czwartek, 04 wrzeÅ›nia 2014 06:57

„BISKUPIANIE” z nowymi strojami i programemZespó? Regionalny „Biskupianie” zaprezentowa? podczas Do?ynek Gminnych w Woli Rad?owskiej swój nowy nabytek – komplet strojów i program z regionu górali ?ywieckich. Materia?y oraz wzory strojów ludowych zdobyli p. Lucyna Bojan i p. Janusz Cierlik w ?ywcu i Bielsku Bia?ej - dzi?ki pomocy p. Andrzeja Kurpiela. To kierownik Zespo?u Pie?ni i Ta?ca „?ywczanie”, który go?ci? u nas na zaproszenie dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Rad?owie, p. Tadeusza Adamskiego. Uszycie strojów to zas?uga g?ównie pani Lucyny Bojan, która zamieni?a Remiz? OSP w Biskupicach Rad?owskich na zak?ad krawiecki - dzia?aj?cy spo?ecznie. Bez pomocy starszych cz?onków Zespo?u by si? nie oby?o - sk?adamy podzi?kowania pani Danucie Lasota, ”Berni” Moskal, Reginie Mago?, Uli Guzy. Nawet mieszka?cy wsi do??czyli do tej spo?ecznej akcji – np. pani Anna Adamska zadeklarowa?a wyszycie dwóch gorsetów dla dziewcz?t. Aby je wyko?czy? (hafty), potrzeba jeszcze kilka miesi?cy mozolnej pracy - to jest 13 kpl. (damskich i m?skich) strojów. Pozyskane ?rodki wystarczy?y na zakup materia?ów, kierpców, kapeluszy, skarpet - zabrak?o na pasy, o które Zespó? b?dzie zabiega? w?ród sponsorów.
Pan Andrzej Kurpiel, wieloletni tancerz i muzykant (gra na basie) wyzna?, ?e jad?c do „Biskupian” mia? dusz? na ramieniu - górale ?ywieccy to trudny region - a po obejrzeniu programu, ze sceny przyzna? ?e „opad?a mu szcz?ka”. Równie? ?piew dziewcz?t (kilka z nich chcia? wzi??  do siebie) postawi? na wysokim poziomie. Kapela Ludowa, graj?ca w tradycyjnym góralskim sk?adzie (I skrzypce - Tomek Domarecki, II skrzypce - Andrzej Soja, altówka - Jakub Cierlik, kontrabas - Wies?aw Bro?ek) us?ysza?a „?e niejedna z po?ledniejszych muzyk w ich regionie mog?a by si? zawstydzi? s?uchaj?c krakowiaków graj?cych ?ywiec” (s?uchaj?cemu  tych s?ów autorowi programu przemkn??a my?l ?e Zas?u?ony dla kultury polskiej - którym to zosta? 01.06.2014 r. - to nie przypadek). Prawdziwy góral apelowa? do m?odzie?y by podtrzymywa?a tradycje - za przyk?ad poda? ?ywiec, w którym to mie?cie dzia?aj? trzy zespo?y, skupiaj?ce po oko?o 100 cz?onków ka?dy (w jego zespole ta?czy ok. 70 m?odzie?y).

Góralski program dla krakowiaków to powa?ne wyzwanie. Technik? taneczn? cz?onkowie Zespo?u maj? zamiar doszlifowa? na warsztatach z góralami w ?ywcu. Zespó? sk?ada podzi?kowania dla Komendanta OSP w Biskupicach Rad?owskich p. Stanis?awowi Garncarzowi (za nieodp?atne udost?pnienie Sali na „dzia?alno??  spo?ecznego zak?adu krawieckiego”), Prezesowi „Stowarzyszenia Na Rzecz Wsi Biskupice Rad?owskie”- panu Zbigniewowi Madejowi, Dyrektorowi GCKiC w Rad?owie panu Tadeuszowi Adamskiemu oraz Burmistrzowi Miasta i Gminy Rad?ów panu Zbigniewowi M?czce.