WYMIANA UCZNIOWSKA ZABAWA - LEINEFELDE

czwartek, 15 maja 2014 22:53

Wymiana ZS ZabawaWiadomo?? o planowanej wymianie ze szko?? w Leinefelde po??czona z mo?liwo?ci? nawi?zania mi?dzynarodowych kontaktów z rówie?nikami z Wilhelm Leibniz Gimnazjum cieszy?a si? du?ym zainteresowaniem. Uczniów zach?ci?a do udzia?u mo?liwo?? podszlifowania umiej?tno?ci w zakresie j. niemieckiego i j. angielskiego.

W dniach 05- 09 maja go?cili?my w naszej miejscowo?ci uczniów z Niemiec wraz  z nauczycielami. Spotkanie przebiega?o pod has?em: „Kuchnia polsko-niemiecka zbli?a narody - wybrane potrawy narodowe i ?wi?teczne”. W wymianie wzi??a udzia? te? 10- osobowa grupa m?odzie?y z Zabawy pod opiek? nauczycielek p. Edyty Szczurek i p. Agnieszki Pachowicz. W czasie wspólnych spotka? uczniowie z Niemiec mogli pozna? kultur?, histori?, obyczaje i tradycje regionu Ma?opolski. Postanowili?my pokaza? naszym go?ciom, na czym polega prawdziwa polska go?cinno?? oraz zafundowa? im czas pe?en odpoczynku i rozrywki. Nasze spotkanie rozpocz?li?my od zabaw integracyjnych oraz nauczenia kole?anek i kolegów z Niemiec kilkunastu polskich s?ówek dotycz?cych kuchni i jedzenia. Nast?pnie udali?my si? w podró? do Nowego S?cza, aby zwiedzi? skansen oraz uczestniczy? w warsztatach pieczenia chleba, który mogli?my potem skosztowa?. Nasi go?cie mogli podziwia? widoki nad Jeziorem Ro?nowskim. Oczywi?cie pami?tali?my, aby pokaza? stolic? naszego regionu - Kraków. W Krakowskiej Manufakturze Czekolady czeka?y na nas warsztaty, w których m?odzie? mog?a wykona? przeró?ne pralinki z czekolady, a nast?pnie ich skosztowa?.  Zorganizowali?my tez wspólny wieczór przy grillu w „Dzikim Borze”. Dzi?ki licznym atrakcjom takim jak: gra w pi?k? no?n?, siatkówk?, przeci?ganie liny czy przeja?d?ka traktorem spotkanie by?o bardzo przyjemne. Pi?kna pogoda sprzyja?a temu, i? mogli?my podczas wycieczki rowerowej pokaza? go?ciom nasz? okolic?. Zgodnie z has?em projektu nie mog?o zabrakn?? polskich da? narodowych, które uczniowie samodzielnie przygotowali. Najwi?kszym powodzeniem cieszy?y si? zupa pomidorowa, racuchy oraz pierogi. Podczas pobytu nasi go?cie uczestniczyli w spotkaniu z panem wiceburmistrzem, który zaprasza? serdecznie do ponownej wizyty w naszym kraju. Uczniowie i nauczyciele otrzymali upominki- pi?kne albumy o Rad?owie i okolicy. Jeste?my wdzi?czni wszystkim, dzi?ki którym mo?liwa by?a realizacja naszego przedsi?wzi?cia, przede wszystkim organizacji Polsko-Niemiecka Wspó?praca M?odzie?y, bez wsparcia której nie uda?oby si? przeprowadzi? projektu.

Edyta Szczurek