piÄ…tek, 27 lutego 2015 07:54

Listy dla ZiemiW styczniu wystartowa?a trzecia edycja Listów dla Ziemi. Tegoroczny temat to ograniczanie ilo?ci odpadów opakowaniowych i ekokonsumpcja. W gronie pierwszych uczestników akcji znalaz? si? równie? Rad?ów.

Temat 2015: ograniczanie odpadów i ekokonsumpcja

Listy dla Ziemi to projekt Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Bia?ej. Jego g?ównym celem jest edukacja ekologiczna prowadzona w atrakcyjnej i anga?uj?cej formie oraz podejmowanie wa?nych i aktualnych problemów dotycz?cych ?rodowiska. Pierwsza edycja dotyczy?a segregowania odpadów i recyklingu. Druga by?a po?wi?cona paleniu ?mieci w piecach domowych i niskiej emisji. Tematem wiod?cym Listów dla Ziemi 2015 jest ograniczenie ilo?ci odpadów opakowaniowych i ekokonsumpcja.

Ca?oroczne dzia?anie

Akcja Listy dla Ziemi jest organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii „Nie b?d? jednorazowy”. W ci?gu ca?ego roku towarzysz? jej happeningi, wystawy i warsztaty w najwi?kszych miastach w Polsce. Tegoroczna kampania obejmie ponadto: akcj? 365 reklamówek ?mieci (www.365reklamoweksmieci.pl), pokazy Mobilnej wystawy edukacyjnej i prezentacj? nowego O?miok?ta edukacyjnego.

Listy papierowe i online

Bardzo wa?n? rol? w akcji odgrywa anga?owanie w dzia?ania urz?dów miast i gmin, przedszkoli i szkó?, a najwa?niejszym punktem projektu jest konkurs na Najpi?kniejszy List dla Ziemi. W kwietniu w placówkach w ca?ej Polsce dzieci pisz? listy, w których namawiaj? doros?ych do proekologicznych dzia?a?. Trzecia edycja akcji wprowadza jednak pewn? nowo??, bo uczniowie swoje listy napisz? nie tylko na papierze z makulatury, ale te? online, dzi?ki specjalnej aplikacji!

Ponad 600 gmin

W dwóch poprzednich edycjach akcji wzi??o udzia? 670 samorz?dów, 7 000 placówek o?wiatowych i 800 tysi?cy uczniów. Dzi?ki zaanga?owaniu placówek oraz urz?dów miast i gmin z ca?ej Polski wa?ne ekologiczne problemy maj? mo?liwo?? dotarcia do znacznie wi?kszej liczby osób. Na pewno warto w??czy? si? w t? dyskusj?!

Akcja Listy dla Ziemi jest organizowana w ramach Ogólnopolskiej kampanii „Nie b?d? jednorazowy” dofinansowanej ze ?rodków Narodowego Funduszu Ochrony ?rodowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony ?rodowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Patronat nad akcj? sprawuje Ministerstwo ?rodowiska.

Wi?cej informacji mo?na znale?? na oficjalnej stronie akcji www.listydlaziemi.pl