Ma?gorzaty Such wspomnienie z beatyfikacji Jana Paw?a II

czwartek, 26 maja 2011 08:12

Ma?gorzata SuchWielu z nas ogl?daj?c uroczysto?? beatyfikacyjn? Jana Paw?a II, zwróci?o uwag? na transparent z napisem RAD?ÓW. Nie by? to jednak jedyny lokalny akcent w czasie tej niepowtarzalnej celebry. W sposób wyj?tkowy uczestniczy?a w niej mieszkanka Zabawy Ma?gorzata Such, która w naszym rad?owskim ?rodowisku znana jest jako wokalistka i skrzypaczka Grupy pod Grusz?. Oto jej relacja z Watykanu.

Ma?gorzata Such

Ma?gorzata Such pierwszy rz?d chóru, pierwsza z prawej strony.

Aprite le porte a Cristo (w?. Otwórzcie drzwi Chrystusowi) – zabrzmia? na Placu ?wi?tego Piotra hymn do b?ogos?awionego Jana Paw?a II. Dost?pi?am wielkiego zaszczytu uczestnictwa w obchodach beatyfikacji naszego Wielkiego Rodaka – Tego, który w 1987 roku w Tarnowie og?osi? b?ogos?awion? patronk? naszej diecezji - Karolin? Kózk?. Wraz z jedenastoma osobami z krakowskiego chóru Psalmodia, w którym na co dzie? ?piewam, zosta?am zaproszona jako chórzystka, do wzi?cia udzia?u w uroczystej Mszy ?wi?tej Beatyfikacyjnej 1 maja o godzinie 10.00 na Placu ?wi?tego Piotra w Rzymie. By?o dla mnie niezwyk?ym prze?yciem móc za?piewa? w ogromnym chórze, obok w?oskich muzyków, pod batut? samego kompozytora Marco Frisina, autora m.in. hymnu do b?. Jana Paw?a II Aprite le porte… i by? tak blisko tych jak?e dla mnie wa?nych wydarze?. Czu?am ogromne wzruszenie, widz?c tak wiele bia?o-czerwonych flag. Spogl?daj?c na Plac ?wi?tego Piotra, mo?na by?o odczu? wielk? si?? mi?o?ci Polaków do Jana Paw?a II przejawiaj?c? si? w obecno?ci.

2 maja na Placu ?wi?tego Piotra odby?a si? msza ?wi?ta dzi?kczynna za beatyfikacj? Jana Paw?a II, podczas której równie? mia?am okazj? ?piewa? w chórze. Oprócz utworów w j?zyku w?oskim wykonali?my dwa utwory wybitnych kompozytorów polskich: „Beatus Vir” Henryka Miko?aja Góreckiego oraz „Victori?” Wojciecha Kilara. Msz? odprawia? watyka?ski sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone. „Dzi?kujemy Panu za to, ?e da? nam takiego ?wi?tego jak on” - podkre?la? w kazaniu. Za beatyfikacj? podczas mszy dzi?kowa? równie? - po polsku i po w?osku - kard. Stanis?aw Dziwisz: „Dzisiaj, sprawuj?c msz? ?wi?t?, w jakim? stopniu inaugurujemy jego publiczny kult. Niech b?dzie dla nas natchnieniem oraz drogowskazem na drogach wiary, nadziei i mi?o?ci” - mówi?.

Tego samego dnia o godzinie 19.00 wzi??am udzia? w koncercie, który odby? si? w Bazylice ?w. Ignacego Loyoli w Rzymie. By? to dla mnie nie tylko wielki zaszczyt, ale równie? wyzwanie artystyczne, gdy? znalaz?am si? w gronie 150 najlepszych polskich muzyków oraz solistów z Kamerunu i Iranu, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, graj?cego muzyk? z ró?nych stron ?wiata zespo?u DesOrient oraz chórów: Cappella Corale Varsaviana i Bel Canto z Wy?szej Szko?y Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie. W trakcie koncertu wykonali?my utwór Missa Magna Beatificationis" - dzie?o napisane z okazji beatyfikacji przez jednego z najwybitniejszych wspó?czesnych kompozytorów muzyki filmowej Micha?a Lorenca. Wspomniany utwór zawiera pie?ni, hymny oraz cz??ci sta?e Mszy, a tak?e elementy epickie muzyki skomponowanej do filmu „Jan Pawe? II. Szuka?em Was…”, który przejmuj?co opowiada o pontyfikacie papie?a-Polaka. Zebrani w Ko?ciele ?wi?tego Ignacego Loyoli d?ug? owacj? na stoj?co przyj?li wykonanie dzie?a. Kompozytor Micha? Lorenc skromnie podkre?la?, ?e to zas?uga Ojca ?wi?tego. Dodawa?, ?e koncert by? dla niego g??bokim prze?yciem. Prymas Polski, zachwycony koncertem, podkre?la?, ?e obrazuje on misyjn? pos?ug? Jana Paw?a II. Arcybiskup Józef Kowalczyk powiedzia?, ?e koncert, w którym da?o si? us?ysze? mi?dzy innymi muzyk? azjatyck? i bliskowschodni?, obrazowa? szeroko?? dzia?ania i misj? Jana Paw?a II. Na koncercie obecni byli przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego, Parlamentu RP, Episkopatu Polski oraz wielu go?ci z kraju i ze ?wiata.

Wzi?cie udzia?u w uroczysto?ciach beatyfikacyjnych Jana Paw?a II by?o dla mnie ogromnym prze?yciem i zaszczytem. Jestem szcz??liwa, ?e mog?am poprzez ?piew uczci? b?ogos?awionego Papie?a-Polaka.

Ma?gorzata Such