Owoce i warzywa w Przybys?awicach

wtorek, 20 października 2015 12:36
Owoce i warzywa w Przybys?awicachSpo?ywanie owoców i warzyw to jedno z dzia?a? profilaktycznych realizowanych w naszej szkole na pierwszym etapie kszta?cenia. To ju? kolejny rok, w którym uczniowie z klas I-III Niepublicznej Szko?y Podstawowej im. Akcji III Most w Przybys?awicach bior? udzia? w programie „Owoce i warzywa w szkole”. Bardzo wa?nym elementem programu s? ró?norodne dzia?ania edukacyjne prowadzone przez nauczycieli w poszczególnych klasach . Ich zadaniem jest poszerzenie wiedzy na temat zasad prawid?owego od?ywiania, nabywanie przez uczniów przekonania, ?e ?wie?e owoce i warzywa powinny by? niezb?dnym elementem codziennego jad?ospisu. Dzia?ania towarzysz?ce programowi przybieraj? ró?n? form?. S? to: wystawki tematyczne, prace plastyczne, pogadanki, inscenizacje i zabawy kulinarne. Dzieci poznawa?y warto?ci od?ywcze owoców i warzyw. Pracowa?y z konkretnymi okazami wykorzystuj?c wszystkie swoje zmys?y, mia?y okazj? do dotykania ich, smakowania, w?chania, kosztowania.

Aby usystematyzowa? wiedz? dotycz?c? profilaktyki zdrowotnej w klasach I-III, 19 pa?dziernika odby? si? dzie? owocowo – warzywny pod has?em „Chcesz by? zdrowy jak ryba , jedz owoce i warzywa ”. Uczniowie z klasy II przygotowali przedstawienie , które zach?ca?o do zdrowego trybu ?ycia, a w szczególno?ci do tego aby je?? du?o owoców i warzyw, które s? ?ród?em cennych witamin. Klasa III zaprezentowa?a inscenizacj? wiersza „ Na straganie”, by?y te? piosenki i wspólna zabawa.
Du?ym zainteresowaniem cieszy? si? konkurs plastyczny „ Owocowo - warzywne cuda”. Dzi?ki pomocy rodziców powsta?y prawdziwe „cude?ka” i jury konkursowe mia?o trudne zadanie.
Dzieci nie mog?y doczeka? si? zaj?? kulinarnych, gdy? przyby?y do szko?y z reklamówkami pe?nymi potrzebnych przyborów i produktów. Uczniowie klasy I przygotowali pyszny sok jab?kowo –marchewkowy, klasa II sa?atk? i szasz?yki owocowe, a trzecioklasi?ci zaj?li si? surówkami i sa?atkami z warzyw. Na koniec zmaga? kulinarnych odby?a si? wspólna degustacja. Po minach dzieci mo?na by?o wnioskowa?, ?e zrobione przez nie smako?yki owocowe bardzo im smakowa?y. Dumni ze swoich wytworów pocz?stowali sa?atk? nauczycieli i wszystkich uczniów. Mi?ym zaskoczeniem by?o du?e zaanga?owanie uczniów i ich rodziców oraz wysoki poziom wiedzy na temat zdrowego od?ywiania. Mamy nadziej?, ?e udzia? uczniów w/w programie oraz w szeregu dzia?aniach na rzecz zdrowia w naszej szkole zmienia nastawienie dzieci i ich rodziców do spo?ywania owoców i warzyw.

Dorota Pochro?

Wi?cej zdj?? na: