czwartek, 04 wrzeÅ›nia 2014 07:16

PlacówkaWakacje ju? za nami, min??y niestety do?? szybko ale…nie nudno. Pierwszy miesi?c up?yn?? na globalnych w?drówkach od Azji przez Ameryk? Po?udniow? a? po Afryk?. W ramach programu edukacji mi?dzykulturowej przemierzyli?my 18 tys. Wysp Indonezji, Mongolskie gery, rodzimych Szerpów z Nepalu, w?drowali?my przez Titicace, zaginione miasto Inków Machu Picchu, poznali?my potomków Majów Pachamam? i Nyami Naymai w Zambezi. Na zako?czenie naszej globalnej w?drówki podopieczni  wzi?li udzia? w quizie wiedzy z edukacji globalnej i mi?dzykulturowej z nagrodami. Rozstrzygni?to tak?e konkurs „25 lat konwencji o prawach dziecka- Wszystkie dzieci maj? prawo do szcz??cia”, obdarowuj?c laureatów zas?u?onymi nagrodami. W ramach integracji mi?dzypokoleniowej odwiedzili?my podopiecznych ?rodowiskowego Domu Samopomocy w Siedlcu, gdzie czas up?yn?? przy wspólnym, grillu, zorganizowanych zabawach i konkursach zespo?owych oraz wspólnym muzykowaniu przy d?wi?kach gitary, akordeonu i melodyki. Podsumowaniem pierwszego miesi?ca wakacji by?a wycieczka do Kina „Marzenie” w Tarnowie na seans filmowy „Samoloty 2” w wersji 3D, po którym pe?ni wra?e? udali?my si? na pyszny obiad do Restauracji „Gospoda Szlachecka” w Niedomicach.

W kolejnym miesi?cu wakacji przygotowali?my dla podopiecznych kampani? „Nie sied? na fejsie - usi?d? na trawie!”, któr? zaszczytnym Honorowym Patronatem obj?? Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Podopieczni Placówki wzi?li udzia? w warsztatach rozwijaj?cych kompetencje interpersonalne. Nauczyli si? w jaki sposób sprawnie i otwarcie komunikowa? si? z innymi, poznali czym jest parafraza i jak przydatna jest w rozmowie. Odkryli tak?e jak wielk? rol? odgrywa komunikacja niewerbalna i jak prze?amywa? bariery komunikacyjne- w ?wiecie rzeczywistym- nie wirtualnym. W trakcie warsztatów muzycznych poznali technik? gry na instrumentach klawiszowych oraz rytmicznych, poznali tak?e wp?yw muzyki na emocje, bawi?c si? d?wi?kami i tonacjami. Emocji nie zabrak?o tak?e gdy w?asnor?cznie tworzyli?my instrumenty muzyczne by na ko?cu stworzy? prawdziw? wspóln? orkiestr?. Zaj?cia te ukaza?y jak trudna ale przydatna jest umiej?tno?? wspó?pracy w zespole…tak na scenie jak i w ?yciu.

Dope?nieniem kampanii by?y zaj?cia rekreacyjne na ?wie?ym powietrzu oraz sportowe. Aktywny wypoczynek odzwierciedla? si? tak?e w twórczo?ci artystycznej dzieci, które wykona?y szereg prac plastycznych z wykorzystaniem ró?norodnych technik m.in. decoupage polegaj?cej na artystycznym zdobieniu przedmiotów. Zwie?czeniem zaj?? sportowych i kampanii  by?a wycieczka na p?ywalni? kryt? w Tarnowie oraz pyszn? pizz?. Nasze niezwykle twórcze i aktywne wakacje na d?ugo pozostan? w pami?ci, tymczasem ?yczymy wszystkim by nowy rok szkolny by? czasem wielkich wyzwa? i pasem nieprzerwanych sukcesów…tych wi?kszych i tych mniejszych… :)

Wychowawcy

mgr Edyta Ko?uch