Historia ludzi, wydarze?, miejsc. Rad?owskie spotkania po latach

poniedziaÅ‚ek, 07 lipca 2014 07:24

Rad?ów18 czerwca br. rozpocz?? si? „I ?wiatowy Zjazd Rad?owian”, jedna  z najwi?kszych imprez w Gminie Rad?ów od kilkudziesi?ciu lat. Pomys?odawc? i organizatorem wydarzenia by?o Stowarzyszenie Rad?owskie Forum Rozwoju oraz Burmistrz Miasta i Gminy Rad?ów. Przygotowania trwa?y prawie rok. Realizacja operacji by?a pierwsz? jaka zosta?a zorganizowana z tak du?ym rozmachem, tj. z udzia?em mieszka?ców Gminy Rad?ów zarówno obecnie mieszkaj?cych na tym terenie jak równie? z udzia?em mieszka?ców Rad?owa zamieszkuj?cych poza granicami kraju a pozostaj?cy w sercach Rad?owianinami. Zaproszeni go?cie wzi?li udzia? w pi?ciodniowej imprezie (?roda – pi?tek), która przybli?y?a im histori? gminy i ca?ego obszaru LGD. Organizowane spotkania przybli?y?y im sylwetki s?ynnych osób, które znane s? w ?wiecie kultury i nauki a wywodz? si? w?a?nie z Gminy Rad?ów.

Pierwszego dnia zaplanowano udzia? zaproszonych go?ci w Drodze Krzy?owej  „Szlakiem M?cze?stwa B?. Karoliny Kózka”. W Wa?-Rudzie uczestnicy mieli okazj? zwiedzi? dom rodzinny b?ogos?awionej. Przedstawiona zosta?a posta? b?. Karoliny, jej ?ycie i droga do ?wi?to?ci. Na zako?czenie dnia odby?a si? msza ?w. „pod Grusz?”, pod któr? naucza?a b?. Karolina.

W ramach drugiego dnia cyklu imprez zaplanowano udzia? w uroczysto?ciach ?wi?ta Bo?ego Cia?a - wyeksponowano walory historyczne i kulturowe zwi?zane z obchodami tego polskiego ?wi?ta. W zwi?zku z przebywaniem uczestników Zjazdu na obczy?nie tj. poza granicami kraju s? oni cz?sto pozbawieni mo?liwo?ci piel?gnowania i kultywowania lokalnych tradycji oraz udzia?u w procesji Bo?ego Cia?a w strojach historycznych ludowych. Po uroczystej procesji odby? si? wyst?p Orkiestry D?tej z Rad?owa wykonuj?cej regionalne utwory.

20 czerwca 2014 r. zaplanowano dla uczestników Zjazdu zwiedzanie miejsc pami?ci i historii ca?ego obszaru LGD. Zaproszeni go?cie przejechali autokarami tras?: Rad?ów (Ko?ció? pw. ?w. Jana Chrzciciela, Pa?ac Dola?skich, Pomnik Obro?ców Szko?y) – D?bno (Zamek) – Por?bka Uszewska (Grota) – Szczepanów (Sanktuarium Stanis?awa BM) - Brzesko (Browar, Pa?ac Goetzów) – Borz?cin (Pomnik Mordu Romów) – Wa?-Ruda (dom rodzinny b?. Karoliny, Pomnik Akcji III Most).

W ramach czwartego i pi?tego dnia zaplanowano cykl imprez promuj?cych dorobek artystyczny, kulturowy oraz histori? obszaru LGD jakim jest gmina Rad?ów.

W sobot?, tj. 21.06.2014 r. odby? si? piknik przy okazji, którego zaprezentowany zosta? dorobek artystyczny Gminy Rad?ów. Zaplanowano tradycyjny repertuar w zakresie twórczo?ci lokalnej.  Odby?o si? wspólne biesiadowanie, a na zako?czenie dnia koncert da? zespó? Baciary, który zgromadzi? najliczniejsza liczb? go?ci.

W niedziel?, tj. 22 czerwca 2014 r. „I ?wiatowy Zjazd Rad?owian” rozpocz?? si? uroczyst? Msz? ?w.  pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Józefa Kowalczyka. Nast?pnie wszyscy zgromadzeni przeszli w „Historycznym Orszaku” z ko?cio?a na rad?owski Rynek, gdzie Burmistrz Rad?owa wraz z Przewodnicz?cym Rady Miejskiej  wr?czyli tytu? Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Rad?ów Prymasowi Polski abp Józefowi Kowalczykowi oraz Prokuratorowi Generalnemu RP Andrzejowi Seremetowi.
Niedzieln? uroczysto?? u?wietni? równie? wyst?p Formacji Teatralnej EPITET z Zespo?u Szkó?
w Rad?owie, który wystawi? przedstawienie historyczne pt. „Rycerz Rad?o – czyli historia Herbu Miasta Rad?owa” pod kierownictwem p. Danuty Sygnarowicz i p. Doroty Stono. W godzinach popo?udniowych odby?a si? konferencja „25-lecia Wolno?ci” dotycz?ca ?wi?towania zwyci?stwa wolno?ci i solidarno?ci, zwi?zana z wydarzeniami 1989 r.

Przez ca?? niedzieln? imprez? mo?na by?o degustowa? ró?norodne potrawy regionalne oraz pos?ucha? kilku koncertów lokalnych Zespo?ów takich jak: Anvils, Filomaci, Strych czy JazzBanda z Rad?owa. Gwiazd? wieczoru by? Wojtek Klich z zespo?em oraz Marek Piekarczyk.

”I ?wiatowy Zjazd Rad?owian” zako?czy? si? pó?nym wieczorem fascynuj?cym pokazem sztucznych ogni.

Ca?e pi?ciodniowe przedsi?wzi?cie zosta?o zrealizowane w ramach projektu Organizacja cyklu imprez historyczno – kulturalnych pn. „I ?wiatowy Zjazd Rad?owian” wspó?finansowanego ze ?rodków PROW na lata 2007-2013.

Partnerem projektu by?o Województwo Ma?opolskie.

Zarz?d

Rad?owskiego Forum Rozwoju