Wymiana uczniowska z Francj?

Å›roda, 21 października 2015 10:19
Wymiana uczniowska z Francj?W dniach 5-10 pa?dziernika grupa uczniów PG w Rad?owie wraz z nauczycielami j?zyka angielskiego przebywa?a we Francji na zaproszenie partnerskiej szko?y College Alcuin w Cormery. W trakcie tej wizyty mieli?my niepowtarzaln? okazj? przenie?? si? w ?redniowieczne klimaty ma?ych miasteczek i zamków w dolinie Loary, regionu nazywanego cz?sto „ogrodami Francji” lub „kolebk? j?zyka francuskiego”. Departament Indre-at-Lorrain, w którym le?y nasza szko?a partnerska zosta? w ca?o?ci wpisany na presti?ow? List? ?wiatowego Dziedzictwa jako krajobraz kulturowy o wyj?tkowej warto?ci historycznej. Nasz? wizyt? rozpocz?li?my wi?c od zwiedzania lokalnych atrakcji turystycznych: monumentalnych, ?redniowiecznych zamków królewskich w Loches i Chinon oraz stolicy regionu Tours. Motywem przewodnim obu zamków by?a posta? króla Karola VII Walezjusza (1403-1461). Dwunastowieczny zamek w Loches stanowi? jego ulubion? rezydencj?, któr? nast?pnie przekaza? swojej faworycie Agnes Sorel (pierwszej w historii dworu francuskiego oficjalnej metresie w?adcy). Jego posta? towarzyszy?a nam tak?e w Chinon, gdzie znajdowa?a si? g?ówna siedziba króla. Zamek ten zwi?zany jest tak?e z inn? wa?n? postaci? historyczn?. To w?a?nie tutaj przyby?a ze swoj? misj? Joanna d’Arc namawiaj?c Karola VII do utworzenia armii francuskiej i oswobodzenia kraju spod okupacji angielskiej. Oba zamki znacznie ucierpia?y w czasie Rewolucji Francuskiej. Obecnie odrestaurowane zosta?y udost?pnione zwiedzaj?cym. Kolejnym punktem programu by?o zwiedzanie Tours nazywanego cz?sto miastem ?wi?tego Marcina. Podziwiali?my tutaj przepi?kn? gotyck? katedr? Saint Gatien z zabytkowymi witra?ami, Bazylik? ?w. Marcina i ?redniowieczne domy budowane metod? szachulcow?. Nasi gospodarze zadbali aby?my mieli okazj? wypróbowa? specja?y wy?mienitej kuchni francuskiej z których s?ynie region: sery, tarty, zapocz?tkowane przez mnichów z Cormery ciasteczka macarons oraz powszechny tutaj quiche Lorraine. Odwiedzili?my winnic? Couly Dutheil, gdzie obserwowali?my proces produkcji wina i degustowali?my wy?mienite gatunki (oczywi?cie m?odzie? bezalkoholowe) eksportowane do wielu krajów Europy. Podziemne korytarze powsta?e w tym rejonie po wydobyciu kamienia niezb?dnego do budowy zamków zosta?y w du?ej mierze przeznaczone w?a?nie na przechowywanie wina lub upraw? egzotycznych gatunków grzybów. Wizyta w jednej z „mushroom cellars” u?wiadomi?a nam jak czasoch?onny i skomplikowany jest proces hodowli takich grzybów. Zabawnym akcentem okaza?a si? wizyta w lokalnej manufakturze s?odyczy. ?ledzili?my sposób r?cznego wyrabiania cukierków o ró?nych smakach i zabarwieniu, karmelizowanych orzeszków i migda?ów, a na koniec ka?dy wykona? dla siebie imponuj?cego lizaka. Organizatorzy wymiany przygotowali dla naszej m?odzie?y wiele ciekawych zaj?? edukacyjnych i integracyjnych. W ich trakcie uczniowie starali si? opanowa? podstawowe zwroty w j?zyku francuskim, pracowali nad projektem perfekcyjnej szko?y zawieraj?cej elementy polskie i francuskie oraz uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym z rodzinami goszcz?cymi i przedstawicielami lokalnej prasy. Nie zabrak?o te? czasu na pe?ne emocji rozgrywki dru?ynowe w laserowy paintball i zakupy w s?ynnej galerii Lafayette.
Krótki bo zaledwie pi?ciodniowy pobyt w Cormery wype?niony by? mnóstwem wra?e?. Wrócili?my bogatsi o wiedz? zwi?zan? z histori? regionu i atrakcjami turystycznymi ale te? do?wiadczenia kulturowe i nowe relacje z lud?mi, którzy traktowali nas jak cz?onków rodziny. Czekamy z niecierpliwo?ci? na rewizyt? uczniów z Cormery w Polsce.

Marta Ma?lak, Joanna Ma?ek

Fotorelacja z wymiany.

Link do artyku?u w lokalnej prasie na tematy wymiany z PG w Rad?owie