Narodowe Czytanie "Lalki" Boles?awa Prusa

niedziela, 06 wrzeÅ›nia 2015 15:01

Narodowe Czytanie "Lalki" Boles?awa PrusaGminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Rad?owie wzi??o udzia? w akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronis?awa Komorowskiego.

W pi?tek 4 wrze?nia zaproszeni go?cie czytali w Filii bibliotecznej w Wa?-Rudzie wybrane przez siebie fragmenty „Lalki” Boles?awa Prusa. Kierowniczka biblioteki Anna Kosiata przywita?a przyby?ych go?ci i wprowadzi?a w klimat od?wi?tnego spotkania. W nowej siedzibie wa?rudzkiej biblioteki pi?knie zabrzmia?y fragmenty dzie?a Prusa czytane przez: dyr. GCKiC Barbar? Marcinkowsk?, dyr. Zespo?u Szkolno-Przedszkolnego w Woli Rad?owskie Jadwig? Bie? i Ewelin? K?dzielaw?. Niezwyk?a magia „Lalki” przyci?gn??a do biblioteki równie? m?odzie?. Fragmenty pozytywistycznej powie?ci Prusa pi?knie czytali: Ania Garncarz, Natalka i Anna Kania, Dominik Bednarski i Ania Garncarz.

Go??mi honorowymi tegorocznego Narodowego Czytania byli: so?tys Wa?-Rudy Jerzy Pajdo, radny Rady Miejskiej w Rad?owie Antoni Kotapka oraz by?a d?ugoletnia kierowniczka biblioteki w Zabawie (1973-1982) Józefa Zale?na.

Narodowe Czytanie stanowi doskona?? okazj?, by przypomnie? najwi?ksze dzie?a polskiej literatury, na nowo odkry? ich wyj?tkowy charakter i aktualno??. To nie tylko kontakt z pi?knem polszczyzny oraz ideami, które na przestrzeni wieków kszta?towa?y nasz? to?samo??, ale równie? mo?liwo?? sp?dzenia wolnego czasu w gronie rodziny, bliskich, s?siadów. Takie inicjatywy sprzyjaj? wzmocnieniu wspólnoty, u?wiadamiaj?c, jak wiele ??czy nas jako naród.

Fot. Zbigniew Marcinkowski