzowie p?dzla Marcus Nümman z Niemiec (nauczyciel sztuki) i Kazimierz D?alak (nauczyciel rysunku w ZSP w Rad?owie).
Z przeprowadzonych w?ród uczestników ankiet wynika, ?e go?cie z Niemiec byli bardzo zadowoleni z pobytu w Rad?owie, a stwierdzenie, ?e „Polacy to najsympatyczniejsi i najbardziej go?cinni ludzie na ?wiecie” mówi samo za siebie.
Rad?owscy liceali?ci ju? planuj? wrze?niowy wyjazd do zaprzyja?nionej szko?y w Nadrenii Pó?nocnej Westfalii. Wymiana ze szko?? z Niemiec budzi coraz wi?ksze zainteresowanie w?ród uczniów. Jest ona bowiem doskona?ym sposobem na pog??bienie wiedzy o kraju s?siadów, prze?amywanie barier i rozwijanie umiej?tno?ci j?zykowych. Dla szko?y za? organizowanie takich spotka? jest doskona?? okazj? do integracji ca?ej spo?eczno?ci szkolnej: nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

Koordynator wymiany
Beata Skóra