Na europejskim poziomie ksi??nica

poniedziaÅ‚ek, 27 października 2014 13:07

Biblioteka Wa?-RudaW pi?tkowy wieczór 24 pa?dziernika w Wa?-Rudzie otwarto now?, urz?dzon? na europejskim poziomie bibliotek?. Przy licznie przyby?ej publiczno?ci, symboliczn? wst?g? przeci?li: burmistrz Zbigniew M?czka, przewodnicz?cy Rady Miejskiej Piotr Kapera oraz gospodarze spotkania: so?tyska Anna Kowalczyk i radna Alicja ?led?. W spotkaniu uczestniczy? równie? radny powiatowy Marek Podraza, który obdarowa? bibliotek? nowymi ksi??kami. Otwarciu ksi??nicy towarzyszy? wyst?p artystyczny rad?owskiego chóru „Gaudete” oraz tria: Rafa? Traczyk, ?ukasz Burgie? i Szymon Filarski. Po uroczysto?ci otwarcia biblioteki, gospodarze spotkania zaprosili wszystkich przyby?ych na pocz?stunek do sali spotka? wa?-rudzkiego Domu Kultury.

Historia czytelnictwa publicznego w Wa?-Rudzie si?ga roku 1957. Wówczas w miejscowej szkole, na skrawku powierzchni, zorganizowano bibliotek?. Po krótkim funkcjonowaniu, ze wzgl?du na ciasnot?, poszukano dla niej lokalu w prywatnym domu. Po trzech latach znów powróci?a do szko?y. W roku 1965 zorganizowano dla niej samodzielne pomieszczenie w miejscowym domu ludowym, a w 1971 przeniesiono j? do Domu Stra?aka w Zabawie. Tu przez ponad czterdzie?ci lat  s?u?y?a lokalnej spo?eczno?ci. W czerwcu bie??cego roku bibliotek? ponownie przeniesiono, tym razem do nowo odbudowanego Domu Kultury w Wa?-Rudzie oraz specjalnie dla niej przygotowanymi pomieszczeniami. Bibliotek? zorganizowano w ramach pozyskanych ?rodków unijnych. Ca?kowity koszy adaptacji pomieszcze?, zakupu mebli i urz?dze? wyniós? ponad czterysta tysi?cy z?otych. Mieszka?cy Wa?-Rudy, Zabawy i cz??ciowo Woli Rad?owskiej maj? dost?p do sprz?tu komputerowego o wysokich parametrach (laptopy, tablety, urz?dzenia multimedialne), szerokiej oferty czytelniczej oraz... przy bibliotecznej sali fitness. Skromn?, ciasn? bibliotek? przeobra?ono w nowoczesn? placówk?, spe?niaj?c? wielofunkcyjn? instytucj? kultury.

Od sierpnia 1985 roku bibliotek? prowadzi do?wiadczona bibliotekarka Anna Kosiata.

Fotorelacja Zbigniew Marcinkowski