Å›roda, 16 lipca 2014 14:03

13th Future of Europe International Children and Youth Meeting 6-13 th July 2014, Kecskemét, Hungary

W roku 1990 Stowarzyszenie Przysz?o?? Europy (‘Future of Europe Association’) postawi?a sobie za cel pomóc dzieciom  z Kecskemét zapozna? si? z dzie?mi z pozosta?ych krajów europejskich porzez organizowanie „Spotka? M?odych”. Temat by? prosty: zaprosi? dzieci z ró?nych krajów, które b?d? goszczone przez poszczególne szko?y Kecskemét. Zagraniczne dzieci b?d? mieszka? z w?gierskimi rodzinami, które w nast?pnym roku w zamian zaprosz? ich do siebie z wizyt? na wymian?. Dlatego w?a?nie „Spotkania M?odych” s? organizowane co 2 lata. Jedyn? rzecz?, któr? Stowarzyszenie oczekuje od zagranicznych grup to „prezent”, którym jest zabranie ze sob? cz??ci swojej kultury (muzyki, ta?ca) i przedstawienie wyst?pu, który nie potrzebuje zabierania ze sob? wyj?tkowej ilo?ci dodatków (?atwo?? logistyczna).

’’Csiperó’’ to ptak, który jest maskotk? i symbolem „Spotka? M?odych”, który ro?nie wraz z ka?dym spotkaniem w znan? i kochan? na ca?ym ?wiecie posta?. Jak do tej pory Kecskemét odwiedzi?o 15 000 tysi?cy dzieci z 160 miejscowo?ci i 45 krajów.

Cel Stowarzyszenia jest taki sam w XXI wieku, jaki by? przy narodzinach idei „Spotka? M?odych”: pomóc m?odym obywatelom Europy sta? si? bardziej tolerancyjnymi w przysz?o?ci, wolnymi od uprzedze?, szanuj?cymi i akceptuj?cymi ludzi z ich ró?nicami. Spotkania s? organizowane na zasadach programu „Kreatywna Europa” (’Creative Europe’) z m?odymi obywatelami europejskimi, którzy s? nowymi ich wzorami na przysz?o??. To jest regu?a z któr? wszyscy go?cie „Przysz?o?? Europy. Mi?dzynarodowe Spotkania Dzieci i M?odzie?y w Kecskemét” (’Future of Europe International Children and Youth Meeting in Kecskemét’) s? witani na „Spotkaniach M?odych” w Kecskemét.

W tym roku na 13-tym z kolei „Spotkaniu M?odych” wzi??o udzia? 47 ró?nego rodzaju grup z 20 krajów.  Ceremonia otwarcia rozpoczyna si? od przywitania wszystkich przyby?ych go?ci i przekazania symbolicznego klucza najm?odszym uczestnikom ’Csipero Festival’. Wypuszczane s? równie? w niebo balony powi?zane ze sob? w jednym sznurze w ró?nych kolorach. Symbolizuj? one mieszank? kulturow? oraz ??cz?c? wszystkich m?odych ludzi kreatywno??, która ujawnia si? ka?dego dnia podczas festiwalu i ca?ego naszego ?ycia.

Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Rad?owie, w tym roku w nagrod? za sumienn? prac? zg?osi?o Regionalny Zespó? WOLANIE na „Csiperó Festival. 13-ste Spotkanie M?odych w Kecskemét”. Cz?onkowie zespo?u mieli przyjemnos? wzi?s? udzia? w tym niezwyk?ym przedsi?wzi?ciu. By? to ich pierwszy wyst?p dla mi?dzynarodowej publiczno?ci. Po zg?oszeniu swojego udzia? w festiwalu z niecierpliwo?ci? oczekiwali dnia wyjazdu.

Pierwsze dni wyjazdu sp?dzili na zapoznaniu si? z swoimi w?girskimi rówie?nikami i ich rodzinami. Zaznajomili si? z ich krajem i zwyczajami. Mieli okazj? pozna? tradycyjnych ranczerów w?gierskich i zwiedzi? stolic? kraju –  Budapeszt,  jak równie? samo miasteczko Kesckemét. W?gierscy przyjaciele zaprosili uczestników wyjazdu do miejscowego aqua parku, w którym wspólnie bawili si? ca?y dzie?. Odwiedzili równie? Muzeum Zabawek „The Szórakaténusz”, w którym mo?na by?o wykona? w?asnor?cznie kukie?ki, ró?nego rodzaju ozdoby, jak równie? mo?na by? pobawi? si? i pogra? znajduj?cymi si? tam przedmiotami. W wolnym czasie eksplorowali miasteczko Kesckemét i kupawali tradycyjne upominki dla swoich bliskich mi?o sp?dzaj?c czas.

W dniu wyst?pu m?odzi tancerze byli jednak niezwykle podekscytowani i stremowani, jak na artystów przysta?o. Natomiast podczas ju? swojego wyst?pu zachowali si? niezwykle profesjonalnie i jak prawdziwi zawodowcy. Przedstawili ta?ce takie jak: krakowiak, oberek i regionalny taniec górali ?ywieckich, które intensywnie ?wiczyli w roku poprzednim. Kapela w sk?adzie dwóch m?odych skrzypaczek i starszego mentora doskonale akompaniowa?a naszym m?odym artystom.

Dla niejednego dziecka b?dzie to jedyny wyjazd podczas tegorocznych wakacji. Wspomnienia i prze?ycia pozostan?  na d?ugo w pami?ci uczestników mi?dzynarodowego wyjazdu. Teraz z niecierpliwo?ci? b?d? oczekiwa? przyjazdu swoich w?gierskich rówie?ników w nast?pnym roku, którym przedstawi? z kolei swoje rodziny, region i kraj.