poniedziaÅ‚ek, 04 kwietnia 2011 11:24

LGD Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu” z?o?y?o w Urz?dzie Marsza?kowskim w Krakowie wniosek o przyznanie pomocy w ramach dzia?ania „Wdra?anie projektów wspó?pracy” pod nazw? „Bursztynowy Szlak Rowerowy”. Z?o?ony projekt jest jednym z elementów realizacji celów zawartych w Lokalnej Strategii Rozwoju LGD „Kwartet na Przedgórzu”, zaakceptowanej przez Urz?d Marsza?kowski w bie??cym tygodniu. Partnerami realizowanego projektu wspó?pracy s?: Nadwi?la?ska Grupa Dzia?ania „E.O. CENOMA”, Stowarzyszenie „Zielony Pier?cie? Tarnowa” oraz koordynator projektu wspó?pracy – Lokalna Grupa Dzia?ania Stowarzyszenie „Wspólnota Królewskiej Puszczy” z Niepo?omic. Szacowana warto?? zadania to kwota prawie 20 tys. z?otych.

„Bursztynowy Szlak Rowerowy” jest fragmentem mi?dzynarodowego szlaku rowerowego biegn?cego z Budapesztu przez W?gry, S?owacj? i Polsk?. Nazwa oraz przebieg szlaku nawi?zuj? do staro?ytnego Bursztynowego Szlaku ??cz?cego Rzym z Wybrze?em Morza Ba?tyckiego.
W ramach projektu na terenie czterech LGD zostanie wytyczony i oznakowany szlak rowerowy o ??cznej d?ugo?ci 68,2 km, przebiegaj?cy od Niepo?omic, przez gminy Borz?cin, Szczurowa, Rad?ów, do K?y?a w gminie ?abno. Wybudowane zostan? tak?e cztery miejsca wypoczynku (po jednym na terenie dzia?ania ka?dej z LGD), a promocj? szlaku ma wspomóc wydanie 1500 egzemplarzy mapy turystycznej.
Fragment „Bursztynowego Szlaku Rowerowego” na terenie Lokalnej Grupy Dzia?ania „Kwartet na Przedgórzu” przebiega? b?dzie przez teren dwóch gmin – Borz?cin i Rad?ów. Szlak turystyczny o d?ugo?ci 20,9 km rozpocznie si? w miejscowo?ci ?azy i b?dzie prowadzi? w kierunku Borz?cina Górnego, wzd?u? rzeki Uszwicy, przez Borz?cin Dolny do miejscowo?ci Jagniówka. Dalej szlak przebiega przez gmin? Szczurowa (miejscowo?? Do?ega), sk?d kieruje si? do gminy Rad?ów. W miejscowo?ci Wa? Ruda biegnie wzd?u? lasu, przekracza rzek? Kisielin?, docieraj?c do miejscowo?ci Przybys?awice, gdzie przy mleczarni skr?ca w kierunku Pasieki Otfinowskiej w gminie ?abno.
W ramach promocji „Bursztynowego Szlaku Rowerowego” zostanie wydany informator turystyczny, opisuj?cy lokalne atrakcje kulturalne i przyrodnicze. Ponadto przed budynkiem Domu Ludowego w Borz?cinie, z my?l? o turystach stworzone zostanie specjalne miejsce wypoczynkowe.
- Szlak rowerowy zosta? zaprojektowany tak, aby poprzez form? aktywnej rekreacji ka?dy móg? pozna? lokalne walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne. Powstanie szlaku przyczyni si? do rozwoju turystyki oraz aktywnych form sp?dzania czasu wolnego – komentuje Piotr Kania, prezes stowarzyszenia.
Warto przypomnie?, ?e Stowarzyszenie jest w trakcie realizacji projektu Wschodnia Ma?opolska na rowerze realizowanego wspólnie z 4 innymi LGD, tj. „Pogórza?skim Stowarzyszeniem Rozwoju”, „Zielonym Pier?cieniem Tarnowa”, „LGD Dunajec-Bia?a” oraz „Na ?liwkowym Szlaku”. W ramach projektu trasy powstan? na terenie gmin Borz?cin, Brzesko, D?bno i Rad?ów.