czwartek, 12 maja 2011 14:31

W niedziel? 15.05.2011 r. w Sanktuarium b?. Karoliny Zabawie odb?d? si? uroczysto?ci z okazji 30. rocznicy zarejestrowania NSZZ Solidarno?? Rolników Indywidualnych. Na uroczysto?ci zaprasza starosta tarnowski, prezes Ma?opolskiej Izby Rolniczej zarz?d Regionu Ma?opolska NSZZ RI Solidarno?? oraz sygnatariusz porozumie? rzeszowsko-ustrzyckich. W sanktuarium b?. Karoliny Kózkówny 15 maja 2011 r. o godz. 10:00 rozpocznie si? Msza ?w. w intencji rolników i mieszka?ców wsi, której przewodniczy? b?dzie ks dr hab. prof. UPJPII Stanis?aw Sojka - przedstawiciel Konferencji EP do zachowania dziedzictwa kulturowego polskiej wsi, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników przy KEP.
S?owo Bo?e wyg?osi jeden z pierwszych organizatorów duszpasterstwa Rolników Indywidualnych w Polsce ks. Zdzis?aw Pu?cizna. Koncelebrowa? b?d?: ks. Ignacy Piwowarski by?y Duszpasterz Rolników oraz ks. Jerzy Czuj Diecezjalny Duszpasterz Rolników. Przed rozpocz?ciem Eucharystii Pan W?adys?aw ?abi?ski wspó?organizator strajku rolników i negocjator porozumie? oraz jeden z g?ównych dzia?aczy NSZZ RI Solidarno??, przedstawi jako ?wiadek wydarze? z przed 30 lat okoliczno?ci strajku rolników i genez? rejestracji NSZZ RI "Solidarno??". Po zako?czeniu uroczystej Mszy ?w. wr?czone zostan? medale "Solidarno?ci" zas?u?onym dla regionu ma?opolskiego. Nast?pnie uczestnicy uroczysto?ci b?d? mogli zwiedzi? ekspozycj? roln? w Izbie Regionalnej w Zabawie.
Niezale?ny Samorz?dny Zwi?zek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarno??" to jeden z najstarszych zwi?zków rolniczych w Polsce. W odró?nieniu od innych pa?stw europejskich, w których tradycje rolniczych zwi?zków zawodowych si?gaj? blisko 100 lat, w Polsce do 12 maja 1981 roku nie by?o ani jednego rolniczego zwi?zku zawodowego. Fakt ten oznacza? jawn? dyskryminacj? stanu ch?opskiego, gdy? inne grupy spo?eczne takie zwi?zki posiada?y. Ponadto, bez zwi?zków zawodowych rolnicy nie mogli w pe?ni bra? w pe?ni udzia?u w ?yciu spo?ecznym, gdy? dzia?alno?? spo?eczna, a zw?aszcza domaganie si? praw i obowi?zków by?y nielegalne. Aby rolnicy, bez nara?ania si? na represje ze strony w?adzy pa?stwowej, mogli w pe?ni korzysta? z nale?nych im praw, ich dzia?alno?? musia?a zosta? zalegalizowana, a mo?liwo?? legalizacji istnia?a jedynie przez zorganizowanie si? w rolniczym zwi?zku zawodowym. Uwie?czeniem wieloletnich dzia?a? najbardziej ?wiat?ej cz??ci polskich rolników by?a rejestracja pierwszego w Polsce rolniczego zwi?zku zawodowego NSZZ RI "Solidarno??".