Do?ynki Gminne 2011

wtorek, 16 sierpnia 2011 07:07

Do?ynki 2011

14 sierpnia 2011 r. odby?y si? Do?ynki Gminne w Zabawie. W do?ynkach uczestniczyli: Wicemarsza?ek Województwa Ma?opolskiego – Roman Ciepiela, Pos?anka Urszula Augustyn, Pose? Jan Musia?, przedstawiciel Pos?a Aleksandra GradaTomasz Wójcik, Cz?onek Zarz?du Powiatu Tarnowskiego - Marek Podraza, Radny Powiatu Tarnowskiego – Jacek Hudyma, Komendant Miejski Policji w Tarnowie – Zbigniew Ostrowski, Burmistrz Miasta Rad?owa – Zbigniew M?czka, Przewodnicz?cy Rady Miejskiej w Rad?owie – Piotr Kapera, Zast?pca Burmistrza – Wies?aw Armatys, Radni Rady Miejskiej w Rad?owie, So?tysi Gminy Rad?ów, liczni mieszka?cy Gminy Rad?ów oraz okolic. Ceremoniom do?ynkowym przewodniczyli Starosta – Bogdan Bujak i Staro?cina – Barbara ?ach. Tradycyjnie obchody ?wi?ta plonów rozpocz?to msz? ?wi?t? w Ko?ciele Parafialnym pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Zbigniewa Szostaka. Po mszy odby? si? obiad, a nast?pnie w kierunku terenu imprezy ruszy?y barwne do?ynkowe korowody przyci?gaj?ce mieszka?ców i go?ci, zach?caj?c do wspólnej zabawy. Obok przedstawicieli w?adz samorz?dowych i zaproszonych go?ci w do?ynkach uczestniczy?y równie? reprezentacje so?ectw, nios?ce pi?kne wie?ce do?ynkowe, wykonane ze zbó? z tegorocznych zbiorów.

Oficjalnego otwarcia do?ynek dokona?a So?tys wsi Zabawa – Stanis?awa Klag.

Organizatorzy tegorocznych do?ynek przygotowali bogaty program artystyczny. Na estradzie rozbrzmiewa?a muzyka i ?piew. Wr?czono nagrody w nast?puj?cych konkursach:

Gminny konkurs wie?ca do?ynkowego

Komisja po obejrzeniu  wie?ców  przygotowanych przez so?ectwa:

1. Marcinkowice
  2. Przybys?awice
  3. Siedlec
  4. Zabawa
  5. ??ka Siedlecka
  6. Wola Rad?owska
  7. Zdrochec
  8. Glów
  9. Rad?ów
  10. Biskupice Rad?owskie
  11. Brze?nica
  12. Wa? – Ruda

przyzna?a nagrody pieni??ne oraz dyplomy w dwóch kategoriach: wie?ca tradycyjnego i wie?ca wspó?czesnego.

W kategorii wieniec tradycyjny pi?? równorz?dnych I miejsc dla miejscowo?ci: Wa? - Ruda, Rad?ów, Zabawa,  Marcinkowice,  Wola Rad?owska oraz pi?? II nagród dla miejscowo?ci: Brze?nica, Biskupice Rad?owskie, Przybys?awice, Glów, Siedlec.

W kategorii wieniec wspó?czesny I miejsce dla miejscowo?ci Zdrochec, a II miejsce dla miejscowo?ci ??ka Siedlecka.

Na do?ynki ma?opolskie, które w tym roku odb?d? si? w Kamienicy powiat Limanowa 21 sierpnia zosta? wytypowany wieniec z so?ectwa Wola Rad?owska.

Na do?ynki powiatowe, które w tym roku odb?d? si? w Ryglicach 28 sierpnia  zosta? wytypowany wieniec z so?ectwa Zabawa

Z wielk? rado?ci? nale?y stwierdzi? i? poziom prezentowanych prac by? bardzo wysoki.

Tradycyjna Potrawa Ziemi Rad?owskiej

W konkursie wystartowa?o 9 so?ectw: Niwka,  ??ka Siedlecka, Glów,  Biskupice Rad?owskie, Zdrochec, Marcinkowice, Zabawa, Wola Rad?owska i Brze?nica prezentuj?c potrawy wykonane wed?ug starych tradycyjnych przepisów.

„Potraw? Ziemi Rad?owskiej” na nadchodz?cy rok zosta?a potrawa wykonana przez so?ectwo ??ka Siedlecka pod nazw?  „P?CZAK Z GROCHEM”.

Oto przepis:

1 szklanka drobnego grochu,

1½ szklanki p?czaku,

ko?ci wieprzowe lub ?eberka.

Groch i p?czak namoczy? na noc. Ko?ci gotowa? wraz z grochem, osobno ugotowa? p?czak.

Po ugotowaniu oba sk?adniki po??czy? razem. Doprawi? sol? i pieprzem wed?ug w?asnego smaku.

Potrawa powinna mie? konsystencje g?stej zupy. Podawa? na gor?co okraszaj?c skwarkami ze s?oniny lub boczku.

Smacznego ?yczy So?tys ??ki Siedleckiej – Gra?yna Chmiel.

Konkurs na naj?adniejszy ogród przydomowy, balkon, ogród przyszkolny i przedszkolny oraz budynek u?yteczno?ci publicznej

Naj?adniejszy ogród:

1. Zbigniew Madej – Biskupice Rad?owskie

2. Renata Lechowicz – Zabawa Podwale

2. Ryszard Mi? – Biskupice Rad?owskie

3. Robert Kie? – Sanoka

3. Anna i Wies?aw Mleczko – Rad?ów

Wyró?nienie:

Maria Pochro? – Marcinkowice

Lucyna Puta?a – Zabawa

Krystyna Wypasek – Rad?ów

Ma?gorzata Dyszkant – Zabawa

Naj?adniejszy balkon:

1. Dorota Walkiewicz - Niwka

2. Barbara Pokidan – Wola Rad?owska

Naj?adniejszy ogród przy budynku u?yteczno?ci publicznej:

1. Dom Ludowy w Wa? – Rudzie

Obchody ?wi?ta plonów by?y bardzo udane i trwa?y do pó?nych godzin wieczornych. Cieszymy si? z udzia?u tylu go?ci i mieszka?ców w do?ynkach gminnych i ju? dzisiaj zapraszamy na  przysz?oroczne.

Dziennik Tarnowski "Do?ynkowe skarby gminy"

Gminne Do?ynki 2011 - Fotorelacja