Z Brze?nicy do Spa?y

Å›roda, 16 wrzeÅ›nia 2015 11:20

spalaWieniec z najmniejszego so?ectwa w gminie Rad?ów znalaz? si? w?ród szesnastu najpi?kniejszych wie?ców w Polsce i reprezentowa? region Ma?opolski na uroczystych Do?ynkach Prezydenckich w Spale. Grupie wie?cowej towarzyszyli: burmistrz Zbigniew M?czka i so?tys Brze?nicy Józef Siko?.

Ju? po raz drugi w historii wieniec z ziemi rad?owskiej wzi?? udzia? w ogólnopolskim ?wi?cie Plonów. Dzie?o misternie zosta?o wykonane z podstawowych zbó?, w które wkomponowano a? dwadzie?cia sze?? rodzajów zió?, ozdobiono niemal?e wszystkimi rodzajami owoców i warzyw rosn?cych na ziemi rad?owskiej. Wcze?niej wieniec nie mia? sobie równych podczas gminnego i ma?opolskiego ?wi?ta plonów. Wieniec z Brze?nicy zwróci? uwag? znawców, etnografów, przedstawicieli mediów oraz tysi?cy go?ci przyby?ych z ca?ej Polski.

Dobra pogoda i moc atrakcji sprawi?y, ?e do Spa?y przyby?y tysi?ce go?ci. Do?ynkowym uroczysto?ciom towarzyszy?y liczne imprezy, w?ród nich: pokazy r?kodzie?a artystycznego, kiermasz tradycyjnej polskiej ?ywno?ci, wyst?py zespo?ów ludowych oraz Miasteczko Regionów, w którym prezentowane by?y uroki i osi?gni?cia poszczególnych województw. Mszy, podczas której po?wi?cone zosta?y wie?ce do?ynkowe, przewodniczy? arcybiskup W?adys?aw Zió?ek, a pó?niej rozpocz??a si? najbarwniejsza cz??? do?ynek, czyli przej?cie korowodu do?ynkowego z Kaplicy Polowej AK na stadion Centralnego O?rodka Sportu.  Tam na scenie do?ynkowej odby?a si? oficjalna cz??? do?ynek, wr?czenie i prezentacja wie?ców do?ynkowych, a tak?e wyst?pienie prezydenta.

Udzia? w uroczystej mszy ?wi?tej, w korowodzie do?ynkowym, a pó?niej w g?ównych uroczysto?ciach do?ynkowych, a przede wszystkim przewodniczenie prezentacji o?miu najpi?kniejszych wybranych wie?ców, na d?ugo pozostan? w pami?ci gminnym uczestnikom Do?ynek Prezydenckich. Warto te? wspomnie? o wygodnym noclegu w Hotelu „Prezydent”, bezpo?rednim kontakcie z par? prezydenck? oraz wieloma politykami i znanymi dziennikarzami.

Paniom z grupy wie?cowej „Brze?niczanki” sk?adamy gratulacje, podzi?kowania i s?owa uznania. Najpi?kniejszy ma?opolski wieniec – subteln? pere?k? Do?ynek Prezydenckich wykona?y: Dorota Kucmierz, Maria W?giel, Maria Siko?, Jolanta Siko?, Zofia Sasak, Ma?gorzata Sobczyk, Antonina Garncarz, Joanna Kurtyka oraz dziewcz?ta: Magdalena Siko?, Magdalena Kucmierz i Aleksandra W?giel.

*

Do?ynki Prezydenckie w Spale organizowa? w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mo?cicki. Po 62. latach, w 2000 roku reaktywowa? t? tradycj? mi?o?nik Spa?y Roman Jagieli?ski. W latach 2006-2008 do?ynki w Spale mia?y charakter regionalny, w 2009 roku powróci? do nich ?.p. Lech Kaczy?ski, a kontynuowa? je Bronis?aw Komorowski. Andrzej Duda jest pi?tym prezydentem, który przyje?d?a do Spa?y.

Ma?opolski wieniec z Brze?nicy

Wieniec tradycyjny nawi?zuj?cy do korony, jest podzi?kowaniem za tegoroczne  zebrane

plony z wykorzystaniem ostatniej pozostawionej w polu k?py zbo?a zwanej „przepiórk?”, która sygnalizowa?a dostatek i urodzaj w przysz?ym roku. Wieniec zawiera zio?a, zbo?a i kwiaty zebrane z ??k,  pól i ogrodów.

W ?rodkowej cz??ci wie?ca widoczny tradycyjny chleb upieczony z m?ki ?wie?o zebranego tegorocznego ziarna. Wokó? chleba owoce i warzywa z rad?owskiej ziemi.

Pleciony przez trzy tygodnie w przyjaznej mi?dzys?siedzkiej atmosferze. Przy pracy nie zabrak?o ciekawych opowie?ci o minionych czasach jak równie? ?piewu. Podczas wicia powsta?o kilka nowych przy?piewek dotycz?cych okresu do?ynkowego, które zosta?y wykorzystane podczas dorocznego gminnego ?wi?ta plonów.

Panie z so?ectwa Brze?nica wij? wie?ce od wielu lat, staraj?c si? t? tradycj? przekazywa? m?odemu pokoleniu, ucz?c ich zbierania, odpowiedniego suszenia zió? i zbó? oraz sposobu samego wicia.

Kszta?tem wie?ce wykonywane przez Panie z so?ectwa Brze?nica nawi?zuj? do tradycyjnej korony.

Wie?cem obdarowywana jest osoba najbardziej zas?u?ona dla spo?eczno?ci lokalnej.

*

Ten nasz wieniec ?niwny

W zbo?a przebogaty

Zdobi? go owoce

Zio?a oraz kwiaty

?yto, j?czmie?, owies, proso,

Pszenica w?sata, go?ka, gryka i len.

Owoce: Jab?ko, ?liwka, gruszka, winogrono, owoce g?ogu, bzu, kaliny koralowej, dzikiej ró?y, owoc jagody oraz ?o??dzie d?bu polskiego.

Zio?a: Mi?ta, mi?ta pieprzowa, lubczyk, koper, sza?wia, macierzanka, szparaga, kocimi?tka, dziurawiec, dzi?cielina, ?wierzop, lebioda, bylica pio?un, babka lancetowata i zwyczajna, cykoria podró?nik, bluszczyk kurdybanek, naw?o?, wrotycz, ostropest, czarnuszka, rdest ptasi, jaskó?cze ziele, skrzyp polny, marchwica, krwawnik, szczaw.

Kwiaty: Krakowskie wesele, dzikie proso, lawenda, rozchodnik, s?onecznik, aksamitka, astry, cynie, dalie, zatrwian, wrzos, lwia paszcza, malwa, nasturcja, ostró?ka, pa?ka wodna, sucho?uski, barwinek, kwiatostan trzciny, kwiatostany traw ??kowych.

?wie?y bochen chleba pi?knie wypieczony na bia?ej serwecie w wie?cu umoszcony.

Tekst i fot. Zbigniew Marcinkowski