piÄ…tek, 06 maja 2011 10:58

Konkurs Wiedzy Historycznej„Pozostan? si? pisma twoje w czas daleki...
Przez nie, wielki Hozjuszu, ?yw  b?dziesz   na wieki...”

Jan Kochanowski

Tak o Kardynale Stanis?awie Hozjuszu pisa? nasz wybitny poeta doby odrodzenia. Z histori? czasów, w których ?y? patron rad?owskiego gimnazjum, zmagali si? uczestnicy III Gminnego Konkursu Wiedzy Historycznej „Kardyna? Stanis?aw Hozjusz i jego czasy”. Organizatorom zale?y na popularyzacji w?ród m?odzie?y postaci rad?owskiego proboszcza, a tak?e zapoznaniu z dziejami Rzeczypospolitej na tle XVI - wiecznej Europy. Stanis?aw Hozjusz  pozna? pr?dy i idee renesansu, czego wyrazem by?y jego próby literackie. W m?odo?ci by? zafascynowany twórczo?ci? Erazma z Rotterdamu, spotyka? si? z  najwybitniejszymi przedstawicielami odrodzenia w Polsce.

Fina? konkursu odby? si? 5 maja 2011r. w budynku gimnazjum. Na temat epoki renesansu i ?ycia s?ugi bo?ego Kardyna?a Stanis?awa Hozjusza najwi?cej wiedzia?a Joanna Pochro? (PG Rad?ów), kolejne miejsca  zaj?li: Aleksander Iskrowicz (PG Rad?ów), Joanna Marek (PG Zabawa). W nagrod? gimnazjali?ci otrzymali dyplomy i pozycje ksi??kowe, które wr?czy? Zast?pca Burmistrza Pan Wies?aw Armatys. Konkurs ten  na sta?e wpisa? si? w kalendarz imprez Publicznego Gimnazjum w Rad?owie.