poniedziaÅ‚ek, 07 listopada 2011 12:35

Przej?cieW pi?tek 18 listopada 2011 r. w 97. rocznic? m?cze?skiej ?mierci b?. Karoliny o godz. 15.00 zapraszamy na drog? krzy?ow? w Wa? Rudzie szlakiem jej m?cze?stwa. Id?c szlakiem jej m?cze?skiej ?mierci zapraszamy w klimacie lasu na refleksj? i poszukiwanie odpowiedzi na istotne dla cz?owieka pytania o sens i warto?? cierpienia i ?mierci. W duchowym klimacie miesi?ca listopada chcemy pami?ta? o tych, którzy ju? od nas odeszli, a szczególnym wyrazem tej pami?ci czynimy nasz? modlitw?.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy i refleksji wszystkich, a zw?aszcza rodziny cierpi?ce z powodu ?mierci najbli?szych, którzy zgin?li w wypadkach komunikacyjnych oraz w wyniku przest?pstw, aby na tym miejscu heroicznej walki i m?cze?skiej ?mierci m?odziutkiej Karoliny dotrze? do prawdy o ostatecznym zwyci?stwie ?ycia nad ?mierci?, dobra nad nienawi?ci?, ?wiat?a nad ciemno?ci?, aby przekona? si? o ludzkiej solidarno?ci w d?wiganiu krzy?a i nadziei, która daje moc do budowania dobra w nowej rzeczywisto?ci.

O godz. 17.00 zapraszamy na Eucharysti? pod przewodnictwem arcybiskupa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, podczas której dzi?kowa? b?dziemy Bogu za Jego pos?ug? pastersk? w diecezji tarnowskiej, a szczególnie za trosk? o rozwój kultu b?. Karoliny, ruch pielgrzymkowy i osoby cierpi?ce z powodu ?mierci bliskiej osoby.
Po Mszy ?wi?tej Ks. Arcybiskup wraz z przedstawicielami rodzin ofiar wypadków drogowych oraz z przedstawicielami instytucji i organizacji, które pomagaj? ofiarom wypadków drogowych, dokona otwarcia cz??ci terapeutycznej pomnika ofiar wypadków drogowych oraz zapalenia i po?wi?cenia ?wiat?a Pami?ci. ?wiat?o Pami?ci – znicz odpalony od p?omienia przy tym pomniku lub zapalany ka?dego 18 dnia miesi?ca od godziny 15.00 jest znakiem pami?ci o tych, którzy odeszli, oraz wspólnoty i towarzyszenia tym, którzy cierpi? z tego powodu.
W tym dniu zach?camy rodziny ofiar wypadków drogowych aby przywioz?y i z?o?y?y w specjalnej ksi?dze kart? pami?ci ofiary wypadku oraz, je?li maj? tak? wol?, o przywiezienia krzy?a z miejsca wypadku. Ka?da rodzina otrzyma ma?y krzy?yk, który b?dzie umieszczony na ?cianie pomnika. Na krzy?yku trzeba b?dzie wygrawerowa? nast?puj?ce dane: imi? i nazwisko, miejsce i rok wypadku oraz ile ta osoba mia?a lat. Krzy?e te b?d? osobistym upami?tnieniem osoby, która zgin??a w ci?gle przera?aj?cej liczbie oko?o pi?ciu tysi?cy zabitych ka?dego roku na polskich drogach. Pomnik ten ze wzgl?du na swoj? funkcj? i misj? b?dzie pierwszym tego typu pomnikiem na ?wiecie, a zarazem bram? do maj?cego w jego pobli?u powsta? Centrum Terapii po Traumie.
Wi?cej informacji o aktualnie podejmowanych dzia?aniach i zamierzeniach na przysz?o?? b?dzie mo?na uzyska? na konferencji prasowej z udzia?em przedstawicieli Stowarzyszenia „Przej?cie”, realizuj?cego ide? budowy Centrum Terapii po Traumie w Zabawie oraz zaproszonych go?ci reprezentuj?cych instytucje, które wspó?pracuj? i wspieraj? t? inicjatyw?.
Informacje mo?na tak?e uzyska? ze strony www.przejscie.com.pl

Szczegó?owy program uroczysto?ci 97. Rocznicy m?cze?skiej ?mierci b?. Karoliny i obchodów ?wiatowego Dnia Pami?ci Ofiar Wypadków Drogowych

18. listopada 2011 r.
Godz. 15.00 Droga krzy?owa szlakiem m?cze?stwa b?. Karoliny i modlitwa za ofiary wypadków
komunikacyjnych i przest?pstw. Zach?camy wszystkich gdziekolwiek b?d? aby od godz. 15.00 zapalili ?wiat?o na zewn?trz domu na znak pami?ci o tych co odeszli i solidarno?ci z tymi którzy z tego powodu cierpi?.
Godz. 17.00 Msza ?w. w Sanktuarium b?. Karoliny w Zabawie pod przewodnictwem  arcybpa Wiktora Skorca metropolity katowickiego
Godz. 18.15 zapalenie i po?wi?cenie ?wiat?a pami?ci oraz otwarcie cz??ci terapeutycznej pomnika Ofiar Wypadków Drogowych.
Godz. 18.45 Konferencja prasowa z udzia?em przedstawiciela europejskiej organizacji FEVR i instytucjipodejmuj?cych dzia?ania dla poprawy losów ofiar wypadków drogowych oraz podpisanie listu intencyjnego dla wsparcia idei powstania centrum terapii po traumie w Zabawie.

20 listopada 2011 r.

?wiatowy dzie? Pami?ci Ofiar Wypadków Drogowych - Msza ?w. o godz. 11.00 w Sanktuarium w Zabawie za tych co zgin?li na drogach, poprzedzona wypominkami a po niej przej?cie pod pomnik i zapalenie ?wiat?a pami?ci.

www.pz.lap.pl
www.ppt.lap.pl