sobota, 26 lipca 2014 13:42

Szanowni Pa?stwo, Drodzy Rodacy,

Narodowe Czytanie stanowi doskona?? okazj?, by przypomnie? sobie najwi?ksze dzie?a polskiej literatury, na nowo odkry? ich wyj?tkowy charakter i aktualno??. To nie tylko kontakt z pi?knem polszczyzny oraz ideami, które na przestrzeni wieków kszta?towa?y nasz? to?samo??, ale równie? mo?liwo?? sp?dzenia wolnego czasu w gronie rodziny, bliskich, s?siadów. Takie inicjatywy sprzyjaj? wzmocnieniu wspólnotowo?ci, u?wiadamiaj?c, jak wiele ??czy nas jako naród.

,,Trylogia” zachwyca?a, prowokowa?a do dyskusji i cho? czasem prowadzi?a do sporów czy polemik – kszta?towa?a ca?e pokolenia Polaków. Kolejne jej wydanie wci?? trafiaj? na pó?ki w tysi?cach polskich domów. Pisana ,,ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska by?a pod zaborami, istnieje w narodowej pami?ci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o po?wieceniu i honorze.

Narodowe czytanie stanowi wspania?? okazj?, by raz jeszcze prze?y? zapieraj?ce dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo cho? doskonale znamy tre?? jego ksi??ek, to przecie? podczas ka?dej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki na Kmicica, Wo?odyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to równie? doskona?y moment, by odczyta? ten tekst na nowo, by zada? mu wspó?czesne pytania, zastanowi? si? nad tym, co mówi nam dzi? o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Pa?stwa, aby?my razem przeczytali ,,Trylogi?” Henryka Sienkiewicza, pami?taj?c o tym, i? najwybitniejsze dzia?a rodzimej literatury tak pi?knie jednocz? nas jako wspólnot?, wzmacniaj? polsk? to?samo?? i narodow? dum?.

Wszystkich Pa?stwa zach?cam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu.

Bronis?aw Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej