Rad?owski Dzie? ?o?nierzy Wykl?tych

sobota, 21 marca 2015 23:05
Rad?owski Dzie? ?o?nierzy Wykl?tychDzi?kujcie Bogu za dobre czasy, w których ?yjecie

W siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rad?owie odby? si? po raz drugi „Rad?owski Dzie? ?o?nierzy Wykl?tych”. Go??mi spotkania byli: dr Maria ?ychowska, autorka d?ugo oczekiwanej publikacji: ,,Represje komunistyczne w Tarnowskiem 1945-1956" T. 2 (po?wi?conej Brzesku i ówczesnemu powiatowi brzeskiemu), dr hab. Filip Musia? z krakowskiego oddzia?u IPN, recenzent promowanej ksi??ki. Spotkaniu towarzyszy?a patriotyczna oprawa muzyczna w wykonaniu Rity Jurkow z Tarnowa.
W tej niezwyk?ej lekcji historii uczestniczy?a m?odzie? z Publicznego Gimnazjum w Rad?owie oraz delegacje starszych klas gimnazjalnych z: Woli Rad?owskiej, Zabawy i Przybys?awic. W spotkaniu udzia? wzi??y równie? osoby pami?taj?ce czasy represji. Po raz pierwszy w publicznej debacie uczestniczy? ostatni ?yj?cy cz?onek oddzia?u Józefa Jachimka "Stalin", Józef Tracz z Biskupic Rad?owskich.
- Dzi?kujcie Bogu za to, ?e ?yjecie w takich czasach - tymi s?owami w wyst?pieniu zwróci? si? do m?odzie?y J. Tracz, który podkre?li? nie do opisania i opowiedzenia tragizm z jakim przez lata musia? si? zmaga?, tylko dlatego, ?e marzy?a mu si? Polska taka, w jakiej dzi? ?yjemy.
Wspomnienia z tragicznych lat przywo?a? emocjonalnie syn legendarnego dowódcy (Józefa Jachimka „Stalin”) Kazimierz Jachimek.

Burmistrz Rad?owa Zbigniew M?czka podzi?kowa? Józefowi Traczowi za udzia? w spotkaniu kwiatami w barwach bia?o-czerwonych. W spotkaniu udzia? wzi??a te? grupa mieszka?ców z Brzeska na czele z radnym Rady Miejskiej w Brzesku Adamem Kwa?niakiem. Lokalny pasjonat historii W?adys?aw Kurtyka z Wierzchos?awic zwróci? zebranym uwag?, by uczci? ?o?nierzy Wykl?tych gminy Rad?ów tablic? pami?tkow?.

Po spotkaniu mo?na by?o zakupi? promowan? publikacj?, któr? podpisywa?a autorka dr Maria ?ychowska. Najnowsz? ksi??k? mo?na ju? wypo?yczy? w sieci bibliotek gm. Rad?ów.

Fot. Zbigniew Marcinkowski