T?umy na Bitwie Rad?owskiej

poniedziaÅ‚ek, 08 wrzeÅ›nia 2014 18:41

RDN.plKilka tysi?cy widzów obejrza?o rekonstrukcj? Bitwy Rad?owskiej, która by?a jedn? z najkrwawszych potyczek kampanii wrze?niowej 1939 roku. 75 lat temu w dwudniowych walkach o utrzymanie mostu na Dunajcu, zgin??o ponad 200 ?o?nierzy i cywilów, sp?on??o wiele domów i gospodarstw.

Serce si? raduje, gdy widzi si? tyle m?odzie?y – mówi p?k. Zdzis?aw Baszak, uczestnik walk II wojny ?wiatowej na terenie Ma?opolski i ?l?ska. Chcia?bym aby pó?niej Ci m?odzi korzystali z tego co zobaczyli, a doro?li przekazywali wiedz? na temat tych historycznych wydarze? - dodaje.

Dla nas jest to oddanie ho?du poleg?ym tu ?o?nierzom, których reprezentujemy barwy– mówi kpt. rekonstrukcji Tomasz Szczygie?. Staramy si? by? godnymi nast?pcami tradycji 20. Pu?ku Piechoty Krakowskiej. Cz??ciowe umundurowanie, czy bro? jest oryginalna – podkre?la Marcin ?l?zak z grupy rekonstrukcyjnej 'Wrzesie? 39”. Jednak do walk cz?sto u?ywamy replik, bo te historyczne przedmioty lub ubiory mog? si? zniszczy?. Dzi? mam na sobie oryginalny he?m, niektórzy u?ywaj? ?adownic z lat trzydziestych - dodaje.

Poleg?ym uczestnikom walk oddano ho?d w czasie Mszy ?wi?tej na rad?owskim cmentarzu. Ods?oni?to równie? pomnik obok dawnego folwarku Szatanówka, upami?tniaj?cy bitw? stoczon? 75 lat temu. A zdj?cia z niedzielnej rekonstrukcji znajdziecie na naszym radiowym profilu Facebookowym.

Fotorelacja - Czas Bohaterów - Rekonstrukcja Bitwy Rad?owskiej

?ród?o: rdn.pl